Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΚΛΑΡΙΝΟΥ.
#11
Καλησπέρα φίλε μου! 

Προσωπικα τα κλειδιά τα γυαλίζω με μία ειδική κρέμα στιλβωσης η οποία είναι ειδική για μέταλλα. Καθώς έχεις αφαιρέσει το κλειδί παπαίρνεις ένα καθαρό πανάκι και απλώνεις πάνω του μια μικρή ποσότητα από την κρέμα. Στη συνέχεια τρίβεις το κλειδί με το πανάκι για για λίγη ώρα και στη συνέχεια το περνάς με ένα καθαρό πανάκι για να επιτευχθεί το γυάλισμα.

Ας μας πει και ο Σάκης πως το κάνει ο ίδιος!
Reply
#12
Ακριβώς όπως είπε κι ο σκάρος.  Μια αλοιφη που γυαλίζουν μέταλλα.  Gewol έγραφε η δική μου. Βγάζεις τα κλειδιά κ μετά ένα ένα, λίγο αλοιφή (εγώ τη έβαζα σε βουρτσάκι για τα δοντια), και μετά πολύ τρίψιμο.  Όσο τρίβεις τόσο γυαλίζει.  (Με.καθαρό στεγνο πανι. Προτιμήστε μια παλιά βαμβακερη φανέλα).Κ εκεί που λες ότι γυάλισε,  αν συνεχίσεις να τρίβεις αυτό γυαλίζει ακόμη περισσότερο !!! Smileπροσοχή με τις τάπες παδιά. Μη κάνετε. Καμιά ζημιά.  Κ προσοχή στα.κλειδιά μη τα στραβωσετε. Δε θέλει πολύ πίεση !!!
Σαν πάς στην Καλαμάτα και 'ρθεις με το καλό φέρε μ' ένα μαντίλι να δέσω στο λαιμό,να ναι μεταξωτό !!!
Reply
#13
Ακριβώς την ίδια χρησιμοποιώ κι εγώ τη Gewol! Πολύ καλή επιλογή!
Reply
#14
Mιας και λετε για επισκευες αν θελετε μπορειτε να αγορασετε αυτο το κλαρινο και απλα να το επισκευασεται Smile Smile Smile http://www.ebay.com/itm/Clarinet-Buffet-...7675.l2557
Reply
#15
αυτο το κλαρινο δεν ειναι albert system . εξαλλου δεν λεει τι τονικοτητα ειναι . πολυ σημαντικο. τετοια buffet βρισκει κανεις ευκολα
Reply
#16
Καλημέρα και από μένα!

Το κλαρινέτο αυτό δεν είναι πραγματικό, είναι γλυπτό το λέει και στην περιγραφή :-p
Reply
#17
(September 11th, 2016, 03:51)skaros Wrote: Καλημέρα και από μένα!

Το κλαρινέτο αυτό δεν είναι πραγματικό, είναι γλυπτό το λέει και στην περιγραφή :-p

Εγώ τα γυαλίζω με μια αλοιφή της YAMAHA και έχω ένα dremel και τα κάνει καινούργια !!!Τώρα όσο για το πλύσιμο , με σκέτο Νερό και πανάκι (ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ  ) και μέτρημα θερμοκρασίας νερού με την θερμοκρασία του χώρου και φυσιολογικό στέγνωμα 3-4 μέρες ,  μετά πέρασμα με  Bore oil..Τώρα για τάπες δέν το επιχειρώ πρέπει να γνωρίζουμε ακουστικά πολλά πράματα ,κατά την γνώμη μου μπορεί να ψιλώσουμε η να χαμηλώσουμε το κλαρίνο , οπότε μια φορά στα 3 χρόνια δέν ξέρω και ποσο ας το κάνει ο Μάστορας , το ίδιο Ισχύει και για τα ελατήρια και ακόμα χειρότερα  !!
Λάδι το περνάω και εγώ δυο φορές το χρόνο μιά τέλη  ΜΑΙΟΥ και ΔΕΚΕΜΡΙΟ ...της τάπες και τα  κλειδιά τα τυλίγω με λίγο αλουμινόχαρτο για να μην πάει λάδι  και βάζω και λίγο στις τρύπες  με μια μπατονέτα .....
Reply
#18
Με προβληματίζεις όσο αναφορά το γεγονός για τις τάπες. Γιατί εγώ δεν παρατήρησα κανένα "ξεκούρδιασμα" στις νότες. Τις δοκίμασα μια μια μετά τη αλλαγή των ταπων με το κουρδιστηρι.Για να ξεκουρδιστεί το όργανο πρέπει να αλλάξει το μέγεθος της τρύπας. Πράγμα που εμείς δεν πειράζουμε.
Όσο αναφορά τα ελατήρια των κλειδιών ,πρέπει να είναι σε μια.κατάσταση στην οποία να.μήν κολάν, να μην είναι πολύ μαλακά και δεν λέοντος τη δύναμη να γυρίσουν το κλειδί πάλι πίσω στη σωστή του θέση, και να μην είναι πολύ σκληρά και μας δυσκολεύουν στο χειρισμό. Αυτά έχω δει εγώ και έχω καταλάβει ΜΌΝΟΣ ΜΟΥ. εάν γνωρίζεις κάτι παραπάνω ,δώσε μας τα φώτα σου διότι καραδοκούν κίνδυνοι !!! Φιλικά Θανάσης !!!
Σαν πάς στην Καλαμάτα και 'ρθεις με το καλό φέρε μ' ένα μαντίλι να δέσω στο λαιμό,να ναι μεταξωτό !!!
Reply
#19
Χεχε ανοίξατε ενα τρομερό θεμα εδω όσον αφορά τάπες και κούρδισμα.
Ειναι πραγματικά πολύπλοκο κ αξιοθαύμαστο οργανο οταν μπαίνεις σε τέτοια βάθος.

Ρίξτε μια μάτια σε αυτο το αρθρο πουεξηγει αναλυτικά τρόπους κουρδισματος του κλαρίνου κ μετα τη μέση θα δείτε την ανάλυση που κανει για τη λειτουργία των ταπων.

Αναμένω σχόλια.
http://www.clarkwfobes.com/pages/tuning-...e-clarinet
Reply
#20
tseligasΧεχε ανοίξατε ενα τρομερό θεμα εδω όσον αφορά τάπες και κούρδισμα.
Ειναι πραγματικά πολύπλοκο κ αξιοθαύμαστο οργανο οταν μπαίνεις σε τέτοια βάθος.

Ρίξτε μια μάτια σε αυτο το αρθρο πουεξηγει αναλυτικά τρόπους κουρδισματος του κλαρίνου κ μετα τη μέση θα δείτε την ανάλυση που κανει για τη λειτουργία των ταπων.

Αναμένω σχόλια.
http://www.clarkwfobes.com/pages/tuning-...e-clarinet
Τσέλιγκα τι σχόλια από μας για το σιτε που δεν γνωρίζουμε καλά τα αγγλικά δεν μας γράφεις την περίληψη μπας και καταλάβουμε κάτι? Dodgy Dodgy Dodgy  Huh Huh
Reply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
Photo Επισκευή σούστας Anagnostis 0 118 April 3rd, 2023, 13:44
Last Post: Anagnostis
  Συντηρηση κλαρινου nikosp007 3 7,384 August 26th, 2018, 10:25
Last Post: skaros
  Επισκευη κλαρινου Kunamuta 1 4,647 April 9th, 2018, 13:30
Last Post: tseligas
  Καθημερινή και μηνιαία συντήριση του κλαρίνου Greg 3 9,130 July 21st, 2013, 16:54
Last Post: chitowngreek

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)