Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Πρόβλημα στις χαμηλές
#1
Στο θέμα που είχα και σβήστηκε.

Έπαιξε με το κλαρίνο μου κάποιος που ξέρει, και μου είπε πως μάλλον χάνει κάπου από τις τάπες στο πάνω κομμάτι.
Οι τάπες είναι καινούριες, και μου είπε πως πρέπει να πατήσουν καλύτερα πάνω στις τρύπες για να στρώσει ο ήχος.

Ισχύει κάτι τέτοιο? Να μην πατάνε καλά οι τάπες επειδή είναι καινούριες, ή μήπως χρειάζονται μικρορύθμιση?

Τι μπορώ να κάνω για να πατήσουν καλύτερα γρηγορότερα?

***Ενημέρωση

Εβαλα ένα κομμάτι χαρτοπετσέτας στο κλειδί της Α# (ΛΑ#), και το φαινόμενο ελαττώθηκε σημαντικά. Πλέον μπορώ να βγάλω τις χαμηλές, αλλά φυσώντας πολύ απαλά, και με το επιστόμιο ίσα ίσα να μπαίνει στο στόμα μου. Μάλλον κάπου εκεί είναι το πρόβλημα.
Μπορώ να "σφίξω" κάπως το κλειδί ούτως ώστε να πατάει καλύτερα η τάπα?
Reply
#2
Πολλές φορές όταν αλλάζει τάπες κάποιος που δεν έχει εμπειρία ,απλά δεν τις τοποθετει σωστά .
Έτσι ενώ είναι καινούργιες οι τάπες χάνουν από λάθος τοποθέτηση!!
Reply
#3
Eαν το έφτιαξε μάστορας το κλαρίνο δέν νομίζω να έχεις θέμα ,κοίταξε το φυσιμα σου και τα δάκτυλα σου..Αυτη τη άποψη έχω εγω ....
Reply
#4
O Grimbovo έχει δίκιο σε αυτό που λέει! Το κλαρίνο το έχεις αγοράσει καινούριο? Εαν το αγόρασες μεταχειρισμένο του έκανες σέρβις σε τεχνικό?
Reply
#5
Το κλαρίνο το αγόρασα μεταχειρισμένο, έχωντας περάσει σέρβις από τον πωλητή. Επειδή είναι παλιό όργανο και είναι ξύλινο, έγινε αυστηρή επιθεώρηση, πριν την αγορά.
Οι τάπες είναι αλλαγμένες, φάινονται ολοκαίνουριες.

Grimbovo το κλαρίνο έπαιζε μια χαρά, ξαφνικά άρχισε να μην βγάζει τις χαμηλές. Δεν άλλαξα κάτι στη μάσκα ή στα δάχτυλά μου.
Δεν ξέρω ποιός έκανε το service, αλλά από τη στιγμή που βάζωντας χαρτοπετσέτα βρέθηκε η διαρροή και πλέον παίζει κανονικά, σημαίνει ότι κάτι συμβαίνει με την τάπα, σωστά?

Υπάρχει περίπτωση να είναι κακής ποιότητας τάπες, ή να έχει περαστεί στραβά, και να παρουσιάστηκε ξαφνικά το πρόβλημα?

Εάν είναι θέμα της τάπας, πως διορθώνεται? Πρέπει να την βγάλω και να βάλω καινούρια? Μήπως χρειάζεται να πειραχτεί καμία βιδούλα στο κλειδί (A-A#) ?
Reply
#6
(October 16th, 2016, 15:43)Pedro Wrote: Το κλαρίνο το αγόρασα μεταχειρισμένο, έχωντας περάσει σέρβις από τον πωλητή. Επειδή είναι παλιό όργανο και είναι ξύλινο, έγινε αυστηρή επιθεώρηση, πριν την αγορά.
Οι τάπες είναι αλλαγμένες, φάινονται ολοκαίνουριες.

Grimbovo το κλαρίνο έπαιζε μια χαρά, ξαφνικά άρχισε να μην βγάζει τις χαμηλές. Δεν άλλαξα κάτι στη μάσκα ή στα δάχτυλά μου.
Δεν ξέρω ποιός έκανε το service, αλλά από τη στιγμή που βάζωντας χαρτοπετσέτα βρέθηκε η διαρροή και πλέον παίζει κανονικά, σημαίνει ότι κάτι συμβαίνει με την τάπα, σωστά?

Υπάρχει περίπτωση να είναι κακής ποιότητας τάπες, ή να έχει περαστεί στραβά, και να παρουσιάστηκε ξαφνικά το πρόβλημα?

Εάν είναι θέμα της τάπας, πως διορθώνεται? Πρέπει να την βγάλω και να βάλω καινούρια? Μήπως χρειάζεται να πειραχτεί καμία βιδούλα στο κλειδί (A-A#) ?

σου είχα γράψει στο προηγούμενο δεν ξέρω αν το διάβασες, κομμάτι -κομμάτι κλείσε όλες τις τρύπες και φύσα να δεις από που χάνει και αν δεν μπορείς να το φτιάξεις μόνος σου πρέπει να το πας σε έναν μάστορα να το δει μπορεί να μην δουλεύουν  και τα ελατήρια σωστά που επαναφέρουν τα κλειδιά στη θέση τους  μπορεί να ξεκόλλησε και καμιά τάπα αν ειναι σίγουρα αυτή τάπα που λες  θα έχει ξεκολλήσει και κάθετε στραβά βγάλτη και  ξανά κόλλησε τη 
Εγώ σε ένα σέρβις έβαλα δερμάτινες τάπες και εδώ και δυο τρία χρόνια δεν μου έβγαλε κανένα τέτοιο πρόβλημα
Reply
#7
Εδώ μπορείς να δεις ένα αναλυτικό βίντεο που θα σου δείξει πως να βρεις αν χάνει κάπου το όργανο. http://www.klarinogreek.com/?videos=test...instrument
- Στην ουσία πρέπει να δεις αν χάνει το όργανο από την Λα#.
Κρατα μόνο το πάνω μέρος στο χέρι σου, κλείσε κ τις 4 τρύπες. Με το δεξί κλείσε τον πάτω και φύσα δυνατά.
Πρέπει να μπουκώνεις...αν όχι τότε χάνεις από κάπου κ πιέζοντας ένα ένα τα κλειδιά θα καταλάβεις...

Συμφωνώ με όλες τις γνώμες εδώ... δε θα αλλαζα ούτε θα πείραζα τάπα εκτός και αν είναι ολοφάνερο ότι είναι στραβή (ανέβασε φωτό)...
Μπορείς να βάλεις ένα λάστιχακι που να δίνει λίγο παραπάνω πίεση στο κλειδί. Είχα δει που το χε κάνει κ ο Μάγκας κάπου...
Σιγά σιγά θα κάτσει στην τρύπα....

- Σε δευτερη φάση μπορείς να του ασκήσεις πίεση ώστε να "φορμάρει"....
Κοίτα επίσης αν το κλειδί κινείται ελεύθερα ή σου κολλάει... μπορεί να θέλει λίγο λάδωμα.
Αν λυγίσεις το ελατήριο μπορεί να το δυναμώσεις... αλλά προσεκτικά σε ότι δε νιώθεις άνετος..

Ανέβασε κανα βιντεο κ φωτό αν δεν τα καταφέρεις!
Reply
#8
Wink 
Κ σε περίπτωση που δεν ήμουν κατανοητός...έτσι φύσα...
   

K εδώ είναι το βίντεο του Μάγκα με το θεματάκι στο Λα#.

Reply
#9
(October 17th, 2016, 01:13)tseligas Wrote: Κ σε περίπτωση που δεν ήμουν κατανοητός...έτσι φύσα...


K εδώ είναι το βίντεο του Μάγκα με το θεματάκι στο Λα#.


μπραβο Τσελιγκα τέλειες εξηγήσεις και με το λάστιχο αυτά εννοούσα και εγώ αν πρ'ωτα 'επαιζε και ξαφνικά δεν παίζει εχει ξεκολήσει η τάπα και ειναι στη θέση της χωρίς να φαίνεται ότι είναι ξεκολλημένη παλιά πριν βάλλω τις δερμάτινες όταν δεν το καθάριζα όταν έπαιζα μετά από καιρό κάποιες τάπες μέναν κολλημένες στο στις τρύπες τις ξανάβαζα στα κλειδιά και χωρις να τις κολλήσω , και δούλευα σωστά
Reply
#10
Βρήκες άκρη τελικά φίλε Pedro?
Reply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Προβλημα! ODYSSEYS 1 4,983 October 9th, 2017, 11:17
Last Post: skaros

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)