Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Πατέντα σε σφυκτηρα B&G
#1
Έπειτα από αρκετούς προβληματισμους, κ από πολλά χρήματα σε επιστομια κ σφυγκτιρες είχα καταλήξει σε έναν δερμάτινο B&G αρκετά φθηνό ,20 ευρώ τον είχα πάρει. μιας κ ο επόμενος ίδιας μάρκας έκανε 45 ευρώ. πήρα δοκιμαστικά λοιπόν το μικρό μοντελο γιατί τα είχα σκάσει για το επιστομιο κ δεν έφτανε το μπάτζετ για παραπάνω. ενώ στην αρχή ήμουν πολύ ικανοποιημένος , μετά κάτι άρχισε να με χαλάει.  άρχιζα έψαχνα απου δω έψαχνα από κεί,τιποτα.... μετά από καιροκατάλαβα λοιπόν ότι ο σφυγκτιρας "κατι θέλει.  εβαλα ένα χαρτάκι από πάνω απ το καλαμι κ ειδα ότι βοηθάει.  αποφάσισα λοιπόν να κάνω αυτή την πατέντα ! !!
 Εύχομαι να την απολαύσετε !!!
 πήρα λοιπόν μια θήκη από καλαμι κ την έκοψα στις επιθυμητές διαστάσεις.     
   
Μπηκε μια κολλα που μοιάζει με σιλικόνη αλλά ειναι πολυ ισχυροτερη    
   
Και έτοιμο το εργαλειο...

Είδα πολύ μεγάλη βελτίωση κ στη ποιότητα του ήχου κ στο παίξιμο. Το ευχαριστιέμαι πραγματικά !!!


Attached Files Thumbnail(s)
   
Σαν πάς στην Καλαμάτα και 'ρθεις με το καλό φέρε μ' ένα μαντίλι να δέσω στο λαιμό,να ναι μεταξωτό !!!
Reply
#2
Ωραίος Σάκη...δηλαδή σου φαίνεται ότι στηρίζεται καλύτερα τώρα το καλάμι; Πως περίπου νιώθεις πως άλλαξε;
Reply
#3
Μπράβο Σάκη,

Είπαμε οι Έλληνες είμαστε ο λαός της πατέντας  Wink Wink
Reply
#4
Κάποια στιγμή θα βάλω αισθητήρες δόνησης πάνω σε εκείνο το σημείο.....
Reply
#5
(November 23rd, 2016, 16:44)tseligas Wrote: Ωραίος Σάκη...δηλαδή σου φαίνεται ότι στηρίζεται καλύτερα τώρα το καλάμι; Πως περίπου νιώθεις πως άλλαξε;
Τσέλιγκά καλησπέρα.  το όργανο κουρδιζει καλύτερα.  είναι λίγο πιο σωστό τονικά , έχει λίγο πιο "σαξοφονέ" ήχο όταν το επιθυμεις, και θέλει λιγότερο σφυξιμο με το κάτω χείλος. και λιγότερο σφυξιμο με τον σφυγτήρα.

(November 24th, 2016, 10:36)skaros Wrote: Μπράβο Σάκη,

Είπαμε οι Έλληνες είμαστε ο λαός της πατέντας  Wink Wink

Χαχαχα .  ναι. Όντως.  εγώ βασικά με τις πατέντες το έχω αρκετά.  μου αρέσει πολύ να πειραματιζομαι !!!

(November 24th, 2016, 14:32)tseligas Wrote: Κάποια στιγμή θα βάλω αισθητήρες δόνησης πάνω σε εκείνο το σημείο.....

Τι ακριβώς θέλεις να πετύχεις με αυτό ; να δεις την ταλάντωση ανάλογα με το σφυξιμο ;
Σαν πάς στην Καλαμάτα και 'ρθεις με το καλό φέρε μ' ένα μαντίλι να δέσω στο λαιμό,να ναι μεταξωτό !!!
Reply
#6
ναι κ γενικά να παρατηρήσω την σχέση της ταλάντωσης του καλαμιού με τον ήχο...
Αυτά λέγονται piezoelectric sensors/ actuators κ μπορουν να διαβάσουν ή να προκαλέσουν ταλάντωση...
ένα βιντεάκι εδώ:


Σε κάποιο σημείο στο πανεπιστήμιο ήταν ένας τύπος που προσπαθούσε να τα χρησιμοποιήσει για να αποσβέσει δονήσεις στις ηλιακές κυψέλες του διαστημικού σταθμού...κ έτσι τα ανακάλυψα..
Υπάρχουν σε ότι μέγεθος θες..
http://www.piezo.com/

Τωρα που θα μεγαλώσει ο μπέμπης κ θα χω χρόνο θα ασχοληθώ!
Reply
#7
Πωωωωω. .. πήρε φωτιά το μυαλό μου με όλα αυτά !!!
Δεν είναι γι μένα οι πολλοι αριθμοί !!! Προτιμώ παραδοσιακά πράγματα !!! ???
Σαν πάς στην Καλαμάτα και 'ρθεις με το καλό φέρε μ' ένα μαντίλι να δέσω στο λαιμό,να ναι μεταξωτό !!!
Reply
#8
όπως κ να το κάνουμε ότι κ να λένε τα νούμερα δεν είναι εύκολο να προσεγγίσουν το φυσικό κόσμο...
Κ όπως λέμε καμια φορά στη δουλειά...τα μαθηματικά σε καθυστερούν στην πρόοδο!!

Από περιέργεια θα πάρω μερικές φωτογραφίες για αρχή από τα υλικά πάνω στο κλαρίνο κ θα αρχίσω ένα άλμπουμ...Μετά θα τα βάλω σε μικροσκόπια να δούμε τι υπάρχει...έχει ενδιαφέρον ο μικρόκοσμος! :-)
Reply
#9
Λοιπον,
εκανα την πατεντα του Σακη με απλο και απλο σφυχτηρα που αγορασα που δεν εκανε για τιποτα και οντως κραταει το καλαμι ΠΟΛΥ καλυτερα!!

ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΚΗ!!

Απλα αντι για σιλικομη εβαλα κολα στιγμης, πολυ μικρη στρωση και ετσι η δονηση απο το καλαμι παει πιο γρηγορα στη δεστρα και μετα διοχετευεται στο επιστομιο και κατα επεκταση σε ολο το οργανο(λιγοτερο). Ετσι κραταω μονο την μπροστινη ταλαντωση του καλαμακιου.
Πιστευω με την σιλικονη που λεει ο Σακης γινεται αποροφυση της δονησης του καλαμακιου πιο γρηγορα αλλα πιστευω ετσι ''κρατιεται'' περισοτερη ωρα στο επιστομιο (οπου ωρα κλασματα του δευτερολεποτου)
Reply
#10
Χαίρομαι πολύ που βοήθησε αυτό. Σε εμένα ότι και να έβαζα θα ήταν το ίδιο. Μιας κ εμένα είναι δερμάτινο ο σφυγκτιρας. Στο σιδερένιο σίγουρα περνάει ο ήχος όπως λες. Αλλά απ τον δερμάτινο δεν... μακάρι να σε βόλεψε. Χάρηκα !!!
Σαν πάς στην Καλαμάτα και 'ρθεις με το καλό φέρε μ' ένα μαντίλι να δέσω στο λαιμό,να ναι μεταξωτό !!!
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)