Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Στακατο!
#11
(November 1st, 2016, 12:30)ODYSSEYS Wrote: Καλησπέρα στην παρέα!Ήμουν για λίγες μέρες εκτός.
Δεν μπορώ να το ηχογραφήσω,δεν έχω μικρόφωνο!Από τι καταλαβαίνω παρόλο που εξασκω το στακατο για να το διορθώσω, καποιο σημειο της γλώσσας ακουμπάει στον ουρανισκι,βέβαια αυτο μπορει να ειναι πιο πισω!πάντως αυτο ακουγεται οταν προσπαθω να παίξω όλες τις νότες στακατες και καπως γρηγορα!

Νομίζω έχω καταλάβει ποιον ήχο εννοείς που ακούγεται...Όταν δίνεις σημασία να χτυπάς το καλάμι ο θόρυβος αυτός εξακολουθεί να ακούγεται?
Reply
#12
Οχι οταν χτυπάω μονο το καλαμι καθαρα απο κατω δεν ακούγεται! Είναι όμως σωστό ή πρέπει να ακουμπαω και το επιστομιο;
Reply
#13
Πολλές φορές ανάλογα με το πως θέλουμε να δώσουμε έμφαση στη στακάτη νότα χτυπάμε το καλάμι..Καμιά φορά και πιο κάτω. Ο σωστότερος τρόπος όπως προείπα είναι να αισθανόμαστε και λίγο το επιστόμιο. Να το χτυπάμε δηλαδή στο πάνω μέρος του. Έτσι μου το είχει δείξει κι εμένα ο δικός μου δάσκαλος  Wink
Reply
#14
Καλημέρα! !Αυτο γινεται ακριβώς με την άκρη της γλώσσας ή με το σημείο κάτω απο την άκρη της!θελω να το κανω πιο συγκεκριμένο γιατί αλλάζει η κινηση της γλώσσας!
Reply
#15
Τσέκαρε στο βίντεο που ανέβασε ο Tseligas στην προηγούμενη σελίδα,
στο 0:20 αυτές οι τέσσερις χαμηλές φωνές..Αυτό θέλουμε να επιτύχουμε. Παρατήρησε εκεί την κίνηση της γλώσσας και που ακριβώς χτυπάει!
Reply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Στακάτο grimbovo 23 36,608 January 10th, 2016, 18:31
Last Post: kosdan

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)