Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Καλύτερο setup για το κλαρίνο μας!
#21
Ανέβασε κ καμιά φωτό να το δούμε !
Reply
#22
[Image: gRQnqI0Z1-RSBdikJyr8nNlOnj4sa8t4VCQiMQ0Y...20-h615-no]
(September 9th, 2016, 13:16)tseligas Wrote: Ανέβασε κ καμιά φωτό να το δούμε !
αυτό είναι ντο αλλά επειδή έχασα το βαρελάκι αυτό που έφτιαξα μάλλον δεν είναι σωστό και κάποιες νότες είναι αλλού
 Ευτυχώς μου είπες Τσέλιγκα να σου στείλω καμιά φωτογραφία και το άνοιξα έχει γεμίσει μούχλα

[Image: JVFKgye-4CN-UgEfxsCrdjHXsclzydUpGS9d_gj1...20-h615-no][Image: h-XzIFDEVPIVQiS--o0Kv1xdQ2W9P6zTS_bUWAcr...20-h615-no][Image: om3oQb29vCM8y3V-SJjBX4znnC37wu5UhUHSyWtf...20-h615-no]
αυτό είναι ORSI ιταλικό με αυτό μαθαίνω.
αυτά τα είχαν στην Φιλαρμονική  και  τα αλλάξανε με τα μποεμ (αν το λέω σωστά)
Reply
#23
Όμορφο!!
Δοκίμασε να το κουρδισμένος με την τεχνική που έχω γραψει σε ενα ποστ για κούρδισμα !
Reply
#24
μου είπε ο μάστορας οτι υπάρχουν οι νότες αλλά κάποιες πάνω είναι σε διαφορετικά κλειδιά πιστεύω οτι το βαρελάκι δεν έχει το σωστό μήκος
δεν ασχολήθηκα καθόλου με αυτό γιατί όταν έχω λίγο χρόνο προσπαθώ να μελετάω ,αργότερα κάτι θα κάνω
Reply
#25
Καλησπερα !!! Και το δικο μου το sib ειναι orci romeo. Πολυ καλο οργανο
Reply
#26
Τα orsi ειμαι ιταλικά κ ειναι όντως ωραια όργανα.

Για να προσθέσω στο στήσιμο θα σας αναφέρω κατι που δε μου δούλεψε.
Επιστομιο Vandoren 7jb.
Πολύ ανοιχτό επιστομιο κ δε ξέρω τι απολα έφταιγε αλλα το κλαρίνο ξέφευγε παρά πολύ εύκολα κ μου φαλτσαριζε. Έχω παρει ενα b45 lyre να δοκιμάσω.
Reply
#27
(September 12th, 2016, 08:32)JohnAugust Wrote: Καλησπερα !!! Και το δικο μου το sib ειναι orci romeo. Πολυ καλο οργανο
Καλημέρα JohnAugust και σε όλο το φόρουμ
Βλέπω οτι οι στάμπες είναι διαφορετικές μήπως ξέρει κάποιος γιατί?

[Image: 5LpnT940-O3gzisS8iHhhJlWVoUsRbA1R9zhBQS1...20-h615-no]
Reply
#28
Γεια σου gfasoulis !!! Η πυθανοτερη εκδοχη ειναι
το κλαρινο σου να κατασκευαστηκε αρκετα χρονια μετα απο το δικο μου
οποτε ισως να αλλαξαν και την σφραγιδα!!
Reply
#29
Καλησπέρα παιδιά!

Μιας και αναφέραμε τα καλάμια της rico σε προηγούμενα ποστ μέσα στο θέμα θέλω να πω ότι έκανα μία δοκιμή τις προάλλες..

Βρήκα ένα κουτί με rico royal #1,5 που αν θυμάμαι καλά το είχα αγοράσει όταν ήμουν φαντάρος σε μουσική μονάδα και τα είχα πάρει αναγκαστικά τότε γιατί το μοναδικό μαγαζί με μουσικά είδη στην περιοχή δεν είχε άλλα.. Confused 
Είχαν μείνει 4 λοιπόν στο κουτί και τελικά και τα 4 κατέληξαν στον κάδο  Big Grin Χλιαρός ήχος και καθόλου καλή απόκριση στις ψιλές...

Και θέτω το εξής ερώτημα..Μήπως τελικά τα rico τα έχουν βελτιώσει τελευταία??? Θα ήθελα να δοκιμάσω και καινούργια αν είναι έτσι...
Reply
#30
(September 15th, 2016, 11:23)skaros Wrote: Καλησπέρα παιδιά!

Μιας και αναφέραμε τα καλάμια της rico σε προηγούμενα ποστ μέσα στο θέμα θέλω να πω ότι έκανα μία δοκιμή τις προάλλες..

Βρήκα ένα κουτί με rico royal #1,5 που αν θυμάμαι καλά το είχα αγοράσει όταν ήμουν φαντάρος σε μουσική μονάδα και τα είχα πάρει αναγκαστικά τότε γιατί το μοναδικό μαγαζί με μουσικά είδη στην περιοχή δεν είχε άλλα.. Confused 
Είχαν μείνει 4 λοιπόν στο κουτί και τελικά και τα 4 κατέληξαν στον κάδο  Big Grin Χλιαρός ήχος και καθόλου καλή απόκριση στις ψιλές...

Και θέτω το εξής ερώτημα..Μήπως τελικά τα rico τα έχουν βελτιώσει τελευταία??? Θα ήθελα να δοκιμάσω και καινούργια αν είναι έτσι...


Απο την μικρη εμπειρια που εχω μεχρι τωρα μπορω να πω οτι εχω δοκιμασει και Βαλντορεν και Ρικο αλλα αυτα που μου ''πανε'' πιο πολυ ειναι τα Ρικο.
Πιστευω οτι εκτος απο την μαρκα/ποιοτητα ειναι και πως νιωθει ο καθενας το καλαμι στο οργανο του και στο στομα του. Ποσο μπορει να το κουμανταρει.
Reply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Αναζήτηση για βαρελάκι Greg 8 14,530 September 20th, 2013, 12:41
Last Post: tseligas

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)