Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ta prota mou bimata!!
#1

http://www.youtube.com/watch?v=yFmUnaZiD...e=youtu.be


Giasa paidia, ta prota mou bimata!
Anipomono gia sxolia kai simboules!
Reply
#2
fourkas,, could not get the video to open !!
Reply
#3
Hello chitowngreek, please try again!
(Sorry my englisch is very bad!!!)
Reply
#4
Εφτιαξα εγώ το βίντεο και δουλεύει. Για κάποιο λόγο πήγαινε στο youtube για κινητά και δεν έπαιζε.


Γεια σου Παρασκευά! Big GrinΧάρηκα ιδιαίτερα με το βίντεό σου και βλέπω ότι μαθαίνεις πολύ γρήγορα από τη σελίδα. Idea!

Θα σου γράψω αναλυτικά αύριο το απόγευμα (ειμαι 6 ώρες πίσω ) γιατί μόλις γύρισα από ταξίδι αλλά δύό είναι τα βασικά που πρέπει να προσέξεις καθώς είναι αρχή :

1) Δάχτυλα να μην πετάνε. ( Είσαι σε καλό σημείο αλλά κοίτα τα βίντεο για αρχάριους, εκεί το αναλύωWink
2) Ρυθμός. Μήπως έχεις ένα μετρονόμο; Θα ανεβάσω ενα βιντεακι αύριο με τη χρήση του και θα σε βοηθήσει πολύ. Ακόμα έχω "λούπες" με ντραμς για τα ηπειρώτικα ώστε να σε βοηθήσουν στο ρυθμό!

Καλή συνέχεια κ περισσότερα αύριο!Cool
Reply
#5
μπραβο παρασκευα πολυ ωραια πολυ ηπειρωτικο ακουσα και μου αρεσει πολυ χαχα.
Reply
#6
Λοιπόν Παρασκευά, φύγαμε!!

αWink Δε μπορώ μανούλα : Εδώ θα σου γράψω ένα μάθημα με βίντεο γιατί λείπουν μερικές νότες κ θα σε βοηθήσει και στην έκφραση.
βWink Γιάννη μου : Πάγωσε το βίντεο στο 2:05 και κοίτα τα δάχτυλα. Το δεξί κάθεται ωραία και το μικρό αναπαύεται πάνω στο Φα όπως πρέπει. Παρατήρησε το αριστερό σου χέρι κ δες οτι πετανε όλατ τα δαχτυλα όπως παίζεις το Μι. Αυτό σε εμποδίζει στην ταχύτητα κ στην ακρίβεια. Παίξε τη φράση αυτή πολλές φορες μπροστα από καθρέφτη και συγκεντρώσου στα δάχτυλα να μην πετανε. Στην αρχή είνια λίγο κουραστικό αλλά γίνεται εύκολα συνήθεια.
2:09 άκου το ρε -> σολ δεν είναι καθαρό, ακούγεται και μι περαστικό που δεν ταιριάζει εδώ. Κάνε πρακτική το ρε σολ να ακούγονται μόνο οι δύο αυτές νότες. Χαλάρωσε τα δάχτυλα.

2:33 -> το δαχτυλάκι !!!!!!!!

2:46 -> ωραίο το στολίδι

Κοντούλα λεμονιά.. Καλά το πας!!! Ξαναδες το βίντεο γιατί μερικές νότες ξεφεύγουν.

Πάργας : Πρακτική!Repeat

Ικαριώτικο : Ωραία πας, το χρονισμό μόνο.

Παπαλάμπραινα, ωραίες οι ψηλές.

Βούδας.. εδώ είναι πονηρό το κομμάτι έχει πολύ οπλισμό (διέσεις, υφέσειςWink

------------

Κοίτα το βίντεό σου κ δοκίμασε να κρατήσεις το ρυθμό με παλαμάκια. Θα δεις ότι δεν είναι εύκολο να το ακολουθήσεις.

Ο τρόπος να το βελτιώσεις αυτό είναι με ένα μετρονόμο. Πες μου αν δεν έχεις... υπάρχουν και άφθονοι στο ιντερνετ σαν αυτόν:
http://www.metronomeonline.com/

Βάλε ακουστικά στο ένα αυτί για να σου κρατάει το ρυθμό.
Το άλλο καλύτερο ακόμα είναι μουσική υπόκρουση ορχήστρας : Κοίτα αυτή τη κουβέντα και κατέβασε το mp3 που λέει Ηπειρώτικο. Με αυτό το ρυθμό παίζεις όλα τα ηπειρώτικα που χεις μάθει.
http://klarinogreek.com/forum/showthread...ing+tracks

Για να σε βοηθώ καλύτερα βάζε από ένα τραγούδι σε κάθε ανάρτηση και βίντεο και πες μου και τις απορίες σου, που δυσκολεύεσαι, αν δε ξέρεις που να ανασάνεις κτλ!! Γιατί είναι δύσκολο να είμαι λεπτομερής σε πολλαπλά τραγούδια σε ενα μόνο βίντεο.

Πολύ καλα πρώτα βήματα Παρασκευά!! Καλή συνέχεια!! Cool
Reply
#7
Giasou Tseligas,
1) Se efxaristo gia oles tis simboules sou
2) sixaritiria gia ton tropo pou me ipostirizis, den to theoro aftonoito kai xerome pou se brika
3) tha kano eksaskisi kai tha anebaso Video etsi opos to Zitas

Na se panta kalaSmile
Reply
#8
thanks tseligas ,the video works ..
Reply
#9
eides tseligas ,ta mathimata ta perni , fourkas tha idis meta apo 1 xrono tha strosoun ta daxtila , ,,exies kani kali arxi , to mono prgma exo na sou po einai,, dosai basi ti lei o tseligas ,na mhn to xaikinisis to organo straba, kai me ton kairo tha ginaitai pio efkolo . kai amai exies kamia aporia, rota ton tseligas
Reply
#10
Τι επιστόμιο χρησιμοποιείς φίλε μου?

ΜΠΡΑΒΟ σου για την προσπάθειά σου!
Reply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  gianni mou to mantili sou elen 12 19,510 September 5th, 2013, 21:11
Last Post: chitowngreek

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)