Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Γαλλικό ή Γερμανικό σύστημα;
#3
Γεια σου tseliga

Με μουσική ασχολούμαι τελείως ειρασιτεχνικά και εμπειρικά. Παίζω φλογέρα παρασοδιακή και με πολλή προσπάθεια βγάζω μελωδίες σε κιθάρα και αρμόνιο. Από θεωρία ξέρω μόνο ποιες είναι οι νότες. Από μικρός ήθελα να μάθω κλαρίνο για ελληνική μουσική κυρίως παραδοσιακά και μετά λαϊκά κλπ. Αποφάσισα τώρα να ασχοληθώ σωστά με το κλαρίνο. Σε πολλές σελίδες στο Internet διάβασα ότι το Boehm είναι πιο πολύσιο και σύγχρονο όργανο και μπορεί να παίξει και παραδοσιακά ενώ τα Γερμανικά (Muller-Albert) περιορίζουν στα παραδοσιακά και ότι λοντως είναι σχεδόν απίθανο κάποιος να παίζει και τα δύο είδη. Επίσης ότι με τα Γερμανικά είναι πιθανό να δεις γρηγορότερα αποτελέσματα κάτι το οποίο δεν με απασχολεί και τόσο γιατί κυρίως για το μεράκι μου το θέλω και αν δώ ότι τα καταφέρνω προχοράω. Απλά έκανα την ερώτηση εδώ γιατί το site αφορά απλοκλειστικά το ελληνικό κλαρίνο. Και επειδή ήρθα σε επαφή με δύο γνωστούς κλαρινίστες έναν παραδοσιακό και έναν κλασσικό πρότειναν κι οι δύο Boehm. Όχι ότι μου απέρριψαν το Γερμανικό απλά επειδή προσφέρει περισσότερες δυνατότητες. Και επειδή έχω ακούσει και τα δύο σίδη σε αυτό το είδος μουσικής που με ενδιαφέρει δεν διαπίστωσα στον ήχο σημαντικές διαφορές. Πιστεύω ότι έχει να κάνει με το πώς παίζει το κλαρίνο ο καθένας.
Reply


Messages In This Thread
Γαλλικό ή Γερμανικό σύστημα; - by atgklarino - November 6th, 2012, 09:01

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)