Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
''ταξίμι Χιτζάζ''
#1
Reply
#2
gfasouli! Πολύ ωραίος! Έχεις κάνει κ ωραία ατμόσφαιρα με τη φλόγα :-)
Παρατηρώ πως έχεις την μουσικότητα στην έκφρασή σου. Δηλαδή αυξομειώνεις την έντασή σου κ δεν το παίζεις ξερά!
Μερικά πράγματα που θα σε βοηθούσαν είναι να κάνεις παύσεις στις κορωνες παρέα με ένα κουρδιστήρι.
Δηλαδή εκεί που έχεις τις μακριές νότες να τις κρατάς για παραπάνω χρόνο κ να κοιτάς το κουρδιστήρι.
Είναι μια τεχνική που θα σου βελτιώσει το κούρδισμα της μάσκας σου σε σχέση με αυτό που ακούς!

Ένα άλλο που μπορείς να βελτιώσεις είναι η "στήριξη" του αέρα σου. Δεν είμαι σίγουρος αν χάνεις εντελώς τον αέρα από τους πνεύμονες. ( Δεν πρέπει ) ή αν το κάνεις για να μειώσεις την ένταση. Το καλαμάκι θέλει καλή ροή αέρα στις σιγανές και στις υψηλές νότες αλλιώς χάνει τη στήριξή του ο ήχος κ φαλτσάρει ελαφρά!

Μπράβο για την προσπάθεια! Την επόμενη φορα γραψε το όρθιος...βοηθάει παρα πολύ στην αναπνοή και δείξε και τα δάχτυλά σου στην κάμερα!

Καλή συνεχεια!
Reply
#3
καλημέρα τσέλιγκα
  • Για την  ατμόσφαιρα δεν πρόσεξες τον ακροατή που είναι στην πολυθρόνα δίπλα στην σόμπα
  • Όρθιος δεν το βλέπω γιατί δεν είμαι κατάλληλα ντυμένος γιαυτό έβαλα εικόνες εδώ https://www.youtube.com/watch?v=5JrQ-LOiCAE .
  • Κουρδιστήρι έχω ένα παραδοσιακό στο ταξίμι που μπορώ να το βάλω στο ποιό αργό? και σε ποιές νότες μπορω να κρατήσω και πόσο περίπου πχ στην νοτα σι και μι?
  • Ο αέρας κάποιες φορές σίγουρα δεν φτάνει γιατί δεν παίρνω ανάσες στο σωστό μέρος (τεχνικά δεν ξέρω ούτε από ανάσες ,χρόνο, όπου μου βγαίνει) .
  • Επίσης έχω πρόβλημα δεν θυμάμαι την μελωδία.Έπαιζα την προυγούμενη μέρα το χιτζαζ και την άλλη μέρα αν δεν το ξανάκουγα δεν μπορούσα να το θυμηθώ.
  • Περιμένω και άλλες συμβουλές.

Reply
#4
- που λες, δεν εννοώ μετρονομο, αλλα κουρδίστηρι ή tuner που σου λεει τι νότα παιζεις κ ποσό πάνω η κάτω ειςαι. Μπορείς να το κανεις αυτο σε οποία νότα θες. Ειναι κ μια από τις ασκήσεις που θα Ταν καλο να κανεις συχνά. Δηλαδή να φυσάς την χρωματική νότα νότα κ να δεις αν ειςαι σωστός.

Για τον αέρα θα δώσουμε έμφαση στα επόμενα μαθηματα. Ειμαι συγκεκριμένα σημεία που το προγραμματίζεις από πριν που θα πάρεις αέρα. Αλλιώς κουράζεσαι.

Το τάξιμο ειναι αυτοσχεδιασμός. Όποτε σπαστό στο μυαλό σου σε μέρη κ να σκέφτεσαι κάθε φράση ξεχωριστά. Η επανάληψη εδω ειναι μητέρα της μαθήσεως. Βάλτο στο κινητό σου σαν ringtone, στο αμαξι ..παντού...κ θα σου κάτσει!
Reply
#5
Καλημέρα και από μένα φίλε μου!

Λοιπόν ας σχολιάσουμε πρώτα το ταξίμι χιτζάζ.

Καταρχάς θα σου πρότεινα να παρακολουθήσεις το ταξίμι το οποίο ανέβηκε πρόσφατα στο σάιτ με ένα ταξίμι χιτζάζ όπου στην αρχή αναφέρω κάποια βασικά πράγματα όσων αφορά τη δομή των ταξιμιών.
Κουρδίζεις καλά σε γενικές γραμμές και αυτό είναι σημαντικό. Όπως σου είπα και στο πρηγούμενο βίντεο με το σκάρο προσπάθησε να χρησιμοποιείς περισσότερο το στακάτο όπως επίσης και τις δυναμικές. Είναι πολύ σημαντικά αυτά τα δύο στο να αποδοθεί όμορφα ένα ταξίμι όπως επίσης και το vibrato (υπάρχει σχετικό μάθημα στα skills).
Προσπάθησε να κινηθείς περισσότερη ώρα γύρω από κάποιες συγκεκριμένες νότες τις κλίμακας. Όπως λέω και στο βίντεο κινούμαστε περισσότερο γύρω από την τονική την τρίτη, την τέταρτη και την πέμπτη βαθμίδα της κλίμακας την οποία παίζουμε.

Όλα τα παραπάνω ισχύουν και για το μοιρολόι καθώς και τα μοιρολόγια είναι αυτοσχεδιασμοί στην ουσία. Σαν αποτέλεσμα μου ακούγεται πολύ καλύτερο το νουμπέτι από το ταξίμι. Χρησιμοποιείς κάποια ωραία glissandos μέσα όπως επίσης και ωραίες τρίλιες. Έχεις ωραίο ύφος. Δοκίμασε να προσθέσεις δυναμικές και vibrato και θα ενθουσιαστείς με το αποτέλεσμα. Ωραίο το γύρισμα που κάνεις στην ''Αλβανία''. Ξεχώρισε τις φράσεις του τραγουδιού μεταξύ τους για να αποδοθεί καλύτερα.

Αυτά σε γενικές γραμμές, περιμένω απορίες..
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)