Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Αρχάριος - Τι κλαρίνο να πάρω για να βγάζω ήχο παν&#951
#1
Καλησπερα σας,ειμαι νεο μελος στο forum σας,θα ηθελα αρχικα να πω οτι θελω να ασχοληθω με το κλαρινο γιατι μου αρεσει ο ηχος,γενικοτερα οταν ακουω κυριως σολο κλπ μου φτιαχνει την ψυχολογια,μετεπειτα,θα ηθελα να ρωτησω τι κλαρινο πρεπει να αγορασω και αν προτεινεται καποιο μαγαζι,βεβαια αρχικα δεν διαθετω και πολλα λεφτα γιατι ειμαι και φοιτητης,και απλα θα ηθελα να με κατατοπησετε,για να δωσω μερικα στοιχεια,εγω ειμαι κυριως του πανηγυριου και απλα ηθελα να βγαζει το κλαρινο ηχο κατι αναλογο σαν αυτα που παιζουν στα πανηγυρια,βεβαια εκει παιζουν ρολο ηχεια κλπ,αλλα ας πουμε αν δεν εχει ηχεια κατι αναλογο,βεβαια αυτα πρεπει να ειναι ακριβα αλλα...μενουμε με το αλλα,κυριως μου αρεσουν ηχοι κλαρινου που παιζουν διαφορα κομματια οχι του παραδοσιακου,του πιο συχρονου ετσι δημοτικου τραγουδιου.Ευχαριστω και αναμενω την βοηθεια σας.
Reply
#2
Καλησπέρα Chris! και καλωσήρθες στην παρέα μας!

Κατευθείαν στις ερωτήσεις σου:
-> για να βγάζεις ήχο πανηγυριού....πρέπει να μας δειξεις καποιο βίντεο και θα σου πουμε τι ακριβως χρησιμοποιούνε.
Συνήθως στα πανηγύρια λίγο Echo αρκει. Δε ξερω αν έχεις κάποια εμπειρία από effects αλλά υπάρχουν πολλά είδη τα οποία κάνουν 4 δουλειές κυρίως:
αWink Echo - Aντίλαλος...
βWink Reverb - Είναι το εφφε που προσομοιώνει για παράδειγμα την ανάκλαση του ήχου από ένα δωμάτιο..ή μεσα σε μια εκκλησία...και τα λοιπά..
γWink Delay - Αυτό είναι σαν Εcho αλλά πολλαπλό και έχεις πιο πολύ έλεγχο.
δWink Octave - Αν έχεις ακούσει αρμόνιο να παίζει τότε καταλαβαίνεις τι είναι... Οκτάβα είναι η ίδια νότα αλλά μια φουλ σκάλα επάνω. Ακούγεται σαν 2-3 κλαρίνα μαζί... Καλό για λίγο αλλά κουράζει γιατί πιάνει πολλές συχνότητες συγχρόνως..

Aν θες να πειραματιστείς με τον ήχο τότε σου προτείνω το Pandora της Korg...το κόκκινο είναι καλυτερο για κλαρίνα.. και ένα μικρόφωνο... Μπορείς να χρησιμοποιησεις ακουστικά αν δε θες να πάρεις ακόμα ηχεία. Σύνολο γύρω στα $150 με $200 δολλάρια..

Ελπίζω να μη σε κούρασα... Αυτα τα εφέ είναι οικονομικά και καλά για αρχή.

Κλαρίνο!

Πες πόσα είσαι διατεθειμένος να δώσεις...Αν σ'ενδιαφέρει μπορείς και να νοικιάσεις κάποιο κλαρίνο..Θα προσφέρει η ιστοσελίδα σύντομα τέτοια υπηρεσία...

Ο ήχος που ζητάς να φτιάξεις είναι πάντως πιο πολύ εφέ παρά κλαρίνο. Βέβαια ένα καλό κλαρίνο σου δίνει πολλά πλεονεκτήματα αλλά ο ήχος θα περάσει από πολλά τρανζίστορ ...θέλω να καταλήξω πως σχεδόν δεν έχει τόση σημασία το κλαρίνο αν ρίξεις τα εφέ επάνω.

Αν επιτρέπεται τί σπουδάζεις Κρις;
Reply
#3
http://www.youtube.com/watch?v=0R-R6dND2s0 μου αρεσει απιστευτα αυτος ο ηχος που παιζει ο Σταυρος Ιωαννιδης,σπουδαζω λογιστικη,κοιτα μπορω να διαθεσω μεχρι 120-130 ευρω, εσυ ξερεις και προσπαθω να παρω συμβουλες ως γνωστης κλαρινου που εισαι,οτι μου πεις λοιπον. Αν θελεις να μου δωσεις και καποιο LINK για να δω το κλαρινο που λες οκ.Οτι αλλο θελεις να μαθεις ρωτα με.
Reply
#4
Φίλε καλησπέρα από μένα!
Με 120-130 ευρώ για καινούργιο όργανο δυστυχώς τα χρήματα είναι πολύ λίγα.Εαν κοιτάξεις για μεταχειρισμένο πρέπει να σε βοηθήσει κάποιος έμπειρος,να δει δηλαδή το όργανο,γιατί πολλά μεταχειρισμένα παλιά όργανα χρειάζονται λίγη φροντίδα παραπάνω και αυτό αυτομάτως σημαίνει...$$$.

Επίσης αυτό που ακούγεται στο βίντεο δεν είναι κλαρίνο,θυμίζει ο ήχος πλήκτρα περισσότερο.Οπότε προσωπικά θα σου πρότεινα να σκεφτείς την πρόταση του tseliga να νοικιάσεις κάποιο όργανο για να δεις εαν είναι αυτό που ζητάς.
Reply
#5
Chris, έτσι όπως τα λέει ο Greg έχουν τα πράγματα.
Ο ήχος που σου αρέσει είναι βασικά εφφέ Οκτάβας και για αυτό ακούγεται σαν αρμόνιο. Θα σου ανεβάσω ένα βιντεάκι με οκτάβα από το δικό μου το Pandora για να δούμε αν είναι έτσι όπως τα λέω.

Για κλαρίνο σωστό κοιτάς γύρω στα 400 με 500 ευρώ τουλάχιστον.. Οπότε αν το αγαπάς πραγματικά σίγουρα να στοχεύεις εκεί...

Βέβαια υπάρχουν και άλλα κόλπα. ΠΧ υπαρχουν κλαρίνα που χαρακτηρίζονται HP high pitch. Είναι μια χαρά όργανα. ΑΛΛΑ δεν μπορείς να παίξεις με άλλα όργανα έτσι άμεσα πχ σε ένα πανηγύρι ή μια συγκέντρωση φίλων ..εκτός και αν όλοι κουρδίσουν τα όργανα τους λίγο διαφορετικά. Κατά τα άλλα παίζουν μια χαρά και επείδη ακριβώς δεν είναι συμβατά μπορείς να τα βρεις σε πολύ καλές τιμες!!! Κοίτα ebay για

Albert clarinet HP..
Buffet kai kohlert ειναι καλές μάρκες.

Και βεβαίως μπορείς να δέιξεις εδώ τι βρίσκεις και θα σε συμβουλεύσουμε.

Ακόμα αν σε ενδιαφέρει να νοικιάσεις εχω μερικά όργανα που νοικιάζω.
Το ένα είναι το Amati Bb LP που έπαιζα στα βίντεο μέχρι τώρα. Mέτριο όργανο θα έλεγα αλλά καλύτερο από ένα πλαστικό των 100 ευρώ.
Το άλλο έιναι ένα Buffet Bb HP που είναι εξαιρετικό! Στείλε μου PM αν σε ενδιαφέρει!!

Καλή συνέχεια Chris και ρώτα ότι θες! !! Είμαστε εδώ να βοηθήσουμε όποιον αγαπάει το κλαρίνο!MusicCool
Reply
#6
ευχαριστω πολυ παιδια,θα κοιταξω και ιντερνετ και θα σας μιλησω παλι.
Reply
#7
http://www.ebay.com/itm/PRUEFER-ALBERT-L...1155458432
http://www.ebay.com/itm/Very-special-ant...1083223845
http://www.ebay.com/itm/CLARINET-B-12-BU...1203440186
http://www.ebay.com/itm/Kohlert-England-...item35cdae
Θα ηθελα μια γνωμη παρακαλω,για αυτα που βρηκα.Ευχαριστω
Reply
#8
Καταρχάς πρέπει να ξεκαθαρίσεις ποιο σύστημα κλειδιών θέλεις να έχει το όργανό σου.Το κλαρίνο δεν είναι όπως το μπουζούκι π.χ ή άλλα έγχορδα.Υπάρχουν διαφορές από όργανο σε όργανο.Ρίξε μια ματιά εδώ.http://klarinogreek.com/forum/showthread...E%BC%CE%B1

Τώρα όσων αφορά αυτά που ανέβασες,το πρώτο είναι σε γερμανικό σύστημα (albert system) μεν,το οποίο είθισται κατά κοινή ομολογία να χρησιμοποιείται στην παραδοσιακή μουσική,αλλά χρείζεται γενικό σέρβις το οποίο είναι αρκετά ακριβό γενικότερα.
Το δεύτερο είναι σε γερμανικό σύστημα αλλά με,όχι και τόσο συνηθισμένο keywork.
Τα υπόλοιπα δύο είναι σε γαλλικό σύστημα (boehm)
Οπότε διάβασε το λινκ που σου 'στειλα και εδώ είμαστε για να σου λύσουμε όλες τις απορίες!Big Grin

Υ.Γ Επίσης έχε υπόψην σου πως,εαν εξαιρέσουμε το πρώτο,τα υπόλοια τρία είναι δημοπρασίες!
Reply
#9
Chris,

Το πρώτο είναι θα έλεγα το πιο υποσχόμενο κλαρίνο!!! Βασικά εγώ στη θέση σου θα το ρίσκαρα. Φαίνεται σε καλή κατάσταση. Η εταιρεία ήταν αμερικάνικη στο Rhode Island και έκλεισε λόγω πυργαγιάς περί του 70!! Απότι ξέρω είχαν συμβόλαια και δίναν κλαρίνα στο στρατό οπότε πρέπει να ήταν αξιόλογα όργανα!!

Βέβαια το κλαρίνο είναι B και όχι Bb...Είναι ψιλοσπάνιο κούρδισμα αλλά μπορείς να παίξεις και σε ορχήστρα. Αν θες να ακολουθήσεις τα μαθήματα της ιστοσελίδας τότε να έχεις υπόψιν σου ότι παίζω με Bb. Απλά αυτό σημαίνει ότι δε θα παίζεις συγχρόνως γιατί θα είσαι μισή νότα επάνω.
Reply
#10
Aν δε βιάζεσαι συνέχισε να ψάχνεις!
Reply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Κλαρίνο CONN Vlaxos 0 114 August 6th, 2023, 07:36
Last Post: Vlaxos
  Επιλογή κλαρίνου-αρχάριος Galex 9 12,943 February 8th, 2019, 20:17
Last Post: kosdan
  ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΥΣ ΡΥΘΜΟΥΣ Galex 4 12,240 April 27th, 2018, 10:06
Last Post: Galex
  ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΟΥΣ ΡΥΘΜΟΥΣ suntown 5 13,269 April 24th, 2018, 19:24
Last Post: tseligas
  Κλαρινο KOHLER ΛΑ Sakis kalamata 18 28,143 February 7th, 2018, 03:53
Last Post: skaros
  Δακτυλισμοί σε boehm κλαρίνο. n30s 5 13,235 July 3rd, 2017, 03:24
Last Post: n30s
  αρχαριος jakal 5 12,916 July 1st, 2017, 22:12
Last Post: tseligas
Question Κλαρινο απο ξυλο ελιας !!! Sakis kalamata 6 15,626 May 27th, 2017, 12:20
Last Post: grimbovo
  Κλαρινο Boosey kosdan 7 15,796 October 2nd, 2016, 04:06
Last Post: skaros
  giorgos1971 Κλαρίνο Boehm tseligas 1 6,689 July 6th, 2016, 03:04
Last Post: skaros

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)