Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Κλίμακες - Δρόμοι / Scales - Modes
#1
Καλησπέρα στην παρέα!

Στην κεντρική σελίδα στα μαθήματα έχει προστεθεί μία νέα κατηγορία η οποία αναφέρεται σε κλίμακες-δρόμους. Εκεί θα υπάρχουν βίντεο μαθήματα ανάλυσης των δρόμων όπως επίσης και κάποιες βασικές ασκήσεις τις οποίες μπορούμε να εφαρμόσουμε πάνω σε αυτούς για εξάσκηση και μελέτη.

Ο κάθε δρόμος αναλύεται πάνω σε κάποιο χειρισμό ενώ από κάτω από το βίντεο υπάρχει γραπτώς η δομή του αντίστοιχου δρόμου, οι αποστάσεις δηλαδή μεταξύ των νοτών. Αυτό θα μας βοηθήσει στο να κατανοήσουμε καλύτερα την κάθε κλίμακα-δρόμο και να μπορέσουμε με μεγαλύτερη ευκολία να τους μελετήσουμε και από άλλους χειρισμούς πάνω στο κλαρίνο μας.

Σε αυτό το θέμα μπορούμε να συζητάμε οτιδήποτε αφορά τις κλίμακες και τους δρόμους Big Grin


http://www.klarinogreek.com/Scales-Modes
Reply
#2
Εγώ δεν μπορώ να δω αυτά τα μαθήματα ούτε τα άλλα ......Ακόμα τουλάχιστον .........Μόνο τα Song lesson μπορώ και παρακολουθώ................
Reply
#3
Grimbovo, Δοκίμασε να το ανοίξεις από ένα άλλο Browser..
Δοκίμασε να κάνεις k clear to browser Cache..

κ αν έχεις Chrome CTRL+F9 συγχρόνως!! Πρέπει να δουλέψει....αλλιώς θα πάρω το αεροπλάνο να ρθω να το δώ :-)
Reply
#4
skaros Wrote:Καλησπέρα στην παρέα!

Στην κεντρική σελίδα στα μαθήματα έχει προστεθεί μία νέα κατηγορία η οποία αναφέρεται σε κλίμακες-δρόμους. Εκεί θα υπάρχουν βίντεο μαθήματα ανάλυσης των δρόμων όπως επίσης και κάποιες βασικές ασκήσεις τις οποίες μπορούμε να εφαρμόσουμε πάνω σε αυτούς για εξάσκηση και μελέτη.

Ο κάθε δρόμος αναλύεται πάνω σε κάποιο χειρισμό ενώ από κάτω από το βίντεο υπάρχει γραπτώς η δομή του αντίστοιχου δρόμου, οι αποστάσεις δηλαδή μεταξύ των νοτών. Αυτό θα μας βοηθήσει στο να κατανοήσουμε καλύτερα την κάθε κλίμακα-δρόμο και να μπορέσουμε με μεγαλύτερη ευκολία να τους μελετήσουμε και από άλλους χειρισμούς πάνω στο κλαρίνο μας.

Σε αυτό το θέμα μπορούμε να συζητάμε οτιδήποτε αφορά τις κλίμακες και τους δρόμους Big Grin


http://www.klarinogreek.com/Scales-Modes

Εξαιρετική δουλεία !!!!!!!!!!!!!!
Reply
#5
tseligas Wrote:Grimbovo, Δοκίμασε να το ανοίξεις από ένα άλλο Browser..
Δοκίμασε να κάνεις k clear to browser Cache..

κ αν έχεις Chrome CTRL+F9 συγχρόνως!! Πρέπει να δουλέψει....αλλιώς θα πάρω το αεροπλάνο να ρθω να το δώ :-)
Δεν έπρεπε να βρεθεί λύσει , για να πάρεις το Αεροπλάνο να έρθεις και να κάνουμε μία μάζωξη ! Να ποιούμε κάνα κρασάκι ....................Big GrinBig GrinBig GrinBig GrinBig Grin
Reply
#6
Θα το κάνουμε ούτως ή άλλως!!! :-)
Τελικά δούλεψε;;
Reply
#7
tseligas Wrote:Θα το κάνουμε ούτως ή άλλως!!! :-)
Τελικά δούλεψε;;

Ναι δούλεψε !!!!!!!!!!!!!!!!!Idea!
Reply
#8
skaros Wrote:Καλησπέρα στην παρέα!

Στην κεντρική σελίδα στα μαθήματα έχει προστεθεί μία νέα κατηγορία η οποία αναφέρεται σε κλίμακες-δρόμους. Εκεί θα υπάρχουν βίντεο μαθήματα ανάλυσης των δρόμων όπως επίσης και κάποιες βασικές ασκήσεις τις οποίες μπορούμε να εφαρμόσουμε πάνω σε αυτούς για εξάσκηση και μελέτη.

Ο κάθε δρόμος αναλύεται πάνω σε κάποιο χειρισμό ενώ από κάτω από το βίντεο υπάρχει γραπτώς η δομή του αντίστοιχου δρόμου, οι αποστάσεις δηλαδή μεταξύ των νοτών. Αυτό θα μας βοηθήσει στο να κατανοήσουμε καλύτερα την κάθε κλίμακα-δρόμο και να μπορέσουμε με μεγαλύτερη ευκολία να τους μελετήσουμε και από άλλους χειρισμούς πάνω στο κλαρίνο μας.

Σε αυτό το θέμα μπορούμε να συζητάμε οτιδήποτε αφορά τις κλίμακες και τους δρόμους Big Grin


http://www.klarinogreek.com/Scales-Modes

Στης ασκήσεις έχω μια απορία ,η κλίμακα Σολ ( έχουμε 3 σολWink στην άσκηση 2-1 και να είμαι στο 2 σολ .Δεν ξέρω εάν έγινα κατανοητώς ?????
Reply
#9
Μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο πιο αναλυτικά την απορία σου για να μπορέσω να σε βοηθήσω?
Reply
#10
skaros Wrote:Μπορείς να μου εξηγήσεις λίγο πιο αναλυτικά την απορία σου για να μπορέσω να σε βοηθήσω?
Λοιπόν ξεκινάμε και παίζουμε την κλίμακα , η κλίμακα παέι από Σολ -Σολ , μιας και είναι η Σολ εάν είχαμε ΛΑ κλίμακα , από Λα σε ΛΑ , Σωστά ????

Όταν πάίζουμε την Κλίμακα σε Δαχτυλισμούς 2-1 ξεκινάω από Σολ αλλά δεν βγαίνω σε σόλ - !!!:confused::confused:
Reply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Scales questions tseligas 1 4,911 November 19th, 2013, 21:10
Last Post: chitowngreek

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)