Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Καλύτερο setup για το κλαρίνο μας!
#31
Συμφωνώ με αυτά που λες Κώστα!

Τα Vandoren ποιοτικά είναι πολύ καλά καλάμια απλώς για τα δεδομένα της μουσικής μας είναι λίγο σκληρά. Για να καταλάβεις τι εννοώ για παράδειγμα ένα vandoren #1 είναι παρόμοιας σκληρότητας με ένα hot & swing ή ένα rico #1,5. Βέβαια τα vandoren είναι καλά για αρχή για την ενδυνάμωση της μάσκας.
Reply
#32
Photo 
Καλημερα σε ολους,
οπως καλα γνωριζεται η αναζητηση και οι δοκιμες στα καλαμια δεν σταματανε.
Αφου εχω δοκιμασει, Vandoren , Rico και Rico Royal αυτη τη φορα παραγγειλα Hot & Swing οπου τα ελαβα εχθες.
Δεν τα εχω δοκιμασει ακομα μην λεω ψεματα αλλα εντυπωση μου εκανε ο τροπος πακεταρισματος.
Οταν ελαβα το φακελο/δεμα και το ανοιξα μεσα ειχα ενα γαλαζιο/λευκο τετραγωνο  κουτι.
Λεω καλα, βραχιολι μου στειλανε!!

Μωλις το ανοιξα ειχε μεσα το κουτακι με τα καλαμακια και προστατευτικα παντου.
Δηλ το τετραγωνο κουτι ηταν πιο μεγαλο απο το κουτι με τα καλαμια και το κενο το ειχανε γεμιση με προστατευτικα φενιζολ λες και ηταν γυαλινα!! 

Πολυ προσεγμενη αποστολη!!  Ελπιζω και τα καλαμια να ειναι προσεγμενα!!
''Όσο πιο διεφθαρμένη είναι μια χωρα, τόσους περισσότερους νόμους έχει!!''



Reply
#33
ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΚΛΑΡΙΝΕΤΙΣΤΕΣ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΧΕΙ ΧΑΛΑΣΕΙ ΠΟΛΥ Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ. ΣΤΟ ΚΟΥΤΙ ΕΙΝΑΙ ΖΗΤΗΜΑ ΤΑ ΔΥΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ . ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ ΣΑΝ ΚΑΛΑΜΙΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΟ .
Reply
#34
(June 3rd, 2017, 09:15)suntown Wrote: ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΚΛΑΡΙΝΕΤΙΣΤΕΣ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΧΕΙ ΧΑΛΑΣΕΙ ΠΟΛΥ Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ. ΣΤΟ ΚΟΥΤΙ ΕΙΝΑΙ ΖΗΤΗΜΑ ΤΑ ΔΥΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ . ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ ΣΑΝ ΚΑΛΑΜΙΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΤΤΩΜΑΤΙΚΟ .

Καλησπερα suntown,
ειχες κανει το ιδιο σχολιο πριν μερικους μηνες αν θυμαμαι καλα.
Να σου πω την αληθεια δεν ξερω τι θα μου βγει και αν με βολεψουν, αλλα οπως εγραψα και πριν, η αναζητηση δεν σταματαει οταν εχει να κανει με μουσικη και ηχο.
Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι οι περισσοτερες εταιρειες τα εχουν χαλασει.
Αυτο που λες το επαθα με τα Βαλτορεν οπου τα περισσοτερα ηταν 'σπασμενα'.

Θα τα δοκιμασω αυριο που θα εχω λιγο χρονο και θα γραψω εντυπωσεις!

Αληθεια, εσυ με τι καλαμια παιζεις??
''Όσο πιο διεφθαρμένη είναι μια χωρα, τόσους περισσότερους νόμους έχει!!''



Reply
#35
ΤΩΡΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΤΑ RICO . ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΣΚΛΗΡΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΛΛΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ.
Reply
#36
Χρειάζονται συνεχώς δοκιμές γιατί παίζουν πολλά πράγματα ρόλο. Πχ η ποιότητα όντως δεν είναι σταθερή δηλαδή τα hot n swing όντως τα έχουν χαλάσει στις τελευταίες παρτίδες. Απλά όταν πετυχαίνεις καλό καλάμι από αυτά είναι το κάτι άλλο. Είχα αγοράσει πριν 3-4 χρόνια ένα κουτί Rico και ήταν απαράδεκτα, μπορεί από τότε να έχει βελτιωθεί η ποιότητά τους και θα ήθελα να δοκιμάσω ξανά ένα κουτί όπως λέει και ο Suntown...Τα vandoren πάντως είναι βαριά καλάμια
Reply
#37
Παιδια εγώ έχω κατασταλάξει στα καλαμια του Γιάννη του Τσαλικη. Κ μάλιστα έχει βγάλει νέες σειρές . Εγώ τώρα παίζω με το 1.25. Έχει βγάλει πάρα πολλά νούμερα. Κ στα 10 που έχει το κουτί είναι όλα άψογα. Τα έχετε δοκιμάσει; ο Γιάννης είναι κ καταπληκτικό άνθρωπος. Αν δεν τ έχετε ΠΡΈΠΕΙ να δοκιμάσετε.
Σαν πάς στην Καλαμάτα και 'ρθεις με το καλό φέρε μ' ένα μαντίλι να δέσω στο λαιμό,να ναι μεταξωτό !!!
Reply
#38
Γεια σου Σάκη,

Ναι πράγματι, τα καλάμια του Γιάννη τα έχω δοκιμάσει! Έχω πάρει δύο κουτιά σε νο.1 και μπορώ να πω ότι τα καλάμια είναι αρκετά καλά. Αυτό που έχω παρατηρίσει είναι οτι δεν έχουν πολύ μεγάλη διάρκεια ζωής. Εσένα Σάκη πως σου φαίνονται στο θέμα διάρκεια?

Θα ήθελα να δοκιμάσω και τα νο. 1,25.
Reply
#39
Καλημέρα σε όλους τους φίλους!

Πριν λίγες μέρες προμηθεύτηκα ένα κουτί Rico νο.1 για δοκιμή! Μπορώ να πω πως είμαι αρκετά ικανοποιημένος καθώς όπως έχω γράψει και παραπάνω η προηγούμενη εμπειρία μου με αυτά τα καλάμια δεν ήταν και η καλύτερη! Είναι αρκετά μαλακά και από τα 10 τα 5 παίζουν αρκετά ικανοποιητικά!

Παρήγγειλα και από τον Γιάννη Τσαλίκη ένα κουτί νο.1,25 επίσης για δοκιμή..
Reply
#40
Σκάρε πήγα στο εργαστήρι του φίλου μου του Γιάννη κ πραγματιά ο άνθρωπος κάνει λειτούργημα. Δεν είναι τυχαίο ότι όλοι οι μεγάλοι κλαριτζήδες πάνε εκεί. Το 1.25 είναι απίθανο καλαμι. Κ έχει πολύ μεγαλύτερη διάρκεια ζωής απ το Νο 1 που σμπουκώνει στις ψιλές. Αν τα συντηρείς σωστά, (σκούπισμα κ σωστή αποθήκευση μετά το παίξιμο ) θα δεις ότι κρατάνε πααααρα πολύ. Επίσης επειδή μίλησα. Με το Γιάννη γι αυτό, καλό είναι να καλαμια να.τα αλλάζουμε μεταξύ τους κάθε φορά που παιζουμένας. Ένα καλάμι κάθε φορά. Έτσι επιτυγχάνεις τη μακροζωία τους

https://youtu.be/OhyFKP-Jk0U
Εδώ βλέπουμε το πρώτο προφίλ που φτιάχνει το ρομποτικό. Η υπόλοιπη δουλειά γίνεται στο χέρι !!!

https://youtu.be/2CdF5rHZgFc

Και εδω τη σφραγίδα με εκτυπωτή laser !!!

https://youtu.be/Hi-oE_EMSvY

Εδώ ο Τεράστιος θανασης Βασιλοπουλος δωρίζει ένα κουτί καλαμακια στο μικρό κ ταλαντούχο Δημήτρη Σακά.
Αξίζει σας λέω να δοκιμάσετε κ να υποστηριξουμε όλοι μαζί αυτή την ΕΛΛΗΝΙΚΉ προσπάθεια.
Σαν πάς στην Καλαμάτα και 'ρθεις με το καλό φέρε μ' ένα μαντίλι να δέσω στο λαιμό,να ναι μεταξωτό !!!
Reply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Αναζήτηση για βαρελάκι Greg 8 14,531 September 20th, 2013, 12:41
Last Post: tseligas

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)