Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Καλύτερο setup για το κλαρίνο μας!
#41
Καλήμερα Σάκη,

τι κάνεις?

Που λες, έχω πάει 3-4 φορές στο εργαστήριό του καθώς παλαιότερα διέμενα κοντά στην περιοχή του. Ο άνθρωπος αυτός αγαπάει την παραδοσιακή μας μουσική πολύ και κάνει με πολύ μεράκι αυτό που κάνει και πιστεύω με το πέρασμα του χρόνου θα γίνεται όλο και καλύτερος στη δουλειά του!

Σήμερα ή αύριο θα έχω τα καλάμια νο. 1,25 να τα δοκιμάσω και να γράψω πρώτες εντυπώσεις!

Σάκη θύμησέ μου με ποια μπουκαδούρα παίζεις?
Reply
#42
Καλημέρα σκάρε. Παίζω με b45 lyre !!!
Σαν πάς στην Καλαμάτα και 'ρθεις με το καλό φέρε μ' ένα μαντίλι να δέσω στο λαιμό,να ναι μεταξωτό !!!
Reply
#43
Τέλεια, με αυτήν παίζω και γω, για να δούμε...... Wink
Reply
#44
Παίδες τα καλαμάκια πόσο περίπου σας βγάζουν;
Reply
#45
Παίζουν πολλά πράγματα ρόλο σ' αυτό, αν υποθέσουμε ότι οι περισσότεροι παίζουμε με μαλακά καλάμια  #1 το πολύ #1,5 μετά παίζει ρόλο το πόσο παίζουμε (ώρες). Εκτός αυτού επίσης παίζει ρόλο ο τρόπος που φυσάμε, αν παίζουμε πολύ στακαριστά πχ ή περισσότερο με λεγκάτο. Όλοι είναι παράγοντες που παίζουν ρόλο στη διάρκεια που θα κρατήσει ένα καλάμι. 

Προσωπικά μπορώ να κρατήσω και μέχρι 2 μήνες ένα καλάμι αλλά με περιοδική χρήση χωρίς να χρησιμοποιώ καθημερινά το ίδιο δηλαδή.
Reply
#46
Με καθημερινή χρήση;
Σε πάει 2 εβδομάδες; Αν υποθέσουμε ότι παίζουμε 2-3 ωρες την ημέρα.
Reply
#47
Με καθημερινή χρήση όχι. Αυτό λέω και παραπάνω με περιοδική χρήση δηλαδή και αυτό είναι και το καλύτερο για να επεκτείνουμε και τη διάρκεια ζωής του καλαμιού. Δηλαδή να έχουμε 2-3 καλάμια τα οποία μας καλύπτουν και να τα χρησιμοποιούμε ανα μέρα ή ανα παίξιμο.
Reply
#48
ΑΑ καλά!!
Εγώ όταν βρω καλό καλάμι το έχω μέχρι να τα φτύσει.
Το δουλεύω μέχρι να φθαρεί η άκρη του ή να αρχίσει να χαλάει ο ήχος.
Reply
#49
2 μήνες όπως έγραψα παραπάνω όχι 2 εβδομάδες..

Είχα γνωρίσει κάποτε έναν σαξοφωνίστα ο οποίος έπαιζε 9-10 μήνες με το ίδιο καλάμι  Big Grin
Reply
#50
Καλησπέρα στην παρέα,

όπως είχα γράψει και παραπάνω, παρήγγειλα πριν λίγες μέρες τα καλάμια του Γιάννη Τσαλίκη από τη νέα σειρά που έχει λανσάρει σε #1,25. Θα γράψω ένα αναλυτικό review καθώς μπορώ να πω ότι έχω μείνει ιδιαίτερα ευχαριστημένος.

Είναι η τρίτη φορά που αγοράζω καλάμια από τον κ. Γιάννη τον οποίο εκτιμώ και σαν άνθρωπο καθώς αγαπά πραγματικά αυτό που κάνει και είμαι σίγουρος πως θα συνεχώς θα εξελίσσεται και θα γίνεται όλο και καλύτερος σε αυτό που κάνει! 
Τις δύο προηγούμενες φορές είχα προμηθευτεί καλάμια #1. Με το πρώτο κουτί είχα μείνει αρκετά ικανοποιημένος με το δεύτερο όχι και τόσο. Τα ''καλά'' καλάμια από αυτά τα δύο κουτιά απέδωσαν εξαιρετικά κυρίως στο Σι μπεμόλ κλαρίνο με το οποίο παίζω. Με το ΛΑ κλαρίνο δε θα το έλεγα, καθώς με τη συγκεκριμένη μπουκαδούρα που χρησιμοποιώ (vandoren B45 LYRE απείραχτη) το #1 καλάμι ανεξαρτήτου εταιρίας δεν αποδίδουν τόσο καλά στο Λα. Συνεπώς πριν προχωρήσω σε αγορά νέας μπουκαδούρας για να σετάρω το ΛΑ έψαξα αρκετά μέχρι να βρω κάποια καλάμια τα οποία να ταιριάζουν στο παίξιμό μου. Τα #1,5 μου φαίνονται αρκετά βαριά οπότε δεν ήταν λύση. Γι αυτό το λόγο μπήκα στον πειρασμό να δοκιμάσω τη νέα σειρά από τα Tsalikis Reeds σε #1,25. Μπορώ να πω ότι μέχρι στιγμής είναι ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει στο ΛΑ κλαρίνο με αυτή τη μπουκαδούρα. Είναι ελάχιστα πιο βαριά από τα #1 όμως έχουν καλή απόκριση και στις ψιλές και στο στακάτο παίξιμο όπως επίσης είναι ικανοποιητικά μαλακά έτσι ώστε να μπορέσουμε να παίξουμε σωστά και με σχετική ευκολία τα μόρια. Καθαρός και σκαστός ήχος.
Από τη συσκευασία των δέκα τα 6 παίζουν άριστα, τα τρία με λίγο ξύρισμα θα παίξουν και αυτά ενώ μόνο το ένα δε θα παίξει ποτέ. Παρακάτω κάποιες εικόνες από τη συσκευασία όπως επίσης και ένα βίντεο στο οποίο δοκιμάζω ένα καλάμι από αυτά. 

Υ.Γ Η μπουκαδούρα αυτή έχει tip opening 127mm. Όποιος παίζει με επιστόμιο κοντά σε αυτό το άνοιγμα του συστήνω ανεπιφύλακτα τα συγκεκριμένα καλάμια!



Attached Files Thumbnail(s)
       
Reply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Αναζήτηση για βαρελάκι Greg 8 14,529 September 20th, 2013, 12:41
Last Post: tseligas

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)