Thread Rating:
  • 2 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Παπαδιά - Papadia
#11
Καταρχάς θέλω να σε ευχαριστήσω για τα καλά σου λόγια.Τέτοια σχόλια,όπως έχω ξαναπεί,μας δίνουν μεγάλο κίνιτρο να συνεχίζουμε τη δουλειά που γίνεται στο σάιτ.

Θα ήθελα να πω δύο λόγια όσων αφορά το αυτί.Προσωπικά αυτό που κάνω,ανεξαρτήτου οργάνου,όταν θέλω να μάθω ένα κομμάτι το οποίο δεν έχω ξαναπαίξει,το βάζω και το ακούω και το βγάζω με το αυτί φράση-φράση.Όταν πρωτοξεκίνησα να βγάζω τραγούδια με αυτόν τον τρόπο μου φαινόταν πάρα πολύ δύσκολο και μου έπερνε πάρα πολύ χρόνο.Όμως σιγά σιγά απέκτησα εμπειρία πάνω σε αυτό και σε συνδιασμό με τη βελτίωση πάνω στο εκάστοτε όργανο ήρθε το επιθυμητό αποτέλεσμα.Αυτό που θέλω να πω είναι το εξής,από τη στιγμή που γνωρίζεις να διαβάζεις παρτιτούρα,το οποίο είναι πάρα πολύ καλό,μπορείς σιγά σιγά να αρχίσεις να εξασκείς και το αυτί και θα δεις ότι θα σε βοηθήσει πάρα πολύ και στο θέμα φαντασίας αλλά και κατ' επέκταση στην εκμάθηση του κλαρίνου.

Η Παπαδιά θεωρείται ένα από τα πιο δεξιοτεχνικά κομμάτια της παραδοσιακής μας μουσικής με πολύ ιδιαίτερο ρυθμό Smile

Καλό βράδυ να έχεις!
Reply
#12
Ευχαριστω Φιλε skaros για το Β μερος.
Μετα την εμπειρια που αποκτηθηκε απο το Β μοιαζει λιγο πιο ευκολο και κατανοητο.
Μια ερωτηση για την ωρα.
Στο 4.05 λεπτο περιπου αναφερεις τη νοτα ΦΑ διεση (νομιζω ετσι ειναι σε συγκριση με το αντιστοιχο μετρο του πρωτου μερουςWink αλλα νομιζω την παιζεις οπως και τα προηγουμενα (φυσικαWink ΦΑ δηλαδη στην πρωτη τρυπα με τον δεικτη του δεξιου που στον τυπο του κλαρινου σου ειναι νομιζω ΦΑ φυσικο.
Πες μου σε παρακαλω αν κατι ειναι λαθος σε αυτο που καταλαβαινω απο την παρατηρηση του παιξιματος.
Και κατι ακομα, οχι τοσο ασχετο με αυτο. Στην αρχη του δευτερου μερους, δοκιμαζοντας τις δυο εναλλακτικες, στο αυτι μου ακουγεται καλυτερα το ΦΑ#ΣΟΛ απο ΦΑ ΣΟΛ.
Ευχαριστω εκ των προτερων, με φιλικους χαιρετισμους,
Γιωργος Γκουμας
Reply
#13
Καλησπέρα Γιώργο!

Αναφέρεσαι στην φράση ΛΑ - ΣΙB - ΛΑ - ΣΟΛ - ΣΟΛ - ΦΑ# - ΣΟΛ - ΛΑ - ΣΟΛ . Εκεί παίζω ΦΑ#.Στη συνέχεια όμως στην επόμενη φράση ΝΤΟ - ΛΑ - ΣΙB- ΣΟΛ - ΣΟΛ - ΦΑ - ΣΟΛ - ΛΑ - ΦΑ - ΜΙΒ κτλ.Εκεί παίζω ΦΑ φυσικό.Στην πρώτη φράση δηλαδή όπου μένουμε στο ΣΟΛ παίζω ΦΑ# και στην επόμενη φράση που καταλήγουμε στην τονική μας τη ΡΕ παίζω ΦΑ φυσικό.
Στην αρχή του δευτέρου μέρους προσωπικά μου ακούγεται καλύτερα το ΦΑ - ΣΟΛ και θεωρώ πως έτσι είναι το σωστό καθώς ο δρόμος Ουσάκ από ΡΕ δεν περιέχει ΦΑ#.Σε κάποια σημεία την χρησιμοποιούμε όπως στο προηγούμενο που ανέφερα σαν περαστική κυρίως νότα.Στη φράση που αναφέρεις παίζουμε δύο μόνο νότες στις οποίες πρέπει να δώσουμε ιδιαίτερη έμφαση οπότε,μουσικά κυριώς,προκύπτει πως τo ΦΑ# - ΣΟΛ είναι άτοπο σ' εκείνο το σημείο.Μήπως κουρδίζει λίγο χαμηλά η ΦΑ# στο κλαρίνο σου?

Φιλικά,

Skaros Smile
Reply
#14
Καλησπερα Skaros,
Τωρα ειναι καθαρο απλα δεν ηξερα (και δεν ειδα σωσταWink οτι το ΦΑ φυσικο παιζεται με κειστες την 1 και 3 στο δεξι και νομιζα οτι και στις δυο περιπτωσεις εκλεινε μονο η 1, αρα δεν εβλεπα τη διαφορα μεταξυ ΦΑ και ΦΑ διεση στο παιξιμο σου.
Για το δευτερο εχεις απολυτο δικιο με ΦΑ φυσικο ειναι και ακουγεται σωστα. Απλα μπερδεψα το πρωτο με το δευτερο. Απειρια.
Καλο βραδυ και ευχαριστω,
Γιωργος
Reply
#15
Γιώργο, ρίξε και μια ματιά στα Fingering charts να δεις και άλλους δαχτυλισμούς για το φα ώστε να μην είναι σταυρωτό.Idea!
Reply
#16
skaros Wrote:Καλησπέρα Γιώργο!

Αναφέρεσαι στην φράση ΛΑ - ΣΙB - ΛΑ - ΣΟΛ - ΣΟΛ - ΦΑ# - ΣΟΛ - ΛΑ - ΣΟΛ . Εκεί παίζω ΦΑ#.Στη συνέχεια όμως στην επόμενη φράση ΝΤΟ - ΛΑ - ΣΙB- ΣΟΛ - ΣΟΛ - ΦΑ - ΣΟΛ - ΛΑ - ΦΑ - ΜΙΒ κτλ.Εκεί παίζω ΦΑ φυσικό.Στην πρώτη φράση δηλαδή όπου μένουμε στο ΣΟΛ παίζω ΦΑ# και στην επόμενη φράση που καταλήγουμε στην τονική μας τη ΡΕ παίζω ΦΑ φυσικό.
Στην αρχή του δευτέρου μέρους προσωπικά μου ακούγεται καλύτερα το ΦΑ - ΣΟΛ και θεωρώ πως έτσι είναι το σωστό καθώς ο δρόμος Ουσάκ από ΡΕ δεν περιέχει ΦΑ#.Σε κάποια σημεία την χρησιμοποιούμε όπως στο προηγούμενο που ανέφερα σαν περαστική κυρίως νότα.Στη φράση που αναφέρεις παίζουμε δύο μόνο νότες στις οποίες πρέπει να δώσουμε ιδιαίτερη έμφαση οπότε,μουσικά κυριώς,προκύπτει πως τo ΦΑ# - ΣΟΛ είναι άτοπο σ' εκείνο το σημείο.Μήπως κουρδίζει λίγο χαμηλά η ΦΑ# στο κλαρίνο σου?

Φιλικά,

Skaros Smile

Ότι άλλο θέλεις είμαστε στη διάθεσή σου φίλε Γιώργο!Να 'σαι καλά!!
Reply
#17
Σας ευχαριστω πολυ παιδια και τους δυο.
Ολα καθαρα.
Γιωργος
Reply
#18
Καλησπερα Scaros,
Νομιζω θα σε ενδιεφερε η ενημερωση οτι το κοματι βγηκε και παιζεται σε ικανοποιητικο επιπεδο. θα βελτιωθει βεβαια με την εξασκηση.
Ηθελα επισης να βαλω ενα ακομα αιτημα (αν φυσικα ειναι ευκολο και εφικτοWink για το Ραστ. Εχει μια πολυ καλη εκτελεση ο Βασιλοπουλος αλλα σιγουρα εχει και αλλες πιο απλες.
Ευχαριστω πολυ για τη μεχρι τωρα βοηθεια και εμπειρια.
Καλο βραδυ
Γιωργος Γκουμας
Reply
#19
Καλησπέρα Γιώργο!

Με χαροποιεί ιδιαίτερα το γεγονός ότι έχεις βγάλει την παπαδιά καθώς θεωρείται από τα δύσκολα κομμάτια!Μπράβο σου!!!

Το Ραστ μπαίνει άμεσα στη λίστα και σύντομα σκοπεύω να το φτιάξω! Να 'σαι καλά!

Καλή συνέχεια!
Reply
#20
[video]https://www.youtube.com/watch?v=aEFXFMctp1M[/video]

Αυτό εννοείς ggouma?? δύσκολο για μένα αλλά πολύ όμορφο και δυνατό τσάμικο!
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)