Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
service
#11
Φίλε Ζαχ μην απογοητεύεσαι...ανέβασε μερικές φωτογραφίες κ ίσως μπορούμε να σε βοηθήσουμε!
Ανέβασε χωρίς τα χαρτιά και μετά με τα χαρτιά που βάζεις..
Στειλε πρώτα αυτές κ μετά θα σου πω μερικά τιπς για κούρδισμα!

Πάτα *New Reply* για να ανεβασεις φωτο στο ποστ σου
Reply
#12
Ένα γενικό ρεκτιφιέ για το κλαρίνο τόσο πάει η τιμή του. Αλλά όντως το κούρδισμα είναι ένα θέμα. Για δώσε μας περισσότερες πληροφορίες όσων αφορά το κλαρίνο και τι ακριβώς σου είπε ο Πελούμπ..
Reply
#13
(January 21st, 2016, 02:55)skaros Wrote: Ένα γενικό ρεκτιφιέ για το κλαρίνο τόσο πάει η τιμή του. Αλλά όντως το κούρδισμα είναι ένα θέμα. Για δώσε μας περισσότερες πληροφορίες όσων αφορά το κλαρίνο και τι ακριβώς σου είπε ο Πελούμπ..
Παιδια καταρχας σας το εχω ξανα πει περαν των αλλων συγχαρητηρια για το ενδιαφερον που δειχνετε ειναι εντυπωσιακο , σε ολα τα θεματα του φορουμ σε καινουριους και παλιους χρηστες . Για καποιον σαν και εμενα (πιστευω οτι οι περισσοτεροι ειναι ετσι ) ο οποιος δεν κανει μαθηματα με καθηγητη βοηθατε παρα πολυ με πραγματικο ενδιαφερον , συμβουλες κλπ κλπ . ( Τελος το γλειψιμο  Tongue

Λοιπον , Ο πελουμπ μου ειπε πιο συγκεκριμενα οτι το κλαρινο ειναι αρκετα παλιο (ο τυπας που το αγορασα μου ειχε πει οτι μετραει γυρω στα 100 χρονια δεν ξερω κατα ποσο ισχυει) και λογω αυτου εχουν φαγωθει οι ταπες και δεν εχουν την κουρμπα που θα επρεπε να εχουν . Επειτα μου ειπε οτι το κλαρινο ειναι χαλαρο στις αρθρωσεις οχι λογω των φελλων αλλα επειδη εχει φαγωθει το ξυλο . Επισης θα πρεπει να μου κλεισει καποιες ρωγμες που δεν ειχαν κλεισει καλα και να το καθαρισει απο οτι μου ειπε μεσα εξω . Τελος μου ειπε οτι θα πρεπει να αγορασω καινουριο επιστομιο γιατι αυτο που ειχα δεν με βοηθαει καθολου και μου προτεινε να το αγορασω απο αυτον (270 + 85 περιπου το επιστομιο) . Τελος μου ειπε οτι μεσα στις επομενες μερες θα περασει καποιος επαγγελματιας για να παιξει και να ακουσει αν εχει θεματακια στο κουρδισμα , αν και ο ιδιος μου ειπε οτι μαλλον εχει θεματακια στο κουρδισμα . Αν λοιπον εχει θεμα στο κουρδισμα δεν θα το αναλαβει , ετσι οπως μου εδωσε να καταλαβω δεν θα φτιαχνεται καν (και εκει ειναι το δυσκολο κομματι γιατι δεν ξερω πως θα κινηθω) , αν παλι φτιαχνεται θα τα δωσω ασυζητητη αν ειναι να εχω ενα καλο κλαρινο που να μπορω να μαθω σε αυτο και να παιζω κιολας με αυτο αργοτερα οταν μαθω . Συμφωνα με αυτα ειναι σωστος ο τροπος σκεψης μου ? , πρεπει να κινηθω αλλιως ?

Ευχαριστω πολυ !

(January 20th, 2016, 22:03)tseligas Wrote: Φίλε Ζαχ μην απογοητεύεσαι...ανέβασε μερικές φωτογραφίες κ ίσως μπορούμε να σε βοηθήσουμε!
Ανέβασε χωρίς τα χαρτιά και μετά με τα χαρτιά που βάζεις..
Στειλε πρώτα αυτές κ μετά θα σου πω μερικά τιπς για κούρδισμα!

Πάτα *New Reply* για να ανεβασεις φωτο στο ποστ σου

Δεν γινεται αυτο γιατι το κλαρινο του το εχω αφησει στο μαγαζι :/
Reply
#14
Απότι ακούγεται κ χωρίς να χω δει φωτογραφίες το κλαρίνο αυτό φαίνεται να χει ρίσκο.
α) Ραγίσματα , ξύλο φαγωμένο, ατέλειες στις τάπες κ πιθανότατα στις περισσότερες τρύπες.
β) Κούρδισμα...Αυτό μπορεί να κρύβει πολλά μέσα του...

Από την άλλη ένα καλό αματι... 0 ρίσκο...θα πάει γύρω στα 400 ευρώ κ θα ξέρεις ότι παίζει....
Είναι μεγάλο θέμα όταν ξεκινάς να ξέρεις πότε φταις εσύ κ πότε το όργανο..

Εγώ θα δοκίμαζα να το πουλήσω κ θα έπαιρνα ένα απλά καλό όργανο....
Βλέπεις το κλαρίνο δεν είναι σαν το πιάνο...πατάς ΛΑ ...θα βγει ΛΑ...
Στο κλαρίνο φυσάς ΛΑ και σου βγαίνει το ΛΑδι γιατί δεν είναι πάντα ΛΑ

Οπότε θα θες να καταλάβεις αν φταίει η μάσκα σου Ή αν το κλαρίνο είναι αλλού για αλλού...

Κάπου στο φόρουμ έχω ποστάρει τρόπους για να δεις αν κουρδιζει κ πως να το διορθώσεις τραβώντας τα μέρη του κλαρίνου.....

Δε ξέρω τι άλλο να σου πω χωρίς να δω το όργανο...
Μάλλον πρέπει να ξεκινήσουμε να δίνουμε κ όργανα από το σαιτ...:-)

η άλλη επιλογή που έχεις είναι να πάρεις ενα Boehm μαθητικό...βρίσκεις σε πολύ καλές τιμές...(δεν πίστευα ότι θα το πω αυτό ποτέ...)
Reply
#15
**** Κ σευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια :-) Προσπαθούμε για το καλύτερο !
Reply
#16
(January 22nd, 2016, 03:40)tseligas Wrote: η άλλη επιλογή που έχεις είναι να πάρεις ενα Boehm μαθητικό...βρίσκεις σε πολύ καλές τιμές...(δεν πίστευα ότι θα το πω αυτό ποτέ...)


Ποτε δεν ειναι αργα Τσελιγκα!!

Αν θες Boehm θα σου πρωτεινα αυτα τα 2 Buffet: http://www.buffet-crampon.com/en/content...%2C11%2C12 (αυτο εχω εγω και ειναι δυναμη) ή σε ποιο απλο το http://www.buffet-crampon.com/en/content...%2C11%2C12 .
Reply
#17
(January 22nd, 2016, 03:40)tseligas Wrote: Απότι ακούγεται κ χωρίς να χω δει φωτογραφίες το κλαρίνο αυτό φαίνεται να χει ρίσκο.
α) Ραγίσματα , ξύλο φαγωμένο, ατέλειες στις τάπες κ πιθανότατα στις περισσότερες τρύπες.
β) Κούρδισμα...Αυτό μπορεί να κρύβει πολλά μέσα του...

Από την άλλη ένα καλό  αματι... 0 ρίσκο...θα πάει γύρω στα 400 ευρώ κ θα ξέρεις ότι παίζει....
Είναι μεγάλο θέμα όταν ξεκινάς να ξέρεις πότε φταις εσύ κ πότε το όργανο..

Εγώ θα δοκίμαζα να το πουλήσω κ θα έπαιρνα ένα απλά καλό όργανο....
Βλέπεις το κλαρίνο δεν είναι σαν το πιάνο...πατάς ΛΑ ...θα βγει ΛΑ...
Στο κλαρίνο φυσάς ΛΑ και σου βγαίνει το ΛΑδι γιατί δεν είναι πάντα ΛΑ

Οπότε θα θες να καταλάβεις αν φταίει η μάσκα σου Ή αν το κλαρίνο είναι αλλού για αλλού...

Κάπου στο φόρουμ έχω ποστάρει τρόπους για να δεις αν κουρδιζει κ πως να το διορθώσεις τραβώντας τα μέρη του κλαρίνου.....

Δε ξέρω τι άλλο να σου πω χωρίς να δω το όργανο...
Μάλλον πρέπει να ξεκινήσουμε να δίνουμε κ όργανα από το σαιτ...:-)

η άλλη επιλογή που έχεις είναι να πάρεις ενα Boehm μαθητικό...βρίσκεις σε πολύ καλές τιμές...(δεν πίστευα ότι θα το πω αυτό ποτέ...)

<<Βλέπεις το κλαρίνο δεν είναι σαν το πιάνο...πατάς ΛΑ ...θα βγει ΛΑ...

Στο κλαρίνο φυσάς ΛΑ και σου βγαίνει το ΛΑδι γιατί δεν είναι πάντα ΛΑ>>

XAXAXAXAXAXAXAXAXA κορυφη !!! 

Σοβαρα τωρα οταν λεω ραγισματα εννοω οτι ειχε ενα ραγισμα το οποιο ειχε καλυφθει αλλα δεν ειχε καλυφθει σωστα .
Περα απο αυτα ομως μου αρεσε πολυ το κλαρινακι αυτο , Μου αρεσε και ο ηχος του αλλα και το κουρδισμα του εγω που το ειχα τσεκαρει ηταν κομπλε . Τελος παντων επειδη απο τα λιγα που ξερω το θεωρω καλο οργανο αν μου πει οτι θα ειναι ενταξει θα τα δωσω τα λεφτα (γιατι απο οτι καταλαβα ειναι καλος τεχνιτης ο Πελουμπ). Αν τωρα δεν γινεται θα σας στειλω φωτογραφιες μηπως με βοηθουσατε να το πουλησω γιατι δεν εχω ιδεα και θα προτιμουσα να παρω απο την αρχη ενα καλο κλαρινο , να δωσω δλδ λεφτα , για το εχω και αργοτερα .
Reply
#18
(January 22nd, 2016, 11:23)kosdan Wrote:
(January 22nd, 2016, 03:40)tseligas Wrote: η άλλη επιλογή που έχεις είναι να πάρεις ενα Boehm μαθητικό...βρίσκεις σε πολύ καλές τιμές...(δεν πίστευα ότι θα το πω αυτό ποτέ...)


Ποτε δεν ειναι αργα Τσελιγκα!!

Αν θες Boehm θα σου πρωτεινα αυτα τα 2 Buffet: http://www.buffet-crampon.com/en/content...%2C11%2C12 (αυτο εχω εγω και ειναι δυναμη) ή σε ποιο απλο το http://www.buffet-crampon.com/en/content...%2C11%2C12 .

Μερικες ερωτησεις .
1. Οταν λες μαθητικο ειναι κατωτερης ποιοτητας απο ενα επαγγελματικο κλαρινο ?
2. Αυτα τα κλαρινα που φανταζομαι αγοραζονται καινουρια ειναι τελεια στο κουρδισμα (θα μπορω να παιξω με αλλα οργανα ?)
3. Ποσο κοστιζουν και που θα μπορω να βρω ?
Reply
#19
(January 22nd, 2016, 14:50)zaxzax Wrote: Μερικες ερωτησεις .
1. Οταν λες μαθητικο ειναι κατωτερης ποιοτητας απο ενα επαγγελματικο κλαρινο ?
2. Αυτα τα κλαρινα που φανταζομαι αγοραζονται καινουρια ειναι τελεια στο κουρδισμα (θα μπορω να παιξω με αλλα οργανα ?)
3. Ποσο κοστιζουν και που θα μπορω να βρω ?

Να σου πω την αληθεια επειδη ειμαι στο εξωτερικο το πηρα απο εδω αλλα και στην Ελλαδα τα βρισκεις
http://www.nakas.gr/NakasMusic/default.a...&pId=25182

http://www.nakas.gr/NakasMusic/default.a...pId=208533

Γενικα ψαξε στο ιντερενετ.
Κουρδισμενα ειναι και ανετα παιζεις και με αλλα οργανα.
Το θεμα ειναι οτι αυτα δεν ειναι ξυλινα αλλα μπορεις ανετα να σταθεις και σε κοινο αν θες να παιξεις. Το πολυ πολυ να αλαξεις βαρεκαλι και επιστομιο οπως σε στα περισσοτερα κλαρινα. Αναλογως τι ψαχνεις αλλα δεν μπορεις να συγκρηνεις ενα οργανο επαγγελματικο 2,500 ευρω με ενα τον 500

Ο νακας απο οτι ειδα εχει και Αματι (που αγαπαει ο Τσελιγκας) μαθητικα Oehler http://www.nakas.gr/NakasMusic/default.a...&pId=22967
Reply
#20
ο kosdan είνια σωστός...
Τα κλαρίνα που προτέινεις βέβαια φίλε Kosdan είναι πολύ καλά...
Ο Νάκας το παρακανε λίγο με το Amati των 700+ ευρώ.!!!!

ΜΕταχετιρισμένο Αματι θα βρεις κ χρυση΄ευκαιρία για κανα 300ρι..
Αν θες κλαρίνο να το χεις θα κοιτάξεις για μεταχειρισμένο Kohlert που χω εγώ και ο Σκάρος στα 700 me 800 ευρώ ...
ή Buffet στα 1200+
Βασικά μπορείς να ρωτήσεις κ τον Πελούμπ..φαντάζομαι θα έχει κοννε με κόσμο που πουλάει κλαρίνα κ μπορεί να συστήσει ο ίδιος.

Παραδειγμα: (Ψαχνεις καταρχήν για κλαρίνο BUFFET/KOHLERT/AMATI ALBERT/GERMAN system Bb LP)--Ρωτα αν δε καταλαβαίνεις κάτι.
Του Νάκα :
http://www.ebay.com/itm/Amati-Kraslice-V...SweuxWTuwj
Reply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
Music Service σε κλαρίνο Buffet skaros 20 37,978 November 7th, 2016, 05:10
Last Post: kosdan

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)