Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Αγορά Κλαρίνου!
#1
Σκέφτομαι ν'αρχίσω σε λίγο καιρό να κοιτάω για καλύτερο όργανο και είμαι ανάμεσα σε Buffet και Kohlert !
Μπορείτε να μου πείτε τα μοντέλα που πρέπει να δω;
Reply
#2
Καλησπέρα φίλε μου,

Είναι οι δύο κορυφαίες εταιρίες που μπορείς να κοιτάξεις. Από τη μία τα Buffet της γαλλικής σχολής και από την άλλη τα Kohlert της μεγάλης γερμανικής σχολής! Τα buffet πιο πρίμα όργανα, πιο ''σκαστά'' που λέμε, τα kohlert πιο μπάσα με πολύ καλό κούρδισμα! Ως γνωστών η buffet εδώ και πάααρα πολλά χρόνια δε βγάζει καινούργια albert system και η Kohlert απ την άλλη έχει κλείσει από τη δεκαετία του 70 αν θυμάμαι καλά! Συνεπώς το όργανο που θα επιλέξεις θα είναι αρκετά παλιό. Εαν βρεις κάτι θα πρέπει να το εξετάσει τεχνικός για να σου πει σε τι κατάσταση είναι το ξύλο του και σε γενικές γραμμές προσοχή στην ελληνική αγορά καθώς κυκλοφορούν πάρα πολλά όργανα τα οποία όμως είναι ''πειραγμένα'' 

Υ.Γ Προσωπικά έχει πέσει στα χέρια μου τον τελευταίο καιρό ένα πολύ καλό κλαρίνο albert system γαλλικό και σύντομα θα βάλω κι εδώ στο σάιτ την αγγελία!
Reply
#3
Καλησπερα Οδυσσεα,
τα οργανα που αναφερεις ειναι κορυφη και τα 2!!
Ειναι σαν να ρωτας ποιο αυτοκινητο ειναι πιο καλο, η Φεραρι ή η Λαμπορκινι?? (σου βαζω αυτα οχι μονο λογο ποιοτητας αλλα και λογο χρηματων γιατι οι Buffet και Kohlert σαν εταιρειες δεν ειναι και φθηνες)
Ετσι ειναι και για αυτα τα οργανα, ειναι σχετικο πιο ειναι πιο καλο (κατα την γνωμη μου), ειναι αναλογος τι ψαχνει ο καθενας.
Μπορει επισης να βρεις καποιο οργανο που να ειναι απο αλλη εταιρεια και να σου καθετε καλυτερα στα δαχτυλα ή στο αυτι.
Εγω το μονο που μπορω να σου απαντησω με σιγουρια ειναι πριν παρεις το οργανο ΠΡΕΠΕΙ να το πας σε καποιο τεχνικο να το ελεγξει για να μην βρεθεις προ εκπληξεως.
Αυτο στο λεω απο προσωπικη εμπειρια που ξενερωσα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!
''Όσο πιο διεφθαρμένη είναι μια χωρα, τόσους περισσότερους νόμους έχει!!''



Reply
#4
Για ποια μοντέλα πρέπει να κοιτάξω απο καθε εταιρεία;
Reply
#5
Σε αυτό που ρωτάς τα πράγματα είναι σχετικά απλά,

όποιο όργανο βρεις με σφραγίδες kohlert ή buffet albert system σε καλή κατάσταση και με χειρισμό ο οποίος σε βολεύει είναι άξιο αναφοράς!
Reply
#6
Καλησπέρα παίδες!
Υπάρχει κάποιο μοντέλο kohlert το οποίο είναι μονοκόμματο;
Reply
#7
Μέχρι στιγμής για kohlert μονοκόμματο δεν έχω δει προσωπικά, εάν κάποιο άλλο μέλος έχει δει θα μπορούσε να μας το πει!

Μονοκόμματα buffet όμως έχω δει αρκετές φορές σε albert system, 
αλήθεια, θα προχωρούσες σε αγορά μονοκόματου κλαρίνου? και αν ναι γιατί? Wink
Reply
#8
Απλά καθώς κοίταγα στο ebay είδα ενα μεταχειρισμενο kohlert albert μονοκόμματο!
Reply
#9
Ήταν σίγουρα albert ή μήπως ήταν oehler system? έχουν διαφορές!

Θα μπορούσες να βάλεις εδώ το λινκ από το ebay να το δούμε?
Reply
#10
https://www.ebay.com/itm/For-sale-a-beau...0009.m1982
Reply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Επιλογή κλαρίνου-αρχάριος Galex 9 12,957 February 8th, 2019, 20:17
Last Post: kosdan
  Βοήθεια για αγορά κλαρίνου dtravlos 15 25,344 July 4th, 2015, 22:07
Last Post: chitowngreek
  Αγορά κλαρίνου για εκμαθηση pkstar 5 11,399 December 22nd, 2014, 20:58
Last Post: chitowngreek

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)