Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
.......kai eki pou bariomoun tsak ena Video!
#11
Εμενα μου φαινεται μια χαρα γιατι ειμαι καινουργιος και δεν μπορω να βρω κατι, αλλα για να το λενε τα παιδια που ξερουν ετσι θα ειναι. Απλα θα ηθελα να σε ρωτησω ποσο καιρο παιζεις/μαθαινεις κλαρινο?? Σε ρωταω γιατι παιζεις, απο οτι λες, 15 -20 λεπτα 3φορες την εβδομαδα!!
Reply
#12
Καλησπέρα και από μένα φίλε μου!

Παρακολούθησα με προσοχή το βίντεό σου τώρα. Καταρχάς έχω να σου πω πως οι παρατηρήσεις του tseliga είναι πολύ εύστοχες!
Όπως σου είπα μου αρέσει πολύ ο ρυθμός σου όπως επίσης και ο ήχος σου. Ακούγεται κλαρίνο δηλαδή, πολύ σημαντικό αυτό. Έχεις αφομοιώσει καλά κάποιες τεχνικές όπως κάποιες τρίλιες και κάποια γκλισάντα.
Εκεί που χρειάζεται προσοχή είναι για παράδειγμα στο 1:30 όπου προσπαθείς να κάνεις κάποια κλέφτικα στην κάθε νότα. Παρακολούθησε προσεκτικά το μάθημα που έχω ανεβάσει με τις τρίλιες και τα κλέφτικα για να κατανοήσεις πλήρως πως γίνονται και να τα εφαρμόσεις στα κομμάτια τα οποία ήδη ξέρεις. Το ίδιο ισχύει και για τα περάσματα στο 2:00. Δώσε περισσότερη προσοχή στο τι στολίδι θέλεις να κάνεις στην κάθε νότα. Έτσι το αποτέλεσμα θα είναι πιο ομοιόμορφο.
Μου αρέσουν πολύ τα δάχτυλά σου πάνω στο κλαρίνο γενικά, είναι πολύ σωστά. Και η φύσα σου είναι αρκετά καλή απλά χρειάζεται καλύτερο έλεγχο. Για παράδειγμα στην αρχή που ξεκινάς και θέλεις να παίξεις ''μαλακά'' σε ένταση, piano που λέμε, κάποιες νότες όπως η Σι στην αρχή φαλτσάρουν λίγο. Ακόμα και στις περιπτώσεις που θέλουμε να παίξουμε χαμηλά σε ένταση η αναπνοή μας θα είναι σταθερή και μετά από εκεί και πέρα καθορίζουμε με τη φύσα μας την ένταση. Γι αυτό γενικά είναι καλό να κάνουμε ασκήσεις και σε χαμηλή ένταση.
Το ίδιο ισχύει και στο 4:03 όπου όσο ανεβαίνουμε είναι και πιο δύσκολο να παίξουμε σε χαμηλή ένταση τις ψιλές νότες. Μην πιέζεις τόσο πολύ και προσπάθησε να εφαρμόσεις αυτό που σου είπα παραπάνω.

Αυτά σε γενικές γραμμές, συνέχισε την καλή δουλειά! Wink
Reply
#13
Efxaristo skaros,
tha ta kano opos les esi kai o tseligas!
Pantos oti proodo exo kani ine xari se esas......
Reply
#14
Giasou file Kosdan,
to klarino to exo xronia tora.
I alithia ine oti pano apo mia ora tin ebdomada de kano eksaskisi.
Oti proodo exo kani ine xari ton paidion se afto to site dil ta
mathimata tou skaro kai tseliga.
Esi file apo pou ise; Katagogi; Pou zis;
Poso kairo pezis ke pia tragoudia sou aresou;

ta leme
Reply
#15
fourkas Wrote:Giasou file Kosdan,
to klarino to exo xronia tora.
I alithia ine oti pano apo mia ora tin ebdomada de kano eksaskisi.
Oti proodo exo kani ine xari ton paidion se afto to site dil ta
mathimata tou skaro kai tseliga.
Esi file apo pou ise; Katagogi; Pou zis;
Poso kairo pezis ke pia tragoudia sou aresou;

ta leme

Καλησπερα,
καταγωγη εχω απο Αχαια, ενα μικρο χωριο αναμεσα Αιγιο-Πατρα, αλλα μενω Ιρλανδια.
Με το κλαρινο ασχολουμε τους τελευταιους μηνες και το κλαρινο που εχω ειναι ενα με Boehm συστημα (Buffet Β12 Βb: http://www.buffet-crampon.com/en/content/b12) το οποιο διαλαξα με την βοηθεια του Σκαρου.
Πηρα Boehm γιατι εκτος απο παραδοσιακη μουσικη θελω να παιξω και αλλα ηδη μουσικης, οπως τζαζ κλπ.
Απο παραδοσικα μου αρεσουν τα τσαμικα αλλα ανακαλυψα τα πωγωνισια και μου αρεσουν παρα πολυ!!
Σε ταξιδευουν!!
Reply
#16
Oreo organo! Mpravo file mou!
Oreo kai to Jazz! Exis parea?
Ta Pogonisia kai ta miroloia ontos magevoun! Opos kai
kathe stil exi tin xari tou. Ego distixos den exo Ton xrono
pou thelo oute parea!
Reply
#17
fourkas Wrote:Oreo organo! Mpravo file mou!
Oreo kai to Jazz! Exis parea?
Ta Pogonisia kai ta miroloia ontos magevoun! Opos kai
kathe stil exi tin xari tou. Ego distixos den exo Ton xrono
pou thelo oute parea!

Για την επιλογη του κλαρινου πρεπει να πω οτι με βοηθεισε παρ απολυ ο Σκαρος (μην του παρω και την τιμηWink
Στο χρονο και στο αν εχω παρεα μπορω να σου πω οτι ειμαι σε πιο δυσκολη κατασταση απο εσενα γιατι εκτος οτι δεν εχω παρεα οπως το εννοεις δεν εχω και καθολου χρονο.
Αν παιξω το πολυ μιση ωρα σερι ολη την εβδομαδα. Το καλο ειναι οτι απο Φεβρουαριο θα εχω περισσοτερο χρονο.
Οσο για την παρεα θα εχω συντομα πιστευω και αυτο εξαρτατε απο εμενα για το ποσο γρηγορα θα προχωρησω το λεω αυτο γιατι ο γιος μου που παιζει βιολι εδω και κατι χρονια και την γυναικα μου που παιζει κιθαρα αλλα ειμαστε η μερα με την νυχτα. (αυτοι η μερα και εγω η νυχτα ROFLROFL)
Reply
#18
Οικογένεια μουσικών, ότι καλύτερο!!! Τέλεια! Ο γιος σου παίζει παραδοσιακό βιολί ή κλασσικό φίλε Kosdan?
Reply
#19
skaros Wrote:Οικογένεια μουσικών, ότι καλύτερο!!! Τέλεια! Ο γιος σου παίζει παραδοσιακό βιολί ή κλασσικό φίλε Kosdan?
Οικογενεια μουσικων δεν θα το ελεγα αλλα ΟΚ!!
Ο μικρος μαθαινει κλασσικο βιολι γιατι εδω που μενουμε δεν εχει παραδοσιακο και μαθαινουν τις νοτες σε ABC οπως και εγω.
Η μονη που ξερει και παιζει τις νοτες και στα 2 (ABC- ντο, ρε μιWink ειναι η γυναικα μου που παιζει απο μικρη κλασικη κιθαρα και εμαθε στην Ελλαδα.
Πιστευω συνηθειο ειναι αλλα θελω πολυ ακομα για να το κανω.
Το καλο ειναι οτι εχω μαθει να διαβαζω το πενταγραμμο και στα 2 (ABC- ντο, ρε μιWink αλλα τις νοτες πανω στο κλαρινο τις ξερω μονο σε ABC αλλα δεν με πειραζει μεχρι στιγμης, δεν με ενοχλει.
Reply
#20
Μπραβο πατριδα πολύ ωραίο εγώ έχω πρόβλημα που δεν μπορώ να θυμηθώ το ρυθμό π.χ παίζω της πικροδάφνης τον ανθό και μετά τό επόμενο τραγούδι που πάω να το αλλάξω μου έρχετε στο μυαλό πάλι ο ρυθμος της πικροδάφνης ιδίως στα κονιτσιώτικα (πανάγιω,ξενητειά, κλπ που είναι και διαφορετικά στο ρυθμόWink
Reply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Kaigomai kai sigoliono fourkas 7 13,577 November 5th, 2013, 14:48
Last Post: tseligas

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)