Thread Rating:
  • 12 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Πληροφοριες για αρχαριο
#1
Γεια σας παιδια,

Συγχαρητηρια για την δουλεια που εχετε κανει εδω. Ειμαι πολλα χρονια λατρης του κλαρινου και της παραδοσιακης μουσικης και αποφασισα οτι ηρθε ο καιρος να ξεκινησω μαθηματα. Θελω καποιες πολυ γενικες πληροφοριες και εδω φαινεται το σωστο μερος για να τις παρω, ωστοσο εαν υπαρχει καποιο σχετικο θεμα ηδη στο forum παρακαλω να μου το υποδειξετε για να μην επαναλαμβανονται οι συζητησεις. Οπως σας ειπα σκοπευω να αγορασω ενα κλαρινο συντομα και να ξεκινησω μαθηματα κλαρινου αλλα καθως με ενδιαφερει στο μελλον να ασχοληθω και με αλλα ειδη μουσικης στα οποια χρησιμοποιειται το κλαρινο (πχ jazz, βαλκανικη μουσικηWink θα ηθελα να ξερω εαν αρχικα αυτο ειναι εφικτο με το ιδιο οργανο που θα αγορασω ή ειναι εντελως διαφορετικη κατηγορία και στην συνεχεια εάν πρεπει να γνωρίζω κατι συγκεκριμενο σχετικα με τον τυπο του οργανου ή τις προδιαγραφες του κατα την αγορα.

ευχαριστω εκ των προτερων

Γιωργος
Reply
#2
Καλησπέρα φίλε μου και καλώς ήλθες στο σάιτ!

Πάμε κατευθείαν να απαντήσω στις απορίες σου!
Φυσικά και είναι εφικτό να παίξεις πολλά και διαφορετικά είδη μουσικής με το ίδιο όργανο.Σε κάποιες περιπτώσεις αυτό που διαφοροποιείται είναι ο συνδυασμός επιστόμιο-καλάμι,το όργανο παραμένει το ίδιο.
Τώρα,απ' τη στιγμή που επιθυμείς να ασχοληθείς με την παραδοσιακή μουσική κατά κύριο λόγο θα ήταν προτιμότερο να επιλέξεις albert system κλαρίνο (γερμανικό σύστημαWink.Χρειάζεται προσοχή κατά την αγορά καθώς λίγες είναι οι εταιρίες οι οποίες βγάζουν τέτοια όργανα πλέον και ίσως στραφείς σε αγορά μεταχειρισμένου οργάνου,όπως κάνουν και οι περισσότεροι κλαρινίστες άλλωστε.Υπάρχει και το γαλλικό σύστημα κλειδιών ή αλλιώς boehm system το οποίο είναι ευρέως διαδεδομένο κυρίως στην κλασσική μουσική.
Καταρχάς,θα ήταν προτιμότερο να μας πεις πόσα χρήματα διαθέτεις για την αγορά του κλαρίνου για να σε βοηθήσουμε!
Reply
#3
γυρω στα 200-300 ευρω
Reply
#4
Τότε το μεταχειρισμένο όργανο είναι μονόδρομος φίλε μου!Μπορείς να κοιτάξεις και σε αγγελίες και εαν έχεις κάποιον γνωστό ο οποίος είναι γνώστης μπορείς να τον πάρεις μαζί για να δοκιμάσει κάποιο όργανο!Υπάρχει και το ebay φυσικά που θα βρεις σίγουρα,απλώς δεν υπάρχει η δυνατότητα να δοκιμάσεις το όργανο!Προσπάθησε να αποφύγεις καινούργια όργανα με αυτά τα λεφτά καθώς θα έχεις διάφορα θέματα τα οποία θα σε πάνε πίσω στην εκμάθησή του κλαρίνου.
Reply
#5
Χαίρετε!!!! Επειδή κι εγώ πριν δυο χρόνια είχα ανοίξει ένα αντίστοιχο post στο Forum να πω κι εγώ τη γνώμη μου στον φίλο μας. Εγώ έχει δύο χρόνια που παίζω κλαρίνο και του ρεπερτόριό μου είναι παραδοσιακό και λαϊκό. Το τελευταίο δίμηνο που ξεκίνησα να παίζω και σαξόφωνο έβαλα και το balkan. Παίζω με Boehm σύστημα. Σίγουρα το albert έχει τη δική του παραδοσιακή χροιά αλλά και με το Boehm το χρώμα που δίνεις στο παίξιμο (τρίλιες, μόρια κλπWink μπορεί να το κάνει εξίσου παραδοσιακό στον ήχο. Επίσης να σου πω ότι για τη βαλκανική που ζητάς στα τρία σχήματα που μου ήρθαν στο μυαλό και μ' αρέσουν σ' αυτό το είδος παίζουν με Boehm. Imam baildi, Cabaret Balkan, New York Gypsy All Stars. Όσον αφορά το ότι ξεκινάς και δε θες να δαπανήσεις πολλά χρήματα επειδή όπως σου είπα ήμουν κι εγώ στην ίδια φάση πριν δυο χρόνια, αν πεις να ξεκινήσεις με Boehm επικοινώνησε αν θες εδώ http://www.paraschos.gr/index.php/el-GR/ . Πολύ καλά κλαρίνα καινούρια με τη σφραγίδα του ίδιου πάνω τους. Το κλαρίνο που έχω είναι κοντά στα 200€ από Εβονίτη. Και επειδή είχα δοκιμάσει και αντίστοιχο από Εβονίτη της Buffet γύρω στα 600€, θεώρησα τον εαυτό μου τυχερό που με πρόλαβαν και μου τον πρότειναν. Τώρα για Albert system http://www.klarina.gr. Πέρα από τα πανάκριβα καινούρια έχει και μεταχειρισμένα σε καλές τιμές και νομίζω είναι ο κορυφαίος στο παραδοσιακό σύστημα. Ελπίζω να βοήθησα Smile
Reply
#6
Σωστή η τοποθέτηση φίλε μου!Εδώ θα ήθελα να προσθέσω πως εμένα η πρώτη μου επαφή με κλαρίνο ήταν με boehm system της buffet και b&h αν θυμάμαι καλά.Στη συνέχεια όμως όταν έπιασα στα χέρια μου ένα παλιό kohlert albert system το ερωτεύτηκα και από τότε δεν το έχω αποχωριστεί και ούτε πρόκειται.Σαφώς και με το boehm system μπορείς να παίξεις παραδοσιακή μουσική αλλά τις βασικές διαφορές μπορεί κάποιος να τις κατανοήσει πλήρως όταν έχει παίξει και τα δύο διαφορετικά συστήματα.

Επίσης θα ήθελα να προσθέσω πως για τα κλαρίνα του μόσχου δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα λόγια.Γνωστός μου ο οποίος είναι δυνατό όνομα στο χώρο είχε κακές εμπειρίες με αμφιβόλου ποιότητας όργανα από τον συγκεκριμένο κατασκευαστή τα οποία είχαν αγοράσει μαθητές του.
Reply
#7
Μπορεί και να 'χεις δίκιο. Εγώ από αυτά που μου έχουν πει το ανέφερα. Συνολικά έχω δοκιμάσει 6-7 κλαρίνα και το ένα μόνο ήταν albert και ήταν από τον Μόσχο αλλά από τα 10 λεπτά σίγουρα δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα αλλά μου είχε φανεί αρκετά καλό. Να συμπληρώσω ότι το όργανό μου το 'χω δώσει για δοκιμή και σε παλιούς κλαριτζήδες και δωσαν ΟΚ όχι μόνο για εκμάθηση αλλά και για πιο προχωρημένα επίπεδα. Εγώ να σου πω ότι με το Boehm παίζω παραδοσιακά με το Β45 της Vandoren και με καλάμι #3 της Vandoren αλλά οι κλίμακες το μόριο και η τρίλια είναι που κάνουν την παράδοση ό,τι όργανο και να 'χεις. Cool
Reply
#8
Έχεις δοκιμάσει και άλλα επιστόμια και καλάμια?Καθώς μου φαίνεται λίγο παράξενο το ότι παίζεις παραδοσιακά με #3 καλάμι!Πως κατέληξες σε αυτό το setup?
Reply
#9
Από συμβουλή ενός κλασσικού κλαρινίστα για να σφίξω τη μάσκα. Αλλά το κράτησα γιατί μου άρεσε πολύ για τη σιγουριά στις ψηλές και για το ότι ανάλογα με την ένταση που το φυσάς δίνεις και άλλο ηχόχρωμα.
Reply
#10
Επιστόμια 2-3 έχω δοκιμάσει και ένα πειραγμένο από τον Σταύρο Τσίκο. Το B45 μου άρεσε περισσότερο
Reply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΥΣ ΡΥΘΜΟΥΣ Galex 4 12,251 April 27th, 2018, 10:06
Last Post: Galex
  ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΥΣ ΡΥΘΜΟΥΣ suntown 5 13,276 April 24th, 2018, 19:24
Last Post: tseligas
  Βοήθεια για αγορά κλαρίνου dtravlos 15 25,344 July 4th, 2015, 22:07
Last Post: chitowngreek
  Αγορά κλαρίνου για εκμαθηση pkstar 5 11,399 December 22nd, 2014, 20:58
Last Post: chitowngreek
  Αρχάριος - Τι κλαρίνο να πάρω για να βγάζω ήχο παν&#951 chriskoll 30 49,279 December 11th, 2013, 19:10
Last Post: chitowngreek

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)