Thread Rating:
  • 9 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Βοήθεια για αγορά κλαρίνου
#1
Καλησπέρα σε όλους!

Αγόρασα πρόσφατα ένα μεταχειρισμένο και παλιό κλαρίνο Bb σε γερμανικό σύστημα αλλά απ' ότι μου είπαν σε κατάστημα που το πήγα ήταν λίγο μάπα. Είναι no name πλαστικό. Αγόρασα ένα επιστόμιο rico Β7 και για να καταφέρω να το βάλω στο βαρελάκι έπρεπε να του βγάλω το φελό, να το ξύσω με μαχαίρι όλο το επιστόμιο για να γίνει πιο λεπτό και μετά να το περάσω με τεφλόν(τελικά όλα τα κομμάτια να πέρασα με τεφλόν γιατί η κλωστή τους δεν έκανε δουλειά) για να καταφέρει να μπει στο βαρελάκι(μάστορας ε;;;;Wink! Μπορώ να πω πως έβγαλε λίγο καλύτερο ήχο αλλά και πάλι το κλαρίνο δε μου φαίνεται καθόλου σόι.

Θα ήθελα τη βοήθειά σας για να αγοράσω ένα κλαρίνο το οποίο να μου κρατήσει 2-3 χρόνια μέχρι να μάθω και στη συνέχεια να πάω σε κάτι καλύτερο. Με ενδιαφέρει η παραδοσιακή μουσική και ήχος από πανηγύρι πχ Αριστόπουλος ο Μέγας(!!!!!) ().

Μπορώ να διαθέσω μέχρι 300-350 ευρώ ΜΑΧ!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Reply
#2
Γεια σου φίλε μου και καλώς ήλθες στο σάιτ!

Καταρχάς θέλω να σου πω πως με τα χρήματα που διαθέτεις το μεταχειρισμένο όργανο είναι μονόδρομος και εαν ψάξεις μπορείς να βρεις ένα αρκετά αξιοπρεπές όργανο.Έχω την εντύπωση πως ο tseligas πουλάει ένα δικό του albert κλαρίνο το οποίο είναι σε καλή κατάσταση (δε ξέρω εαν το έχει πουλήσει όμως,μόλις δει το thread θα απαντήσειWink.Όσων αφορά την εμπειρία σου με το μεταχειρισμένο πλαστικό που πήρες,αυτά συμβαίνουν δυστυχώς!Τουλάχιστον πιστεύω δε θα ξόδεψες πολλά χρήματα.
Για καινούργιο albert system με αυτά τα χρήματα δε σου συστήνω διότι θα είναι αμφιβόλου ποιότητας και θα έχεις θέμα με το κούρδισμα κτλ.Επίσης προτίμησε ένα καλό επιστόμιο,παίζει πάρα πολύ σημαντικό ρόλο!
Αυτός ο ήχος που αναζητάς επιτυγχάνεται με ηλεκτρικό ήχο (κάψα-εφέ κτλWink.

Ελπίζω να βοήθησα
Reply
#3
Σ' ευχαριστώ πολύ!
Έχω διαβάσει πως πολλοί πλέον γυρνάνε σε Boehm σύστημα και μ έχει βάλει σε σκέψεις. Είχα βρει μεταχειρισμένο από γνωστό μαγαζί σε αυτήν την τιμή και ξύλινο αλλά χωρίς επιστόμιο.
Reply
#4
Μην ακούς περί boehm κτλ.Όταν πρωτοέπιασα κλαρίνο στα χέρια μου ήτανε boehm και μπορώ να σου πω με σιγουριά και προσωπική εμπειρία και όχι απλώς επειδή ''έτσι πρέπει να είναι'' πως τα albert ταιριάζουν καλύτερα στο στυλ της παραδοσιακής μας μουσικής και όχι μόνο.

Επιστόμιο είναι καλύτερα να αγοράσεις δικό σου,ξεχωριστό από το κάθε κλαρίνο.Δύσκολα θα βρεις μεταχειρισμένο κλαρίνο με επιστόμιο και αυτό γιατί οι περισσότεροι παίχτες χρησιμοποιούν δικά τους επιστόμια.Ρίξε μία ματιά στα vandoren τα οποία είναι πολύ διαδεδομένα επιστόμια.Β45,Β45 lyre αλλά και 5JB.
Reply
#5
Θεωρώ πως με vandoren επιστόμιο θα βγεί αρκετά παραπάνω απ' όσο έχω υπολογίσει...
Reply
#6
Γεια σου αγαπητέ Dtravlos και καλωσήρθες στην παρέα μας..
;όπως είπε και ο Ραστ αυτά τα πλαστικά προέρχονται συνήθως εκ ινδίας και είναι πολύ κακής ποιότητας. Είναι επικίνδυνο κιόλας γιατί μπορεί να χάσεις τον ενθουσιασμό σου!

Με 350 ευρω παίρνεις ένα μαθητικό κλαρίνο. Μπορώ να σου πουλήσω ένα δικό μου ΑΜΑΤΙ μαθητικό (ΞύλοWink μαζί με ένα B45 επιστόμιο. Θα ανεβάσω φωτογραφίες το βραδυ να το δεις. Παίζει κανονικά...έχω παίξει και έξω με αυτό πριν αγορασω ένα Μπουφετ.(1600).

Αν αποφασίσεις θα σου προσφέρω και 2 μήνες πρόσβαση στο σαιτ και ένα μάθημα μέσω σκαιπ! Wink

Πού βρίσκεσαι;;
Reply
#7
Τέλεια θα περιμένω να το δω! (όχι πως θα καταλάβω κάτι Tongue) Έχω δει αρκετά video σου και μ έχουν βοηθήσει πάρα πολύ!
Αθήνα μένω εγώ... Εσύ USA?!?!?
Reply
#8
ναι US :-) Φαντάζομαι έχεις δει τα βίντεο στο Youtube. Να ξέρεις για τα μέλη υπάρχουν πάνω από 90 βίντεο διαθέσιμα σαν μαθήματα!

Τα λέμε το βράδυ! Α βασικά αν δεις τα πιο παλιά βίντεο με αυτό παίζω. :-)
Reply
#9
Είχα αγοράσει subscription αλλά το σταμάτησα γιατί είχε σπάσει το επιστόμιο Tongue Οπότε αν πάνε όλα καλά η αποστολή θα είναι από US?
Reply
#10
Ναι ,Αμερική. Υπολογίζω γύρω στα 60 δολλαρια
Reply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Αγορά Κλαρίνου! ODYSSEYS 19 27,763 January 14th, 2020, 10:51
Last Post: skaros
  Επιλογή κλαρίνου-αρχάριος Galex 9 12,870 February 8th, 2019, 20:17
Last Post: kosdan
  ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΥΣ ΡΥΘΜΟΥΣ Galex 4 12,206 April 27th, 2018, 10:06
Last Post: Galex
  ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΥΣ ΡΥΘΜΟΥΣ suntown 5 13,254 April 24th, 2018, 19:24
Last Post: tseligas
  Αγορά κλαρίνου για εκμαθηση pkstar 5 11,391 December 22nd, 2014, 20:58
Last Post: chitowngreek
  Πληροφοριες για αρχαριο gkatrimanos 10 18,031 November 27th, 2014, 10:56
Last Post: skaros
  Αρχάριος - Τι κλαρίνο να πάρω για να βγάζω ήχο παν&#951 chriskoll 30 49,225 December 11th, 2013, 19:10
Last Post: chitowngreek
  Βοήθεια τρελαίνομαι!!!! - Ξεκούρδισμα. leventis 11 21,108 April 4th, 2013, 19:26
Last Post: chitowngreek

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)