Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Κλαρινο KOHLER ΛΑ
#1
Παιδια έχω βρει ένα κλαρινο Λα να αγοράσω είναι τύπου kohlert αλλά επάνω ή σφραγίδα του γραφει WTB KOHLER.  Ξέρουμε κάτι γι αυτή τη μάρκα.  Το όργανο το έπαιξα και ειχε ΆΨΟΓΟ χειρισμό και τα δάχτυλα έρχονταν πολύ εύκολα και πολύ ωραία επάνω. Το ξύλο του σε αειστη κατασταση.οι φελοί και οι ταπες ολοκαίνουρια.  Από σέρβις.  Άψογο όργανο. Στην αρχή μου είπε 1000 ευρώ . Αλλά του είπα ότι δεν τα δίνω ,και καταλήξαμε στα 700 ευρώ.  Τι λέτε.  Θέλω  να μου δώσετε απάντηση σας παρακαλώ τι να κάνω.
Σαν πάς στην Καλαμάτα και 'ρθεις με το καλό φέρε μ' ένα μαντίλι να δέσω στο λαιμό,να ναι μεταξωτό !!!
Reply
#2
Γεια σου Σάκη,

η τιμή του είναι πάρα πολύ καλή στα 700 ευρώ. Μιλάμε για κλαρίνο ΛΑ που είναι πιο ακριβά γενικότερα από τα ΣΙ ΜΠΕΜΟΛ. Εφόσον όπως λες το όργανο σου άρεσε σαν ήχος, χειρισμός και το ξύλο του είναι σε άριστη κατάσταση τότε θεωρώ πως προσωπικά πως είναι μια πολύ καλή ευκαιρία. Δεν είναι δηλαδή ένα όργανο το οποίο απλά θα το πάρεις από κάποιον βλέποντας μόνο φωτογραφίες. Εφόσον το έπιασες στα χέρια σου και σε καλύπτει η τιμή του είναι πολύ καλή για σφραγιδάτο ΛΑ! Wink
Reply
#3
Σκάρε σε ευχαριστώ πολύ φικε. Είναι πολύτιμη η βοήθεια σου.το όργανο είναι σφραγιδάτο κ πολύ καθαρό. Τα κλειδιά του λαμπουν οι φελλοί το ίδιο κ οι ταπες καινούριες. Κ ο ήχος του πολύ γεμάτος. Δε θα έπαιρνα όργανο τη συγγεκριμενη χρονική περίοδο αλλά έχω πάθει την πλάκα μου.κ νομίζω ότι είναι καλή ευκαιρία. Τη μάρκα αυτή την ξέρεις;
Σαν πάς στην Καλαμάτα και 'ρθεις με το καλό φέρε μ' ένα μαντίλι να δέσω στο λαιμό,να ναι μεταξωτό !!!
Reply
#4
Σύμφωνα με τα λεγόμενα σου είναι καλη ευκαιρία ναι! Την εταιρία με αυτήν την ονομασια η αλήθεια είναι πως δεν τη γνωρίζω. Μήπως θα μπορούσες να ανεβασεις κάποια φωτο με τη σφραγίδα?
Reply
#5
Θα ανεβάσω. Αλλά πρέπει να το πΙάσων στα χέρια μου να το δω. Γιατί τώρα ο παππούς που το έχει είναι στο χωριό. Κ πρέπει να συναντηθούμε.
Σαν πάς στην Καλαμάτα και 'ρθεις με το καλό φέρε μ' ένα μαντίλι να δέσω στο λαιμό,να ναι μεταξωτό !!!
Reply
#6
Έγινε Σάκη, αναμένω!!!
Reply
#7
Λοιπόν εχω νεα. το όργανο ειναι KOHLERTS SOHNE. Που σημαίνει ότι είναι γνήσιο κολερτ .από τα παιδιά του. Κατασκευασμενο Γερμανία κ πριν πάρει το εργοστάσιο η ΑΜΑΤΙ. Αλλά ενα πραγμα Που με χαλαει είναι ότι στο πλάι δεν έχει τις πλαγιες βέργες αλλά τις ευθείες. Με χάντρες φυσικά, όπως τα πρώτα ΑΜΑΤΙ. Πρόκειται για άλλο όργανο. Το είχα δει και αυτό αλλά τα μπέρδεψα. Οπότε τα πρώτα μηνύματα αφορούσαν άλλο όργανο στην ουσία (σι μπεμολ).
Την άλλη εβδομάδα έχουμε συνάντηση με το μπάρμπα που το έχει. Θα γίνουν τα απαραίτητα μεζεδιλικια, θα το παίξω , θα το ψάξω και θα γίνουν τα απαραίτητα παζάρια μέχρι να πάει η τιμή στο πάτωμα. Θα ανεβάσω φώτο σε λίγο !!!! Περιμένω γνωμες !!!!

Εδώ είμαστε παιδιά !!! Τι λέτε ;


Attached Files Thumbnail(s)
               
Σαν πάς στην Καλαμάτα και 'ρθεις με το καλό φέρε μ' ένα μαντίλι να δέσω στο λαιμό,να ναι μεταξωτό !!!
Reply
#8
Υποψιάζομαι πως είναι σαν το προηγούμενο Σι Μπεμόλ Kohlert που είχα που ήταν οργανάρα, η σφραγίδα έλεγε ''v.Κohlert's söhne graslitz''. Έχει όμοια σφραγίδα? Για δες και τις φώτο παρακάτω..


Attached Files Thumbnail(s)
       
Reply
#9
Μαζί ποστάραμε Σάκη   Big Grin

Το όργανο είναι κατασκευασμένο στην Τσεχία όχι στη Γερμανία και έχω διαβάσει πως στο εργοστάσιο στο Graslitz η εταιρία είχε κατασκευάσει μερικά από τα καλύτερα κλαρίνα της. Εαν αυτό το όργανο στο δίνει στην τιμή που αναφέρεις παραπάνω εαν ήμουν στη θέση σου θα το είχα πάρει..χθες  Wink

Τώρα από εκεί και πέρα είναι βέβαια να δεις σε τι κατάσταση είναι το ξύλο από κοντά, δηλαδή εάν έχει κάποιο σκήσιμο ή κάποιο επισκευασμένο ράγισμα κτλ και κυρίως που το έχει (εαν έχει βέβαια). Επίσης, εφόσον έχει παίξει από Έλληνα κατά πάσα πιθανότητα είναι πειραγμένο. Εαν το όργανο είναι καθαρό και σε βολέψει είναι πολύ καλή ευκαιρία. Στη θέση σου θα το έπαιρνα και θα το πήγαινα στον τεχνικό μου για να πάρω εμπεριστατωμένη άποψη. Ο τεχνικός βλέπει πράγματα που δε μπορούμε να τα δούμε. Επίσης θέλω να σε ρωτήσω, το άλλο κλαρίνο με το οποίο παίζεις είναι Γαλλικής κατασκευής η Γερμανικής?
Reply
#10
Σκάρε σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σου. Ειναι ιδιο με αυτο που ανέβασες με διαφορα οτι αυτο ειναι Α.Το αλλο το οργανο είναι γαλλικό. Fernand chapelain. Είχα ανοίξει θέμα και γι αυτό !!!
Σαν πάς στην Καλαμάτα και 'ρθεις με το καλό φέρε μ' ένα μαντίλι να δέσω στο λαιμό,να ναι μεταξωτό !!!
Reply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Κλαρίνο CONN Vlaxos 0 114 August 6th, 2023, 07:36
Last Post: Vlaxos
  Δακτυλισμοί σε boehm κλαρίνο. n30s 5 13,236 July 3rd, 2017, 03:24
Last Post: n30s
Question Κλαρινο απο ξυλο ελιας !!! Sakis kalamata 6 15,627 May 27th, 2017, 12:20
Last Post: grimbovo
  Κλαρινο Boosey kosdan 7 15,796 October 2nd, 2016, 04:06
Last Post: skaros
  giorgos1971 Κλαρίνο Boehm tseligas 1 6,689 July 6th, 2016, 03:04
Last Post: skaros
  jazz κλαρινο zaxzax 3 10,374 January 10th, 2016, 17:55
Last Post: kosdan
  Αρχάριος - Τι κλαρίνο να πάρω για να βγάζω ήχο παν&#951 chriskoll 30 49,278 December 11th, 2013, 19:10
Last Post: chitowngreek

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)