Κlarinogreek Forum
Καλύτερο setup για το κλαρίνο μας! - Printable Version

+- Κlarinogreek Forum (https://www.klarinogreek.com/forum2016)
+-- Forum: Clarinet equipment - Εξοπλισμός (https://www.klarinogreek.com/forum2016/forumdisplay.php?fid=8)
+--- Forum: Gear talk: Mouthpieces, barrels, clarinet accessories (https://www.klarinogreek.com/forum2016/forumdisplay.php?fid=28)
+--- Thread: Καλύτερο setup για το κλαρίνο μας! (/showthread.php?tid=603)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7


Καλύτερο setup για το κλαρίνο μας! - skaros - September 7th, 2016

Καλησπέρα στην παρέα!

Θα ήθελα να παραθέσω κάτι από προσωπική εμπειρία και θα ήθελα να ακούσω και τις δικές σας απόψεις επί του θέματος.
Γενικά χρησιμοποιώ καλάμια hot & swing με επιστόμιο Vandoren B45 lyre. Έχω παρατηρήσει πως το καλύτερο σετάρισμα για το Kohlert Bb είναι με # 1,5 καλάμι ενώ το Buffet A αποδίδει καλύτερα με καλάμι #1. Γενικά τα Kohlert από τα Buffet έχουν και διαφορετικό φύσιμα και ίσως αποδίδεται εκεί. 


Έχετε παρατηρήσει κάτι ανάλογο κι εσείς με δικά σας όργανα και το σετάρισμα?


RE: Καλύτερο setup για το κλαρίνο μας! - suntown - September 7th, 2016

σκαρε τα hot and swing τα εχουν χαλασει παρα πολυ. μιλω και απο προσωπικη πειρα και απο τον δασκαλο μου που τα χρησιμοποιει και πεταει καθε φορα απο τα 10 ισως και τα 8.
τα rico νο 1 μου φαινονται καλυτερα .


RE: Καλύτερο setup για το κλαρίνο μας! - grimbovo - September 7th, 2016

Kαλάμια  ,Καλάμια -Καλάμια λοιπών ,Παίζω με επιστόμιο  Vandoren 5jb  έπαιζα με ΗOT-SWING #1, έπαιζα και παίζω 
καμιά φορά με #1,5  H/S  , αλλά  !!  Δέν μπορούσα να βγώ πάνω  απο το τέταρτο ΜΙ  !! Δηλαδή  τα σολ-φα-φα# και τέταρτο  Λα . Οπότε δοκίμασα τα καλάμια RICOOOOOOOOOOOO καταρχήν γέμισε το κλαρίνο  και έβγαλα όλο το κλαρίνο , με δυσκολεύει λίγο το τέταρτο Λα  ,λίγο όμως . Δοκίμασα στην αρχή τα Rico 1 αλλά τώρα παίζω με τα Rico 1,5 !!
Πρίν καιρό, κάνα χρόνο περίπου τα έξινα  είχα πάρει το REEDGEEK Δέν ΄΄εμενα  ευχαριστημένος  ίσως να θέλει και πολλές γνώσεις , να ασχοληθείς ...
Σέ κουβέντες πάντως που έχω κάνει το καλύτερο νούμερο για αυτά τα επιστόμια ( ΑΝΟΙΧΤΑ )το τιπ πάνω απο 1,25 -1,30 θέλεις μέχρι 2 καλάμι( 1-2) .Εγώ  έχω καλύτερο κοντρολ  με το συγκεκριμένο καλάμι  στα ψιλά ...(ΡΙΚΟ 1,5 )... 
Τώρα , δοκίμασα και κάποια καλάμια Ιδιώτη κατασκευαστή  τα φτιάχνει μονος του , σε κάποιους αρέσουν  έμενα δεν με εξυπηρετούν καθόλου πολύ λεπτά δέν μπορώ να τα κοντρολάρο ,
 καθόλου και δέν μου γεμίζουν το κλαρίνο  !!
Αυτός τα  φτιάχνει ανάλογα με το επιστόμιο που παίζεις  .... 

Ευχαριστώ απο μέρος μου Skare  που ζητάς την γνώμη   μου,  εμπειρία μου   .................


RE: Καλύτερο setup για το κλαρίνο μας! - skaros - September 7th, 2016

Τα rico?? Μιλάμε για αυτά με το γαλάζιο κουτί ή κάποια άλλα?

Ρωτάω διότι τα rico τα είχα δοκιμάσει παλαιότερα αλλά δε μου είχε δημιουργηθεί η καλύτερη άποψη. Μήπως τελικά τα έχουν βελτιώσει?

Grimbovo, προφανώς αναφέρεσαι στα καλάμια του Γ.Τσαλίκη! Έχω ακούσει καλά λόγια σε γενικές γραμμές αλλά δεν έχει τύχει να δοκιμάσω ακόμα. Θα το ήθελα βέβαια καθώς είμαι περίεργος!


RE: Καλύτερο setup για το κλαρίνο μας! - grimbovo - September 7th, 2016

(September 7th, 2016, 11:39)skaros Wrote: Τα rico?? Μιλάμε για αυτά με το γαλάζιο κουτί ή κάποια άλλα?

Ρωτάω διότι τα rico τα είχα δοκιμάσει παλαιότερα αλλά δε μου είχε δημιουργηθεί η καλύτερη άποψη. Μήπως τελικά τα έχουν βελτιώσει?

Grimbovo, προφανώς αναφέρεσαι στα καλάμια του Γ.Τσαλίκη! Έχω ακούσει καλά λόγια σε γενικές γραμμές αλλά δεν έχει τύχει να δοκιμάσω ακόμα. Θα το ήθελα βέβαια καθώς είμαι περίεργος!

Ναι τα rico στο μπλε  κουτί  .. Ναι του Γιάννη , εγώ δέν είμαι έτοιμος για αυτό το καλάμι ! ,η ποιότητα του καλαμιού είναι πάρα πολύ καλή !! !


RE: Καλύτερο setup για το κλαρίνο μας! - gfasoulis - September 8th, 2016


.pdf   VANDOREN.pdf (Size: 97.47 KB / Downloads: 9)
Καλημέρα και από μένα
Εγώ δεν είμαι ειδικός έψαχνα μεταχειρισμένα επιστόμια και κανένα δεν μου άρεσε
είχα δοκιμάσει  από κάποιον γνωστό μου ένα που είχε γραμμές γύρω γύρω δεν φαινόταν η μάρκα
και από φωτογραφίες μέσω  ίντερνετ βρήκα την VANDOREN KAI μάλιστα στην Κέρκυρα  http://vrionis.com/page/default.asp?id=64&la=1&ctID=61&prID=856
είμαι πολύ ευχαριστημένος έπαιζα με ένα καλάμι με μπλε αυτοκόλλητο μάλλον ήταν rico Νο 1 καλό ήταν
τώρα παίζω με 1,5 μαύρο και μου αρέσει καλλίτερα ο ήχος και βγάζει και τις  υπερνότες  δεν ξέρω αν τις βγάζει όλες


RE: Καλύτερο setup για το κλαρίνο μας! - skaros - September 8th, 2016

Ποιο μοντέλο της Vandoren έχεις gfasoulis?

Τα καλάμια με τη μπλε ταινία είναι τα hot & swing!


RE: Καλύτερο setup για το κλαρίνο μας! - gfasoulis - September 8th, 2016

VDF4W στο pdf φαίνεται δεν το άνοιξες και στο link ειναι η σελίδα του ΜΟΥΣΙΚΟΣ ΟΙΚΟΣ ΒΡΥΩΝΗ ΚΕΡΚΥΡΑ
όσο για τα καλάμια θα πάω στο σπίτι το απόγευμα και θα τα δω


RE: Καλύτερο setup για το κλαρίνο μας! - JohnAugust - September 8th, 2016

Καλημέρα!!!! Εγω παιζω με το Vandoren b45 lyre και με καλαμι hot & swing n. 1.5. Εχω δοκιμάσει τα καλαμια της rico και της Vandoren αλλα πιστεύω πως τα hot and swing είναι τα πιο καλά. Άλλωστε δεν είναι τυχαίο πως οι περισσότεροι επεισόδιο επαγγελματιες κλαρινιστες παίζουν με αυτά. Όσο για το επιστομιο πρόσφατα επαιξα με ένα selmer c85 120 και ένιωσα να γεμίζει και να χρωματίζει περισσότερο τον ήχο μου. Για αυτό σκοπεύω στο μέλλον να κάνω μια αναζήτηση για κάποιο selmer επιστομιο. Σκαρε, πιστεύω πως όντως τα μπουφε έχουν διαφορά στο φύσημα και το εχω καταλάβει συγκρίνοντας το δικό μου σε σχέση με το romeo orci.


RE: Καλύτερο setup για το κλαρίνο μας! - skaros - September 8th, 2016

(September 8th, 2016, 04:46)gfasoulis Wrote: VDF4W στο pdf φαίνεται δεν το άνοιξες και στο link ειναι η σελίδα του ΜΟΥΣΙΚΟΣ ΟΙΚΟΣ ΒΡΥΩΝΗ ΚΕΡΚΥΡΑ
όσο για τα καλάμια θα πάω στο σπίτι το απόγευμα και θα τα δω

Α ναι τώρα το είδα το λινκ Γιώργο οκ!

Θεωρώ πως είναι κλειστό το επιστόμιό σου! Το έχεις πειράξει ή όπως το πήρες? Γιατί δε δοκιμάζεις με μεγαλύτερο tip opening πάνω απο 120 mm δηλαδη..


(September 8th, 2016, 04:51)JohnAugust Wrote: Καλημέρα!!!! Εγω παιζω με το Vandoren b45 lyre και με καλαμι hot & swing n. 1.5. Εχω δοκιμάσει τα καλαμια της rico και της Vandoren αλλα πιστεύω πως τα hot and swing είναι τα πιο καλά. Άλλωστε δεν είναι τυχαίο πως οι περισσότεροι επεισόδιο επαγγελματιες κλαρινιστες παίζουν με αυτά. Όσο για το επιστομιο πρόσφατα επαιξα με ένα selmer c85 120 και ένιωσα να γεμίζει και να χρωματίζει περισσότερο τον ήχο μου. Για αυτό σκοπεύω στο μέλλον να κάνω μια αναζήτηση για κάποιο selmer επιστομιο. Σκαρε, πιστεύω πως όντως τα μπουφε έχουν διαφορά στο φύσημα και το εχω καταλάβει συγκρίνοντας το δικό μου σε σχέση με το romeo orci.

Τα selmer ανέκαθεν ήταν ποιο ποιοτικά επιστόμια από τα Vandoren, όχι μεγάλη διαφορά αλλά υπολογίσιμη. Αλλά το κακό είναι ότι κάποια καλά παλαιότερα μοντέλα δεν βγαίνουν στην αγορά και αναγκαστικά πρέπει να πας σε μεταχειρισμένο...Υπάρχει βέβαια και η νέα σειρά που ακούγονται καλά λόγια!