Thread Rating:
  • 3 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Great Mouthpiece Links
#11
Κι εγώ χαμηλά το παίζω, το έχω διαβάσει σε ένα βιβλίο. Λέτε να υπάρχει κάποιο προτέρημα να είναι από πάνω;;
Reply
#12
Τσαρούχη, αν θυμάμαι καλά εσύ δεν έφτιαχνες ειδικά καλαμάκια;;
Reply
#13
καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αν το καθε κλαρινο εχει και το δικο του επιστομιο η αν μπορεις να βαλεις οτι θες.
Reply
#14
Καλησπέρα Ελένη.

Μπορείς να δοκιμάσεις ότι θες αρκει να είναι φτιαγμε΄νο για Bb κλαρίνο ή στα ελληνικά Σι ύφεση.
Για κάτι οικονομικό Πάρε ένα τηλέφωνο sto musica.gr που μου εστειλες και ζήτα ένα επιστόμιο για Bb κλαρίνο και παραδοσιακή/τζαζ μουσική.
Για καλαμάκια προτείνω Vandoren 1.5
Reply
#15
καταλαβα ευχαριστω tseliga
Reply
#16
καλησπερα σε ολους την Τριτη αγορασα ενα επιστομιο για αρχαριους ελεγε οχι με πολλα λεφτα για να μπορεσω να ξεκινησω.το εβαλα στο κλαρινο ειχα καλαμια rico 1 1/5 και 1 ξεκινησα να μαθω τις νοτες εκτος το οτι μου βγαινει η ψυχη για να φυσιξω η νοτες φα και μι μου ακουγονται ιδιες και οταν παω να παιξω την ντο δεν μπορω να φυσιξω με τιποτα σαν να μπουκωνει το κλαρινο.λετε να φταιει το επιστομιο η κατι εχω κανει λαθος αλλο?τον ρωτησα αυτον αν ειναι για Bb κλαρινο και μου ειπε ναι.:mad:
Reply
#17
elen mipos kolai to kalami , tseligas do a video , show how to open the kalami either with another one or use the cap very carefully ,just bend it back ever so slightly ,
Reply
#18
Eλενη..τι ώρα μπορείς να μπουμε σκυπε να δω τι ακριβώς κάνεις... Ακόμα Το κλαρίνο που σου δωσα ειναι Boehm.. εχει 2 διαφορετικούς δαχτυλισμούς σε σχέση με το Αλμπερτ που παίζω στα βίντεο.. Δεν είναι τίποτα.

Κοίτα εδώ και θα καταλάβεις τη διαφορά
http://www.klarinogreek.com/content/en/B...Charts.php
(Ξέρεις να διαβάζεις νότες?) Αλλιώς θα σου εξηγήσω από σκαιπ
Reply
#19
Chitown, it never happened to me.. but I understand what you are saying.. I ll put it down!
Reply
#20
ive mentioned it before ,you will see some clarinet players as the singer is singing they play with the tip of the mouth piece what they are doing is opening the kalami, because as it gets soft it starts to over heat and closes , when you apply a little presure to get the high notes out it closes , and i think that the number 1 and 1 1/2 reeds are more prone to doing that because the are cut thinner
Reply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  How to resurface a mouthpiece tseligas 1 5,167 April 28th, 2014, 21:30
Last Post: chitowngreek
  Best mouthpiece for Greek music tseligas 2 8,958 April 23rd, 2014, 10:37
Last Post: sofosg

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)