Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Στακατο!
#1
Καλημέρα σε ολους!!Θελω να ρωτήσω αν κατι πουκανω είναι σωστό η λάθος! Στο στακατο χτυπαω την γλωσσα στον ουρανισκο και οχι στο καλαμάκι!είναι σωστό η πρέπει να το διορθώσω;
Reply
#2
Γεια σου Odysseus!

Για να ακουστεί σωστά και όμορφα το στακάτο πρέπει να χτυπάμε το καλαμάκι στο πάνω μέρος του. Μάλιστα, ο σωστότερος τρόπος όπως μου έχουν πει είναι να αισθανόμαστε στη γλώσσα μας και το καλάμι και το λεπτό μέρος του επιστομίου στην άκρη.

Για τον ουρανίσκο σου το έδειξαν έτσι ή απλά σε βολεύει?
Reply
#3
Ή έτσι μου το είχε δείξει ο δάσκαλος ή εγω το κατάλαβα λάθος! Δεν ξέρω έχουν περάσει και δεκαπέντε χρόνια!πάντως όταν τώρα ακουμπάω το καλαμάκι μου φαίνεται οτι επηρεαζω τον ηχο!ισως θέλω περισσότερο εξάσκηση!
Reply
#4
Θέλει εξάσκηση ναι γιατί προφανώς είχες συνηθίσει να χτυπάς τον ουρανίσκο. Απλά συγκεντρώσου να το κάνεις σωστά και σιγά σιγά με τον καιρό θα φτιάξει  Wink
Reply
#5
Καλησπέρα στην παρεα!μια απορια !όταν παιζω στακατο ακουω έναν υποκωφο ηχο μεσα στο στωμα μου !!συμβαινει αυτό σε εσας
Reply
#6
Μπορείς να στείλεις ένα ηχητικό με το μικρόφωνο κοντά στο στόμα σου;
Reply
#7
(October 26th, 2016, 13:55)ODYSSEYS Wrote: Καλησπέρα στην παρεα!μια απορια !όταν παιζω στακατο ακουω έναν υποκωφο ηχο μεσα στο στωμα μου !!συμβαινει αυτό σε εσας

Καλημέρα ODYSSEYS,

Ανάλογα πως χρησιμοποιείς το στακάτο. Νομίζω αντιλαμβάνομαι τι λες, κανονικά θεωρώ πως δεν πρέπει να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Αν μπορείς περιεγραψέ το μας λίγο περισσότερο..
Reply
#8
Καλησπέρα στην παρέα!Ήμουν για λίγες μέρες εκτός.
Δεν μπορώ να το ηχογραφήσω,δεν έχω μικρόφωνο!Από τι καταλαβαίνω παρόλο που εξασκω το στακατο για να το διορθώσω, καποιο σημειο της γλώσσας ακουμπάει στον ουρανισκι,βέβαια αυτο μπορει να ειναι πιο πισω!πάντως αυτο ακουγεται οταν προσπαθω να παίξω όλες τις νότες στακατες και καπως γρηγορα!
Reply
#9
Ένα ωραίο βίντεο....και ένα ευχαριστώ στον άνθρωπο αυτό που έφαγε τόση ακτινοβολία!
 
Reply
#10
Πολύ καλο tseliga!!!!
Reply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Στακάτο grimbovo 23 36,603 January 10th, 2016, 18:31
Last Post: kosdan

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)