Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Τσάμικα!
#11
(August 10th, 2016, 11:59)suntown Wrote: σ ευχαριστω σακη. αν καποια στιγμη το θυμηθεις μας το λες.......σε βοηθησε στα δαχτυλα ? αλλα μαλλον απ οτι βλεπω σιγουρα σε βοηθησε ...

εισαι αρχοντας .....σ ευχαριστω πολυ . συνηθως αυτο χρησιμοποιουν τα ωδεια

Suntown  το βιβλιο αυτό το έκανα όταν πρώτο ξεκίνησα. Δε νομίζω όμως ότι έχει καμία σχέση με το δημοτικό παίξιμο.  Βέβαια δεν είμαι εγώ ο ειδικός για να το πω αυτό.  Αλλά νομίζω ότι το δημοτικό παίξιμο έρχεται μόνο του σιγά σιγά μεταιρεία από πολλά ακούσματα κ πολύ "κλέψιμο" από μεγάλους καλλιτέχνες κ δεξιοτεχνες του κλαρινου !!!
Σαν πάς στην Καλαμάτα και 'ρθεις με το καλό φέρε μ' ένα μαντίλι να δέσω στο λαιμό,να ναι μεταξωτό !!!
Reply
#12
Τα ακούσματα είναι το παν όπως λες και αυτό ισχύει για όλα τα είδη της μουσικής!

Όπως επίσης και με το να ασχολείσαι με πολλά όργανα ταυτόχρονα δε βοηθάει στο να υπάρχει η ανάλογη εξέλιξη στο καθένα και στο λέω από προσωπική εμπειρία αυτό καθώς ασχολούμαι κι εγώ και με άλλα όργανα. Απλά κάποια στιγμή καταστάλαξα στο κλαρίνο και στα έγχορδα (μπουζούκι, λαούτο) και αφοσιώθηκα εκεί. Γιατί μετά από ένα σημείο και πέρα ειδικά όταν δεν υπάρχει ο ανάλογος χρόνος για μελέτη λόγο δουλειάς κτλ δυσχεραίνουν τα πράγματα!
Θα ήθελα να σε ρωτήσω εφόσον είσαι επαγγελματίας στα πλήκτρα γιατί πούλησες το όργανο? Δεν το αγαπούσες?
Reply
#13
Ήταν καθαρά προσωπικός ο λόγος. Κ ένας λόγος ακόμη ήταν ότι όταν με έπαιρναν συνάδελφοι για δουλειά, δεν ήθελα να πηγαίνω με πλήκτρα. Αν τα είχα ,τελικά θα πήγαινα? Τώρα που δεν έχω , με τι θα πάω ; σοβαρά το λέω...
Αλλά επίσης, σαν πληκτράς έτρωγα 6 ώρες επάνω στο πατάρι, συν ότι έπρεπε να περνάω όλη την ώρα τραγούδια κλπ κλπ. Κ μετά από 6 μήνες άλλα... με τα χρονια Είχα Αποκτήσει κ σοβαρό θέμα με το αφιενικο (Εξου κ το κολάρο στο βίντεο με το σόλο) ... αλλά ο βασικότερος ήταν πολύ προσωπικός λόγος.

Απο το 1959 Μέχρι το 2/2016 υπήρχε ένα μαγαζί που λεγόταν "ο κήπος του Αλλάχ" στην Καλαμάτα. Τώρα πια δεν υπάρχει. Κράτησε τρεις γενιές.του παππού μου που πατέρα μου κ τη δική μου. Αλλά δεν άντεξε στις δυσκολίες των καιρών. Κ έτσι μαζί με το κλεισιμο του μαγαζιου, αποφάσισα να δωσω κ το όργανο.
Τώρα εκεί πλέον στεγάζεται το κρεοπωλείο μας, που τα προηγούμενα 11 χρόνια ενοικίαζε το απέναντι κτήριο !!!
Σαν πάς στην Καλαμάτα και 'ρθεις με το καλό φέρε μ' ένα μαντίλι να δέσω στο λαιμό,να ναι μεταξωτό !!!
Reply
#14
Καλημέρα Σάκη,

Δυστυχώς στην Ελλάδα του σήμερα πολλά μαγαζιά κι επιχειρήσεις γενικότερα έχουν πάρει την κατιούσα, αυτό είναι αλήθεια. Υπομονή χρειάζεται και θετική σκέψη! Wink
Reply
#15
(August 11th, 2016, 01:59)skaros Wrote: Καλημέρα Σάκη,

Δυστυχώς στην Ελλάδα του σήμερα πολλά μαγαζιά κι επιχειρήσεις γενικότερα έχουν πάρει την κατιούσα, αυτό είναι αλήθεια. Υπομονή χρειάζεται και θετική σκέψη! Wink

Έτσι είναι φίλε.  Δυστυχώς.  !!!
Σαν πάς στην Καλαμάτα και 'ρθεις με το καλό φέρε μ' ένα μαντίλι να δέσω στο λαιμό,να ναι μεταξωτό !!!
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)