Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Παρουσίαση των κλαρίνων μας!
Παιζω με vandoren 1  1,5 και 2!Ειχες το ιδιο οργανο επεζες καιρο με αυτό ?Εγω θελω ένα με καλλιτερο χειρισμο και ηχο!
Reply
Έπαιζα πολλα χρόνια με αυτό. Είναι πολύ καλό όργανο για ξεκίνημα.
Στο τέλος με καθυστερούσε ο χειρισμός του.. Γενικα ειναι φιλικό προς αρχαριους αλλά "αργό" για κάποιον προχωρημένο...Πολύ ψηλά κ μεγάλα κλειδιά...

Ειχα επίσης κ ένα πρόβλημα με το κούρδισμα αλλά σε αυτό μπορεί να έφταιγε κ το επιστόμιό μου.

Από τότε που το έδωσα παίζω με ένα κόλερτ που έχει πολύ καλό χειρισμό.
Μπορείς να το δεις στο θρεαντ για κλαρίνα!
Reply
Θύμασαι μάρκα από το αμερικάνικο? Μήπως ήταν ''carl fisher''?
Reply
Καλημέρα skaro!Ναι αυτο ηταν "carl fischer",ο δασκαλος φαντάσου ότι μου έλεγε ότι ήταν καλλίτερο απο τα δικα του!Παρόλο που δεν είχε rollers ο χειρισμός του ήταν τέλειος !Γιαυτό όταν πήρα το Amati μου φανηκε η διαφορα παρολο που ημουν αρχαριος! Εύχομαι να το χαίρεται αυτός που το'χει γιατί σίγουρα αυτοί που το κλεψανε θα το πουλησαν!
Τα δικά σας τα είδα πολύ ωραία όργανα, το κολερτ του tseliga δεν είδα και ήθελα να ρωτήσω αυτά είναι τα κορυφαία κολερτ και μπουφε;
Reply
(October 10th, 2016, 12:27)ODYSSEYS Wrote: Το κλαρινο το εχω 13 χρονια!Στην αρχη ειχα αγορασει ενα μεταχειρισμενο αμερικανικο ,θυμαμαι οτι ειχε πολυ καλο ηχο και ο δασκαλος ειχε παθει πλακα!Μου το κλεψανε ομως δεν το χαρηκα και μετα πηρα αυτο!Τα υπολοιπα τα πηρα προσφατα!Η δεστρα ειναι πολυ καλη,αγκαλιαζει το καλαμι και το σφίγγει οσο και οπως θες.Ισως να μην βγαζει τοσο "μεταλικο" ηχο ,περισσοτερο φυσικο ηχο αν μπορουμε να δωσουμε καποιο χαρακτηριστικο!Πειραματιζομαι και βλεπουμε!

Τα buffet είναι η κορυφή κατά κοινή ομολογία! Είναι εταιρία κολοσσός που κρατάει τα ηνία και στη σημερινή εποχή με την παραγωγή κλαρινέτων (boehm system). Γενικότερα τα κλαρίνα που ταιριάζουν καλύτερα στο παίξιμό μας είναι κυρίως τα Γαλλικά (υπάρχουν πολλές και διάφορες εταιρίες με παλιά καλά albert κλαρίνα). Απ' την άλλη, απ' τα Γερμανικά παίζουμε τα kohlert κυρίως ναι! Εξαιρετικά όργανα, πολύ ποιοτικά και με γρήγορο χειρισμό.

Το ''carl fisher'' που είχες προφανώς θα ήταν κοπής buffet καθώς η φίσερ δεν ήταν κατασκευάστρια εταιρία απλά έκανε συνεργασίες με μεγάλες εταιρίες όπως η buffet και είτε πωλούσε τα κλαρίνα τους στην Αμερική βάζοντας μία σφραγίδα της φίσερ στην καμπάνα (όπως είναι το δικό μου buffet στην πρώτη σελίδα) είτε με υλικά των εταιριών συναρμολογούσε τα κλαρίνα με δική τους σφραγίδα αν δεν κάνω λάθος.
Reply
Αν είναι έτσι θέλω ένα buffet τώρα!!!!Αξίζει να βρω μια αντίκα και να την επισκευάσω; κι αν ναι τι πρέπει να προσέξω; Τι ισχύει με τις ίντσες και τα LP & HP;
Reply
Τα buffet όντως είναι εξαιρετικά όργανα.Λεπτοκομμενα με άριστο χειρισμό!! Βέβαια δύσκολο θα βρεις κάποιο buffet σε τιμη κάτω από τα 1000€(για sib ) και 2000 (για λα)
Reply
(October 11th, 2016, 05:27)ODYSSEYS Wrote: Αν είναι έτσι θέλω ένα buffet τώρα!!!!Αξίζει να βρω μια αντίκα και να την επισκευάσω; κι αν ναι τι πρέπει να προσέξω; Τι ισχύει με τις ίντσες και τα LP & HP;

Αυτό είναι πολύ μεγάλη κουβέντα, θα ήταν προτιμότερο να ανοιχτεί κάποιο νέο θέμα μέσα στο φόρουμ να συζητήσουμε!!1
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)