Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Βοήθεια τρελαίνομαι!!!! - Ξεκούρδισμα.
#1
Τσέλιγκα, έχω ένα καινούριο αμάτι μοντέλο που το πήρα 500ευρώ.
Ο παραδοσιακός δάσκαλος μου είπε να χρησιμοποιήσω #1 καλαμάκι :confused:για να μη κουράζομαι και γιατί έτσι παίζουν όλοι στην παραδοσιακή μουσική. Το επιστόμιο είναι το B45 της Vandoren. (Bb το κλαρίνο και Ricoh το καλαμακιWink.

Το πρόβλημα που με κάνει να μη μπορώ να ευχαριστηθώ το παίξιμο είναι ότι ακούγομαι ξεκούρδιστος σε 80% από τις νότες. Ο μπάρμπας που το έπαιηξε μου λέει είναι μια χαρά. ....θαμάθεις λέει...:mad::mad::mad::mad::confused::confused:

Τι να μάθω του λέω;;;; Μάλλον δε ξέρει πως να εξηγήσει γιατί είναι πρακτικός...μπορεί κ να μην ακούει κ καλά πλέον κ να του φαίνεται ΟΚ..:pWink

Δώσε καμιά ιδέα να δοκιμάσω γιατί μου ρχεται να το σπάσω. Φυσάω σε κουρδιστήρι και τρελαίνεται κ αυτό. Και όταν λέμε φυσάω...σηκώνω μποφώρ!!!

Αντε κ καλό ΣΚ σε όλους!!
Reply
#2
χαχα...ξεκαρδίστηκα στο γέλιο....

Λοιπόν, καλά είσαι με το B45....Λεπτομέρειες για τα διάφορα επιστόμια σε άλλο ποστ.

Το #1 Ricoh παίζει μόνο του...δηλαδή είναι πολύ λεπτό κ δύσκολο να το ελέγξεις.. Φαντάσου ένα αμάξι με πολύ γρήγορη απόκριση....δηλαδή είναι πολύ νευρικό κ ανταποκρίνεται στο παραμικρό που κάνεις. ... Οπότε μη τρελαίνεσαι...είναι λογικό να φαλτσάρεις σαν ξεκινάς....

Μερικά λόγια τώρα για τα καλαμάκια γενικά για να σου πω αυτά που δεν ξέρει ο δάσκαλος να σου εξηγήσει..

Τα νούμερα στα καλαμάκια #1, 1.5....#3 κτλ είναι σχετικά και ΔΙΑΦΕΡΟΥΝ από κατασκευαστή σε κατασκευαστή. Π.Χ. Τα RICO είναι πιο ελαφρά από ta VANDOREN.. ή αλλιώς 1.5 Vandoren ειναι σαν 2 RICO (πολύ χοντρικά μιλώνταςWink.

Τώρα όσο πιο ανεβαίνεις τόσο πιο άκαμπτο γίνεται. Όταν ξεκινάνε γενικά στις ορχήστρες ξεκινάνε με 2 ή και #2.5. Δεν πάνε πιο κάτω. Όσο παίζεις και δυναμώνει η μάσκα σου, ή αλλιώς οι μυς του προσώπου σου (όχι δεν θα γίνεις σαν τον χαλκWink μπορείς και συνήθως σου ζητάνε να ανέβεις όλο και πιο πάνω.

Στην Ελλάδα και Τουρκία οι παραδοσιακοί παίζουν με #1....Ακούγεται περίεργο ύστερα από αυτό που σου είπα αλλά σκέψου να παίζεις 5 ώρες πανηγύρι με #3. Θα κρεμάσει η μασέλα κ δε θα μπορείς να φας στο τέλος της βραδιάς. Άσε που έχουμε και αυτά τα εφφέ και ο ήχος είναι λες και ακούς φουγάρο πλοίου στον Πειραιά..

Να φανταστείς ( μια μικρή παρένθεση εδώ....) όταν έβαλα σε ένα αμερικάνο κλαρινίστα να ακούσει αριστόπουλο από πανηγύρι με κοιτάει με απορία κ λέει :Τί όργανο είναι αυτό.. χαχα

Άλλο ένα σχόλιο για καλαμάκια: Το υλικό που είναι συνήθως φτιαγμένα είναι από.....καλάμι. Για να παίξει σωστά πρέπει να το υγράνεις γι'αυτό βάλτο στο στόμα σου για κανά δυό λεπτά όπως στήνεις το κλαρίνο.
Άλλα καλαμάκια είναι από συνθετικά υλικά όπως Fibracell που δε χρειάζονται σάλιομα. Αυτά χρησιμοποιούνται λίγο σπάνια κ κυρίως από μουσικούς που παίζουν σε εξωτερικούς χώρους οπότε και λόγω θερμοκρασίας κ υγρασίας τα καλαμένια δεν έχουν σταθερή απόδοση.

Α! Και ακόμα αν αγοράσεις καλαμένια να πάρεις ΟΛΟ το κουτί.!! Μη τσιγκουνευτείς και πάρεις μόνο 2 :-)... Γιατί συνήθως τα μισά δε φυσιούνται.. Αυτό το έχω βιώσει με RICO κ όχι τόσο με VANDOREN.
Reply
#3
Μιας κ μορφώνεσαι για καλαμάκια θα σου πω κ κανα 2 ακόμα συμβουλές.

-Παίζε με τουλάχιστον 2 καλαμάκια κ να τα εναλλάσεις μέρα παρά μέρα. (Εμπιστεύσου με, θα έχεις πολύ καλύτερη τονικότηταWink

-ΜΗΝ!!! ΜΗΝ δαγκώνεις το καλαμάκι..Είναι κλασσικό λάθος που κάνουμε στην αρχή. Έχε το νου σου. Ξεκίνα με 1.5 ή 2 και αν παίξεις καμιά 30ρια ώρες σε ένα μήνα τότε προχώρα κ λίγο παραπάνω. (είναι σα γυμναστική με βάρη. Πρέπει να κρατάς τη σωστή φόρμα αλλιώς σηκώνοντας υπερβολικό βάρος δεν κάνεις σωστά την άσκηση!!!)

-Ακόμα ΑΝΑΛΟΓΑ με το κλαρίνο σου πρέπει να διαλέξεις κ το κατάλληλο καλαμάκι. Π.Χ. Αν έχεις γερμανικό κλαρίνο τότε θα πάρεις γερμανικό επιστόμιο κ καλαμάκι. Η εξήγηση σε άλλο ποστ.

-Αν το καλαμάκι έγινε κυματιστό ή έχει ανοίξει , σπάσει το πετάμε απευθείας σαν να χει πιπέρι!!!

-Όταν ξεκινάς ένα καινούριο καλαμάκι μην το παίζεις για ώρες. 10 λεπτά τη μέρα για 2 με 3 μέρες και μετά βγάλτου τα μάτια!

Τα καλαμάκια είναι πολύ σημαντικά κ αν ακολουθήσεις τις συμβουλές θα αποφύγεις πολλούς πονοκεφάλους!!
Reply
#4
leventis :::to klarino estrosai katholou ??
Reply
#5
Ναι, πήρα διαφορετικά καλαμάκια και όσο πιο σκληρό τόσο καλύτερο. Θέλω να φτάσω μέχρι #3. Τώρα είμαι 1.5 με #2.
Και η ένταση του κλαρίνου είναι πιο δυνατή!!

Διάβασα ότι και το επιστόμιο καμιά φορά μπορεί να μη κουρδίζει... πως θα το καταλάβω αυτό; Είδα ότι έλεγες για 5jb. Μάλλον θα το δοκιμάσω γιατί έχω ακούσει κ αλλού ότι είναι καλό...
Reply
#6
levetis ,tseligas , me to 3 noumero kalami mporis na kanls tis drilies(trills) efkola .
Reply
#7
Δε ξέρω αν κατάλαβα τι εννοείς. Όταν ακούω τρίλια καταλαβαίνω με τα δάχτυλα.
Reply
#8
tseligas , if you have an open mouthpiece, a hard reed wont work ,to much air escapes , if you have a closed mouth piece soft reeed it will shut on you ,usually the hard reeds closed mouth pieces are for concert,mozart ,bach etc playing , because a hard reed and closed mouth piece will wear you out . playing ,jazz ,or greek music , (with the trills ,i know they come from the fingers , the hard reed require more concentration for the beginner, i was just wondering when you go to do a trill does the reed stop on you ,because with me anything over 1.5 gives me problems
Reply
#9
http://www.saxplus.com/vandoren-clarinet-mpc-info.html
Reply
#10
go to the above link it might shed some light on mouth pieces , the difference in them
Reply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Βοήθεια για αγορά κλαρίνου dtravlos 15 25,356 July 4th, 2015, 22:07
Last Post: chitowngreek

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)