Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Καινουριος
#1
Καλώς σας βρίσκω! 

Δεν έχω καμία σχέση με το κλαρίνο (ή τα πνευστά γενικά) αλλά ήμουν απο πάντα λάτρης του. Παίζω πιάνο και κιθάρα αλλά θα ήθελα να ξεκινήσω να μαθαίνω και κλαρίνο και θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις.

Υπάρχει περίπτωση να μπορώ να μάθω αυτοδίδακτος ; Πόσο δύσκολο είναι ; Γενικά τι προτείνετε για κάποιον αρχάριο; 

Εφόσον γίνεται, έχετε να προτείνετε κάποιο βιβλίο ή και μουσικό όργανο; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! Angel
Reply
#2
Καλησπέρα αγαπητέ φίλε και καλώς ήλθες στη σελίδα μας,

το γεγονός ότι έχεις επαφή με άλλα μουσικά όργανα θα σε βοηθήσει να προχωρήσεις γρηγορότερα στο κλαρίνο.

 Προσωπικά, επειδή ασχολούμαι και με έγχορδα θα σου πω πως το παραδοσιακό κλαρίνο είναι από τα δύσκολα όργανα καθώς έχει αρκετές διαφορετικές τεχνικές που ποικίλουν ανάλογα με το χρώμα κάθε περιοχής. Καλό είναι να υπάρξει καθοδήγηση ειδικά στα πρώτα βήματα για να αποκτηθούν σωστά οι βάσεις. 

Στην κεντρική σελίδα (εδώ) μπορείς να παρακολουθήσεις ένα βίντεο μέσω του οποίου θα ενημερωθείς πλήρως για το τι προσφέρει η σελίδα μας. Δες το και ότι απορία έχεις εδώ είμαστε για να το συζητήσουμε.

Καλή συνέχεια!
Reply
#3
(December 31st, 2018, 07:21)skaros Wrote: Καλησπέρα αγαπητέ φίλε και καλώς ήλθες στη σελίδα μας,

το γεγονός ότι έχεις επαφή με άλλα μουσικά όργανα θα σε βοηθήσει να προχωρήσεις γρηγορότερα στο κλαρίνο.

 Προσωπικά, επειδή ασχολούμαι και με έγχορδα θα σου πω πως το παραδοσιακό κλαρίνο είναι από τα δύσκολα όργανα καθώς έχει αρκετές διαφορετικές τεχνικές που ποικίλουν ανάλογα με το χρώμα κάθε περιοχής. Καλό είναι να υπάρξει καθοδήγηση ειδικά στα πρώτα βήματα για να αποκτηθούν σωστά οι βάσεις. 

Στην κεντρική σελίδα (εδώ) μπορείς να παρακολουθήσεις ένα βίντεο μέσω του οποίου θα ενημερωθείς πλήρως για το τι προσφέρει η σελίδα μας. Δες το και ότι απορία έχεις εδώ είμαστε για να το συζητήσουμε.

Καλή συνέχεια!

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φίλε μου! Θα το κοιτάξω μετά τις γιορτές!
Reply
#4
Να είσαι καλά! 

Καλή πρωτοχρονιά!
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)