Thread Rating:
  • 3 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Συμβουλές για πέρασμα από χαμηλή σε ψηλή σκάλα
#1
Γεια σου Τσέλιγκα κ μέλη του φόρουμ!!

Θέλω να με βοηθήσεις στο εξής θεματάκι που έχω:

Δυσκολεύομαι να περάσω από το λα στο σι :confusedSadκατάλαβες; όπως πάς στην ψιλή σκάλα.

Πολύ καλό η προηγούμενη συμβουλή για τη βλαχοπούλα με τα δάχτυλα που πετάνε.. Τα δικά μου είναι αεροπορία αλλά πού θα πάει!!!

Αν μπορείς δώσε μου κανα τιπ γιατι με κόβει στα δύο κάθε φορά που πάω να ανέβω ή να κατέβω.

Ευχαριστώ!
Reply
#2
Λοιπόν, τα πράγματα είναι πολύ εύκολα κ το μόνο που χρειάζεσαι είναι να κάνεις τις κάτωθι 2 ασκήσεις :

1) Όπως ανεβαίνεις :
-->Φύσα το Λα.
--> Τώρα κλείσε με το μικρό του αριστερού το κλειδί του Σι (συνεχίζεις να φυσας ΛαWink
--> Τώρα κλείσε με το δεξί χέρι όλες τις τρύπες από Σι και κάτω μέχρι το χαμηλό Φα.
(Συνεχίζεις να φυσάς το λαWink

Παρατήρησε ότι δεν αλλοιώνεται το Λα ενόσω κλείνεις όλα τα υπόλοιπα γιατί ο αέρας βγαίνει από τις πάνω τρύπες.

--> Τώρα παίζεις Λα Σι Ντο. (Η αλλαγή πλέον πρέπει να είναι πολύ πιο ομαλή γιατί πριν μάλλον όλα τα δάχτυλά σου θα δείχναν ουρανό και θα τρεχες να κλείσεις τις τρύπες πριν φυσήξεις.
Αυτό να το εξασκήσεις σε όλα τα τραγούδια που παίζεις και στις ασκήσεις που βλέπεις στα βίντεο στην ιστοσελίδα! Μπορείς επίσης να το ξεκινήσεις το κλείσιμο των κάτω τρυπών και κλειδιών και από το Σολ ώστε να μην πέσουν όλα μαζεμένα στο Λα.

2) Όταν κατεβαίνεις τα πράγματα είναι παρόμοια.

Εξασκήσου και να θυμάσαι ότι στην αρχή το μυαλό σου θα παλεύει λίγο αλλά αργά ή γρήγορα θα το καταφέρεις!
Reply
#3
ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΚΟΛΠΑΚΙ Τσέλιγκα!!!! Βελτιώνομαι σταθερά τώρα..
Απλά έχω καταλάβει πρέπει να φυσάω σταθερά γιατί κόβεται λίγο ο αέρας όταν ανεβαίνω από ΛΑ σε ΣΙ.

Μήπως να βάλω κ λίγο λαιμό εδώ...σα γαργάρα που έλεγες στο άλλο ποστ;;
Reply
#4
Είσαι ακόμα στο ξεκίνημα για να αρχίσεις να παίζεις και με λαιμό. Θα σου πρότεινα να συγκεντρωθείς στο εξής:
-Ο αέρα που φυσάμε πρέπει να είναι γρήγορος αλλά όχι πολύς. Δηλαδή δε φουσκώνεις μπαλόνι αλλά "σφυράς καθαρά" στο επιστόμιο.

-Αναπνέεις με την κοιλιά και σφίγγεις την κοιλιά σαν να σε χτυπάνε γροθιά για να βγάλεις αέρα.
-Καλό είναι να είσαι όρθιος.
-ΠΑΝΤΑ διατηρείς την πίεση του αέρα από το στομάχι κ απλά κλείνεις το λαιμό σου όταν κανεις παύση. Υπάρχουν διάφορες τεχνικές γι'αυτό. Σαν να λες "κ"

Συνέχισε κ να λύνεις τις απορίες σου! Μην μαθαίνεις λάθος τεχνικές!!
Reply
#5
Νομίζω ότι κάτι καταφέρνω... Θέλω ακόμα, αλλά, όπως όλα θέλει (τι άλλο?) εξάσκηση!!!
Απ' ότι κατάλαβα, αν ανέβεις και στην πάνω σκάλα οι δυνατότητες πολλαπλασιάζονται. Από τσάμικα κ ηπειρώτικα (τα αγαπημένα μου στις χαμηλεςWink μπαίνεις και στα καλαματιανά...
Reply
#6
Σωστός! Οι ψηλές οκτάβες στο κλαρίνο είναι αστραπιαίες!!!! Μόνο έτσι παίζεις τα καλαματιανά!!!!
Reply
#7
Ανέβασε ένα βιντεάκι να δω τι κάνεις μήπως έχεις καμιά κακιά συνήθεια!! χαχα
Reply
#8
what helped me go from the low to the high was playing LA SI over and over again SI LA because in the beginning my fingers would not land on the holes correctly-PLAY LAAAAA then close all the holes SI I I I I ,then i went to SOL LA SI DO RE ------RE DO SI LA SOL
UP AND DOWN TILL YOU GET THE HANG OF IT
Reply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Καλαμάκι πάνω από το επιστόμιο Greg 7 13,505 February 25th, 2014, 07:51
Last Post: Greg
  Αναμονή από την ώρα που ρυθμίζουμε ήχο μέχρι και & atgklarino 10 19,243 January 21st, 2014, 11:26
Last Post: atgklarino

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)