Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
μεθοδοι κλαρινου.
#1
καλησπερα στο σαιτ. Ηθελα να ρωτησω τι ασκησεις μπορουν να βοηθησουν στην καλη εκμαθηση του κλαρινου για τα ελληνικα ομως δεδομενα. Κυκλοφορουν πολλα βιβλια εξω αλλα πιστευω οτι δεν εχει γινει καποια σοβαρη δουλεια πανω σ αυτο το θεμα. Κριμα γιατι υπαρχουν πολλοι αξιολογοι παικτες που θα μπορουσαν να βοηθησουν με να σοβαρο βιβλιο , οπως ο αρκαδοπουλος, ο κωτσινης και αρκετοι αλλοι......καλησπερα στο σαιτ.
Reply
#2
Καλησπέρα Suntown!

Οι ασκήσεις είναι ένα πολύ σημαντικό κεφάλαιο για την εξέλιξη κάθε μουσικού. Οι ''ασκήσεις μηχανισμού'' που ανεβάζω σταδιακά στο σάιτ αποτελούν μέρος μιας πολύ καλής και παλιάς μεθόδου δυτικότροπης μουσικής ''klose's clarinet technique''. Στην αρχή είναι πολύ απλές για αρχάριους παίχτες αλλά στη συνέχεια γίνονται πιο πολύπλοκες.

Όσων αφορά ασκήσεις για τα ελληνικά δεδομένα έχω στην κατοχή μου κάποιες ασκήσεις οι οποίες θα ανέβουν σιγά σιγά στο σάιτ και προσωπικά με βοηθάνε αρκετά. Επίσης καλή, όπως με έχουν πληροφορήσει, είναι και η μέθοδος του Αποστόλη Βαγγελάκη. Νομίζω πως και ο Γιώργος Κωτσίνης έχει εκδόσει μία μέθοδο, πρέπει νομίζω να την έχει στην κατοχή και ο Tseligas αν δεν κάνω λάθος.
Reply
#3
Γεια σου σκαρε. Η μεθοδος του βαγγελακη στηριζεται πανω στα τραγουδια που αναλυει μεσα και ειναι κυριως ηπειρωτικα. Ο κωτσινης εχει κι αυτος καποια τραγουδια χωρις ασκησεις ομως....απλα σε παρτιτουρες και σε ηχητικο δειγμα. Οποιος ξερει ασκησεις πανω στα ελληνικα δεδομενα καλο θα ειναι να τις ανεβασει να βοηθησει και τους υπολοιπους. Καποια τραγουδια ειναι τοσο δυσκολα που αν δεν εχουν λυθει τα δαχτυλα δεν παιζονται με τιποτα.
Reply
#4
Συμφωνώ suntown!

Σιγά σιγά θα ανεβάσω στο σάιτ ασκήσεις τις οποίες μου έχουν δείξει και προσωπικά τις μελετάω και με βοηθάνε στο να λύνονται τα δάχτυλα ολοένα και περισσότερο!
Reply
#5
Θα ειναι χρησιμες για ολους μας...αναμενουμε....
Reply
#6
Καλησπέρα Suntown, τι κάνεις?

Μόλις ανέβασα στη σελίδα ένα βίντεο με δύο ασκήσεις βασιζόμενες πάνω σε αρπίσματα. Πες μου πως σου φαίνεται και εαν έχει τύχει να τις κάνεις μέχρι στιγμής!
Reply
#7
γεια σου σκαρε. Ναι εχω κανει αρπεζ ...τριαδες τετραδες.
Reply
#8
Ωραία! Αποτζιατούρες έχεις δουλέψει?
Reply
#9
Εξαιρετικές οι Ασκήσεις  !!!  φυσικά δέν πρέπει να αφήνουμε τις Κλίμακες για πάρα πολούς λογους !Ανέβασε και άλλες  βέβαια το να ξεκλειδώσουν τα δάχτυλα θέλει χρόνο και πολύ δουλειά  !  Υπομονή και επιμονή και με τον καιρό θα έρθουνε όλλα !!
Εγώ αυτες τοίς ασκήσεις έδω τοις έμαθα και ακόμα δηλαδή τοις μαθαίνω  ......Πολύ καλη δουλεία  ! Το κακο είναι ότι τώρα τελευταια αφιερώνο ποιο πολύ χρόνο στα τραγούδια .... Big Grin Big Grin
Reply
#10
Καλησπέρα σε όλους τους φίλους!

Πριν από λίγο αναρτήθηκαν δύο νέα βίντεο με ασκησούλες. Ένα με τις λεγόμενες αποτζιατούρες και ένα με μία πολύ ενδιαφέρον άσκηση σε μινόρε κλίμακα. Και τα δύο βίντεο έχουν στόχο να μας βοηθήσουν να λυθούν περισσότερο τα δάχτυλα όπως επίσης να πατάνε καλύτερα πάνω στο όργανο. Ελπίζω τα βίντεο να βοηθάνε.

1). http://www.klarinogreek.com/?videos=appoggiatura
2). http://www.klarinogreek.com/?videos=minor-exercise-001

Σύντομα θα αναρτηθούν και νέα βίντεο όσων αφορά τεχνικές παίξιματος όπως επίσης και κομμάτια! 

Μείνετε συντονισμένοι  Cool
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)