Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Πρόβλημα στις χαμηλές
#11
Εγώ παιδιά έχω αρχίσει εδώ και κάνα δυο εβδομάδες και τοποθετώ ένα κοματάκι χαρτοπετσέτας,σε κάθε ταπα που μένει πατημένη απ το ελατήριο . Και ομολογώ πως έχω δει πολύ μεγάλη διαφορά.δεν κολάνε οι ταπες επάνω στο όργανο. Παρόλα που είναι καινούριες είχα παρατηρήσει ότι ειδικά στην ψυχή η τάπα κολλούσε. Γιατί συμβαίνει αυτό αλήθεια;
Σαν πάς στην Καλαμάτα και 'ρθεις με το καλό φέρε μ' ένα μαντίλι να δέσω στο λαιμό,να ναι μεταξωτό !!!
Reply
#12
Παιδιά δεν σας ξέχασα, συγγνώμη για την καθυστέρηση αλλά εδώ στην 'Εδεσσα είχαμε την απελευθέρωση σήμερα και είμασταν φουλ πρόβες τις τελευταίες μέρες με την φιλαρμονική. Δεν έχω δοκιμάσει κάτι ακόμα, ισχύουν όσα σας είπα. Κάποιο από τα παιδιά που παίζουν κλαρίνο στη μπάντα μου είπε ότι ίσως διορθώνεται με το βιδάκι που έχει πάνω η Α(ΛΑ) και να το ψάξω. Θα κάνω το τεστ με το φύσημα, και θα δοκιμάσω και με λαστιχάκι για για να δώ αν κλείνει καλύτερα η τάπα.

Θα ενημερώσω!

Σας ευχαριστώ όλους!
Reply
#13
(October 18th, 2016, 14:03)Sakis kalamata Wrote: Εγώ παιδιά έχω αρχίσει εδώ και κάνα δυο εβδομάδες και τοποθετώ ένα κοματάκι χαρτοπετσέτας,σε κάθε ταπα που μένει πατημένη απ το ελατήριο . Και ομολογώ πως έχω δει πολύ μεγάλη διαφορά.δεν κολάνε οι ταπες επάνω στο όργανο.  Παρόλα που είναι καινούριες είχα παρατηρήσει ότι ειδικά στην ψυχή η τάπα κολλούσε. Γιατί συμβαίνει αυτό αλήθεια;

Σάκη, Αυτο είναι κάτι που συστήνουμε κ είναι μεγάλη υπόθεση διότι η χαρτοπετσέτα απορροφά την υγρασία κ έτσι δε χτίζεται "υγρασία - μούχλα - πράγμα" πως να το πω... πάνω στην τάπα..

Είχα το Αμάτι 8 χρόνια κ το έκανα ευλαβικά ύστερα από κάθε παίξιμο κ δεν χρειάστηκε να αλλάξω ούτε μια φορά τάπες!
Reply
#14
Τελικά ήταν πιο απλή η λύση από ότι περίμενα, απλά δεν ήξερα εγώ τι να κάνω.
Το όργανο εξετάστηκε από έμπειρο παίκτη, ο οποιος μεσα σε 5 λεπτά πείραξε 3-4 βιδάκια, και όλα έγιναν όπως πρίν.

Αυτό που με προβλημάτισε, είναι μήπως και λόγω της απειρίας μου πιάνω το κλαρίνο σε λάθος σημεία και προκαλέσω στράβωμα
κλειδιών.
Reply
#15
Ωραία, τέλος καλό όλα καλά!

Στράβωμα κλειδιών μπορεί να προκληθεί όταν συναρμολογείς ή λύνεις το όργανο. Εκεί χρειάζεται προσοχή και υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος που πρέπει να γίνεται
Reply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Προβλημα! ODYSSEYS 1 4,984 October 9th, 2017, 11:17
Last Post: skaros

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)