Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Κόμπος στο λαιμό.
#1
Παιδια Έχω ένα θέμα.  όταν παίζω κλαρινο για αρκετή ωρα με πιάνει ένας κόμπος στο λαιμό.  μετά από δύο τρεις  ωρες παιξίματος βραχνιαζει η φωνή μου .  κάνω κάτι λάθος ;
 η αλήθεια είναι πως παίζω με αρκετή ενταση.
 εσείς το παθαίνετε αυτό ;
Σαν πάς στην Καλαμάτα και 'ρθεις με το καλό φέρε μ' ένα μαντίλι να δέσω στο λαιμό,να ναι μεταξωτό !!!
Reply
#2
εγώ δεν το χω πάθει...το μόνο θέμα που έχω είναι μουδιασμα στα χείλια κ στους μυς στο σαγόνι αν έχω καιρό να παίξω..
Από την άλλη παίζω γενικά απαλά...

Που ακριβώς σε πιάνει;
Σου χει πει κάποιος αν φυσάς σωστά με διάφραγμα;
Reply
#3
Τσέλιγκα δεν μου έχει πει κανείς τίποτα. Νομίζω όμως ότι έχω κάλο στις φωνητικές μου χορδές (λόγω μιας διασωληνωσης ποθ μου έγινε το 1999 κ απ τη οποία έχασα τη φωνή μου για ένα χρόνο ) επάνω στις χορδες μου λοιπον με πιάνει ο πόνος. ..
Σαν πάς στην Καλαμάτα και 'ρθεις με το καλό φέρε μ' ένα μαντίλι να δέσω στο λαιμό,να ναι μεταξωτό !!!
Reply
#4
ααα...μπορεί να είναι αυτό γιατί εκτός κ αν παίζεις τις νότες με τις χορδές σου...( που γίνεται) δε βλέπω άλλο λόγο
Reply
#5
(December 14th, 2016, 15:56)Sakis kalamata Wrote: Παιδια Έχω ένα θέμα.  όταν παίζω κλαρινο για αρκετή ωρα με πιάνει ένας κόμπος στο λαιμό.  μετά από δύο τρεις  ωρες παιξίματος βραχνιαζει η φωνή μου .  κάνω κάτι λάθος ;
 η αλήθεια είναι πως παίζω με αρκετή ενταση.
 εσείς το παθαίνετε αυτό ;

Καλησπέρα Σάκη,

μήπως ο κόμπος στο λαιμό σε πιάνει επειδή στεγνώνει το στόμα σου γενικά με το πολύωρο παίξιμο? Δοκίμασε να πίνεις νερό ενδιάμεσα!
Reply
#6
(December 15th, 2016, 11:25)tseligas Wrote: ααα...μπορεί να είναι αυτό γιατί εκτός κ αν παίζεις τις νότες με τις χορδές σου...( που γίνεται) δε βλέπω άλλο λόγο

Αυτό πως γίνεται ; λες να κουράζω το λαιμό μου  χωρίς να το καταλαβαίνω;

(December 15th, 2016, 15:48)skaros Wrote:
(December 14th, 2016, 15:56)Sakis kalamata Wrote: Παιδια Έχω ένα θέμα.  όταν παίζω κλαρινο για αρκετή ωρα με πιάνει ένας κόμπος στο λαιμό.  μετά από δύο τρεις  ωρες παιξίματος βραχνιαζει η φωνή μου .  κάνω κάτι λάθος ;
 η αλήθεια είναι πως παίζω με αρκετή ενταση.
 εσείς το παθαίνετε αυτό ;

Καλησπέρα Σάκη,

μήπως ο κόμπος στο λαιμό σε πιάνει επειδή στεγνώνει το στόμα σου γενικά με το πολύωρο παίξιμο? Δοκίμασε να πίνεις νερό ενδιάμεσα!

Σκάρε καλησπέρα επίσης.  Έχω δοκιμάσει να πινω νερό.  Δεν είναι αυτό.  Πιο κοντά στα λεγόμενα του τσέλιγκα είμαι.  Αν καταλαβαίνω σωστά τον εαυτό μου !!! Αλλά τι πρέπει να κάνω ; να παίρνω ανάσα απ τη μύτη ;
Σαν πάς στην Καλαμάτα και 'ρθεις με το καλό φέρε μ' ένα μαντίλι να δέσω στο λαιμό,να ναι μεταξωτό !!!
Reply
#7
Αυτό που σου λέω γίνεται ως εξής..δοκίμασε να κάνεις τον ήχο μηχανής...γιααααανννννν....
Κ μετα παρατηρησε στο λαιμό σου που παλεται. Άλλαξε τη συχνότητα πάνω κάτω κ θα δεις πως όταν πας ψηλά ανεβαίνεις προς το κρανίο σου κ όταν πας χαμηλά πας κάτω προς το λαιμό...Δες αν κάποια συχνότητα συμπίπτει με εκεί που σε ενοχλεί..

Μπορείς να λυγίσεις νότες έτσι
Reply
#8
Με μια δοκιμή που έκανα είδα. Μια διαφορά , δοκίμασα να.παίξω με το κεφάλι πιο όρθιο. Να μη είναι σκυμμένο πρός τα κάτω κ ειδα διαφορά. Δεν με ενόχλησε τόσο επίσης προσπάθησα να παίζω πιο ήπια. Πάλι δεν κουράστηκα. Αλλά όμως όταν προσπαθώ να χτυπήσω τη γλώσσα στο καλαμι,το όργανο έκανε σαν να μπουκώνει. Θέλει περισσότερη προσπάθεια δηλαδή. Σαν να χάνει αέρα κάποια τάπα. Αλλά χωρίς να συμβαίνει αυτό. ..
Σαν πάς στην Καλαμάτα και 'ρθεις με το καλό φέρε μ' ένα μαντίλι να δέσω στο λαιμό,να ναι μεταξωτό !!!
Reply
#9
ανεβασε ένα βιντεάκι αν θες ...να δούμε κ πως ακούγεται!
Reply
#10
Τώρα είδα κ την υπογραφή σου...χαχαχαχα καλό!!!
Reply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Κουρδιστήρι-Μετρονόμος στο κινητό. n30s 2 6,927 June 17th, 2016, 04:06
Last Post: n30s

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)