Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Καλύτερο setup για το κλαρίνο μας!
#3
Kαλάμια  ,Καλάμια -Καλάμια λοιπών ,Παίζω με επιστόμιο  Vandoren 5jb  έπαιζα με ΗOT-SWING #1, έπαιζα και παίζω 
καμιά φορά με #1,5  H/S  , αλλά  !!  Δέν μπορούσα να βγώ πάνω  απο το τέταρτο ΜΙ  !! Δηλαδή  τα σολ-φα-φα# και τέταρτο  Λα . Οπότε δοκίμασα τα καλάμια RICOOOOOOOOOOOO καταρχήν γέμισε το κλαρίνο  και έβγαλα όλο το κλαρίνο , με δυσκολεύει λίγο το τέταρτο Λα  ,λίγο όμως . Δοκίμασα στην αρχή τα Rico 1 αλλά τώρα παίζω με τα Rico 1,5 !!
Πρίν καιρό, κάνα χρόνο περίπου τα έξινα  είχα πάρει το REEDGEEK Δέν ΄΄εμενα  ευχαριστημένος  ίσως να θέλει και πολλές γνώσεις , να ασχοληθείς ...
Σέ κουβέντες πάντως που έχω κάνει το καλύτερο νούμερο για αυτά τα επιστόμια ( ΑΝΟΙΧΤΑ )το τιπ πάνω απο 1,25 -1,30 θέλεις μέχρι 2 καλάμι( 1-2) .Εγώ  έχω καλύτερο κοντρολ  με το συγκεκριμένο καλάμι  στα ψιλά ...(ΡΙΚΟ 1,5 )... 
Τώρα , δοκίμασα και κάποια καλάμια Ιδιώτη κατασκευαστή  τα φτιάχνει μονος του , σε κάποιους αρέσουν  έμενα δεν με εξυπηρετούν καθόλου πολύ λεπτά δέν μπορώ να τα κοντρολάρο ,
 καθόλου και δέν μου γεμίζουν το κλαρίνο  !!
Αυτός τα  φτιάχνει ανάλογα με το επιστόμιο που παίζεις  .... 

Ευχαριστώ απο μέρος μου Skare  που ζητάς την γνώμη   μου,  εμπειρία μου   .................
Reply


Messages In This Thread
RE: Καλύτερο setup για το κλαρίνο μας! - by grimbovo - September 7th, 2016, 09:39
Tsalikis Reeds #1,25 - by skaros - June 19th, 2017, 16:00

Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Αναζήτηση για βαρελάκι Greg 8 14,533 September 20th, 2013, 12:41
Last Post: tseligas

Forum Jump:


Users browsing this thread: 3 Guest(s)