Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Προχωρημενες τεχνικες
#1
Καλησπερα !
Μπηκα προσφατα στο σαιτ σας και παρατειρω οτι εχετε κανει ΠΑΡΑ πολυ καλη δουλεια και συγχαρητηρια για αυτο . Θελω να κανω μερικες ερωτησεις . Παιζω κλαρινο εδω και περιπου 6 μηνες και θεωρω οτι εχω μαθει τα βασικα αλλα το παιξιμο μου νομιζω οτι ειναι πολυ ξερο , ας πουμε χωρις καθολου "ατακα" . Θελω να μαθω λοιπον αν υπαρχει καποιο βιντεακι που να εχετε καποιες τεχνικες για κλαρινο που να χρωματιζουν τον ηχο οπως π.χ "ταιτα" ( ενας ορος που τον ακουσα τυχαια στο youtube και δεν εχω ιδεα τι σημαινει Tongue ) η καποιο ειδος "bend" η "legato" ( κιθαριστικοι οροι ) τελος παντων ολες αυτες οι τεχνικες που κανουν το κλαρινο να ακουγεται σαν κλαρινο ! Αν μπορει καποιος να με διαφωτισει θα το ετιμουσα .
και παλι συγχαρητηρια για τη δουλεια σας Smile
Reply
#2
Καλησπέρα φίλε μου!

Καταρχάς θέλω να σε ευχαριστήσω για τα καλά σου λόγια!

Καταλαβαίνω απολύτως τι εννοείς. Αυτό που αναζητάς είναι το λεγόμενο ''χρώμα'' στο παίξιμό σου. Φυσικά και υπάρχουν κάποιες τεχνικές τις οποίες μπορείς να εφαρμόσεις όμως το επιθυμητό αποτέλεσμα έρχεται με την απόκτηση εμπειρίας πάνω στο όργανο κάτι που επιτυγχάνεται με συνεχής μελέτη.
Τέτοιες τεχνικές είναι το vibrato πχ, το staccato, τo glissando κ.α. Θεωρώ πως είναι μια καλή ιδέα να φτιάξουμε κάποια βιντεάκια με τέτοιες τεχνικές. Έχεις κάποια προτίμηση για αρχή?
Reply
#3
Αυτο ακριβως , χρωμα !
Δεν εχω καποια προτιμηση αλλα πιστευω ενα βιντεακι που να εμπεριεχει καποιες τεχνικες θα ηταν ιδιαιτερα βοηθητικο . Smile
Reply
#4
Πολυ καλη η ιδεα του zaxzax ειδικα για εμας τους αρχαριους
Reply
#5
Φυσικά πολύ καλή ιδέα παιδιά!

Ας ξεκινήσουμε με το vibrato. Σκέφτομαι γενικά για να μην υπάρχει σύγχυση να φτιάξουμε για κάθε τεχνική ξεχωριστά βίντεοWink
Reply
#6
skaros Wrote:Φυσικά πολύ καλή ιδέα παιδιά!

Ας ξεκινήσουμε με το vibrato. Σκέφτομαι γενικά για να μην υπάρχει σύγχυση να φτιάξουμε για κάθε τεχνική ξεχωριστά βίντεοWink

Eίσαι εξαιρετικός την κάθε δυσκολία μάς ............Smile
Reply
#7
Καλημέρα σε όλους!

Το πρώτο βίντεο με την τεχνική του βιμπράτου έχει αναρτηθεί στη σελίδα μας και μπορεί να παρακολουθηθεί εδώ: http://www.klarinogreek.com/?videos=vibrato&lang=gr

Ελπίζω να είναι κατανοητό και να βοηθάει! Smile
Reply
#8
Εξαιρετικό Μάθημα !!!!! Κατανοητόοοοοοοοοοοοοο ????? Αλοιφή στο μπλέντερ το έκανες , Αυτό το, la ! στο μοιρολόι έιναι άλλο Πράμα .....MusicMusic

Να σε κάλα ........................
Reply
#9
skaros Wrote:Ελπίζω να είναι κατανοητό και να βοηθάει! Smile

Πιο κατανοητο δεν γινεται!! Το μονο που μενει ειναι να ερθεις να το κανεις εσυ για εμας!! Σε ευχαριστουμε!!
Reply
#10
Χαίρομαι ιδιαίτερα που σας αρέσει το μάθημα παιδιά! Smile

Επόμενο μάθημα που θα ανέβει θα είναι για την τεχνική του glissando!
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)