Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kohlert Ιστορία
#1
Ας δούμε λίγο την Ιστορία  Κohh<<KOHLERT>> Ένα μικρό Χρονοδιάγραμμα για τον μουσικό οίκο.

1840: Η Εταιρεία Kohlert ιδρύθηκε στο Graslitz της Τσεχοσλοβακία από τον Vincenz Ferarius Kohlert. 
1900-1901: V.F. Kοhlert πεθαίνει και η κυριότητα της εταιρείας μεταφέρεται στους γιους του, Rudolf, Daniel και Franz και το όνομα αλλάζει σε "Sohne V. Kohlert δηλ. τα παιδιά του Κοhlert.
1914-1925. Ο Julius Keilwerth μαθητεύει στην εταιρεία Kοhlert. Είναι συζητήσιμο αν ο Keilwerth επηρεάζει τον Kοhlert ή αντίστροφα.
1938: O Kοhlert έχει γίνει η μεγαλύτερη γερμανική εταιρεία κατασκευής οργάνων, και απασχολεί 600 τεχνίτες που παράγουν ολόκληρη σειρά από ορειχάλκινα και ξύλινα πνευστά. 
Ο Keilwerth είναι σε δεύτερη θέση με 150 τεχνίτες.
1945-1947: Μετά το Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο, η επιχείρηση εθνικοποιείται στο συνεταιρισμό ΑMATI και οι υιοί Kohlerts έγιναν εργάτες στο δικό τους εργοστάσιο. Παρόμοια συνέβη με την οικογένεια Keilwerth. Οι δυο οικογένειες πλέον δεν μπορούν να βάλουν την σφραγίδα τους σε κανένα όργανο και η ΑΜΑΤΙ βγάζει τα πρώτα όργανα με τα εργαλεία των Kohlert και Keilwerth 
1948: Η "τελευταία" γενιά των Kohlerts μετανάστευσαν στη Δυτική Γερμανία: Max Kοhlert, Kurt Kοhlert, Ernst Kοhlert
Κανένα από τα τρία αδέλφια δεν παντρεύτηκαν ποτέ.
1948-1949: Περίπου σαράντα άτομα που απασχολούνται στο εργοστάσιο Winnenden επισκευάζουν κυρίως όργανα του αμερικανικού στρατού και στη συνέχεια επαναλαμβάνουν την παραγωγή οργάνων.
1953-1954: Η εταιρία Kοhlert απασχολεί περίπου 100 άτομα 
1981-1983: Albert Moosmann, όταν ένας μαθητευόμενος στην εταιρεία, ο γιος του Bernd αγόρασε τα ερείπια του Kοhlert στο Winnenden.
ert .......

Αυτό που έλεγα σε κάποιους εξυπνους.
Ότι τα ΑΜΑΤΙ είναι κολερτ και αυτή γελουσαν..
Το 1850 υπάρχει και κολερτ κατασκευαστης στην τριεσστη της Ιταλίας ο οποίος είναι ο πρώτος κατασκευαστης του G. clarinet ΣΟΛ. 

Αλλά μην ξεχνάμε ότι η τριεστη είναι πολι κροατικη που η Κροατία Βοσνία Ουγγαρία και βοεμια ανήκουν στην μεγάλη αυστροουγγαρια. 
Ο vincenz Ferarius kohlert ίσως να είναι γιος του κολερτ από την τριεστη όπου κάνει έδρα το greslitz που είναι στην τσεχικη επαρχία της βωιμιας.
Μετά το 1967 όταν έγινε η εισβολή από τους σοβιετικους στην Πράγα και η τσεχοσλαβακια έγινε λαϊκή δημοκρατία η κολερτ φύγανε και πήγαν στην Γερμανία και στην Αυστρία. 
Στο winnenden υπήρχε από παλιά το εργαστήριο γιατί αυτή η πόλη είναι η γενέτειρα των κολερτ. 
Είχα την τύχη να γνωριστούμε με τον ερνεστ κολερτ γιατί είχε ανοίξει εργαστήριο στην Κολωνία θυμάμαι ειταν ένας πολύ δραστήριος γερός και μου έλεγε χαμογελοντας εμένα με ξερυζοσαν η πόλεμοι και τα καθεστωτα εσένα τη σε έφερε στην υγρασία και στην βροχή. 
Τον έλεγα κύριε ερνεστ η τύχη μου. 
Αν δεν ερχόμουν στην Γερμανία δεν θα γνώριζα έναν κολερτ σαν κ,σας..
Χαμογελουσε και μου έλεγε όταν τρυπας το κορμό ποτέ να μην ξεχνάς να βλέπεις γύρω γύρω και να μετράς την τρύπα αν την έκανες ίσια. .
Πέθανε το 1992 σε ηλικία 98 χρόνων αλλά δεν ειταν τσακισμενος από της ταλεπωριες που υπέστη στην ζωή του.
Η ετερια keilwerth άνοιξε στην Γερμανία με κατασκευαστή τον rischart keilwerth ανεψιο του julio keilwerth. 
Σήμερα όμως είναι αγωρασμενη από τον Schreiber και είναι μια μετοχή στην Buffet grabon. .
Η μεγάλη δυναστεία του κολερτ σβήνει το 1967. 
Όσο για την Amati greslitz τα τελευταία χρόνια πήρε και την stayer austria η οποία ήταν ενός κολερτ...


Αυτά τα βρήκα από μια συζήτηση (Ιντερνετ ) .....
Reply
#2
Πολύ ενδιαφέρον στοιχεία Γιώργο, σε ευχαριστούμε!

Εξ άλλου τα Kohlert από τα Γερμανικά - Τσέχικα κλαρίνα είναι αυτά που ταιριάζουν περισσότερο στη μουσική μας και τα προτιμάμε από άλλες εταιρίες! Wink
Reply
#3
Πέρσι πήγα στην Τσεχία μεσω της WorldVentures, στην Πράγα συγκεκριμένα. Σε μια βόλτα μας στην πλατεία συναντήσαμε πλανόδιους μουσικούς. Ένας από αυτούς είχε ένα kohlert και μου έκανε εντύπωση. Έπαιζε τζαζ βέβαια (νομίζω Coltrane), πολύ ωραία κομμάτια και είχαν μαζευτεί αρκετοί τουρίστες. (Εντωμεταξύ ίδιο όργανο τελείως άλλος ήχος. Θέλω να πω ανάμεσα σε τζαζ κι ελληνική παραδοσιακή. Η Ήπειρος το πήγε πραγματικά αλλού αυτό το όργανο.)
Reply
#4
Το κλαρίνο είναι τόσο πολυδιάστατο όργανο Ερμή που μπορεί να μπει σε όλες τις μουσικές του κόσμου!!

Εξαιρετικά όργανα τα kohlert  Wink
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)