Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Trying to learn folk music
#1



Κατάφερα να το ανεβάσω από το Youtube.....
Reply
#2
Καλησπέρα φίλε μου,

Παρακολούθησα προσεκτικά ολόκληρο το βίντεο και έχω να σου πω πως είσαι σε πολύ καλό δρόμο.Big Grin

Εαν κι εσύ ο ίδιος θέλεις μπορώ να σου πω αναλυτικά τι μου άρεσε και τι θα μπορούσες να προσέξεις
Reply
#3
Φυσικά και θέλω να ακούσω ,  ότι Παρατήρησες κι άκουσες  !  Να διορθώσω  ότι είναι  γιά αυτο το ανέβασα , να ακούσω τη γνώμη σας .....
Reply
#4
Καταρχάς όπως σου είπα είσαι σε πολύ καλό δρόμο!

-Τα χέρια σου και κατ' επέκτεαση τα δάχτυλά σου είναι σωστά πάνω στο όργανο,πολύ σημαντικό.

-Κάποια στολίδια όπως κάποια γκλισάντα τα οποία παίζεις σου βγαίνουν πολύ ωραία,έχουν αρχίσει και ''σπάνε'' τα δάχτυλα πάνω στο όργανο.Δοκίμασε να προσθέσεις και περισσότερες τρίλιες και κλέφτικα σιγά σιγά μέσα στο παίξιμό σου.

-Έχεις ωραίο ήχο γενικά,μου αρέσει.Με τι επιστόμιο και τι καλάμι παίζεις?Για να έχω μία πιο ολοκληρωμένη άποψη πάνω σε αυτό θα ήθελα κάποια στιγμή να γράψεις και κάποιο βίντεο να παίζεις και στην ψιλή σκάλα.

Κάποιες παρατηρίσεις τώρα :

-H στάση του σώματος δεν είναι απόλυτα σωστή.Εννοώ με τον τρόπο που κάθεσαι αντιμετωπίζεις πιο εύκολα δυσκολία στη σωστή αναπνοή απ' ότι εαν έχεις την πλάτη του ίσα ή όταν παίζεις όρθιος.

-Πρόσεξε λίγο τη φα με τον σταυρωτό δαχτυλισμό σε κάποια σημεία όπως για παράδειγμα στο 6:01 δεν είναι πολύ σωστή στον τόνο.

Αυτά κατά βάση,ότι απορία έχεις μπορείς να με ρωτήσεις!

Συνέχισε την καλή δουλειά!Smile
Reply
#5
To επστόμιο είναι VANDOREN BJ 45 και το καλάμι είναι το hot swing 1 αυτά στο μπλέ κουτί , από 1,5 και 2 κατέληξα να παίζω με τον 1 ποίο πολύ όμως
μου αρέσει στν Ηχό τα RICO 1 (Σκληρό ) .Καλήτερες αναπνοές έχω όταν παίζω όρθιος , θέλει δουλεία το συγκέκριμένο σημείο .....


Ευχαριστώ για τις επισημάνσεις .....
Reply
#6
Συνέχισε με τα hot n' swing..
Σαφώς,όρθιος δουλεύει πιο σωστά το διάφραγμα!Wink
Reply
#7
Δεύτερη Οκτάβα (Μήλο μου Κόκκινο ) και Κλίμακα ΡΕ Μινόρε ΟΥΣΑΚ ......
Reply
#8
skaros Wrote:Καταρχάς όπως σου είπα είσαι σε πολύ καλό δρόμο!

-Τα χέρια σου και κατ' επέκτεαση τα δάχτυλά σου είναι σωστά πάνω στο όργανο,πολύ σημαντικό.

-Κάποια στολίδια όπως κάποια γκλισάντα τα οποία παίζεις σου βγαίνουν πολύ ωραία,έχουν αρχίσει και ''σπάνε'' τα δάχτυλα πάνω στο όργανο.Δοκίμασε να προσθέσεις και περισσότερες τρίλιες και κλέφτικα σιγά σιγά μέσα στο παίξιμό σου.

-Έχεις ωραίο ήχο γενικά,μου αρέσει.Με τι επιστόμιο και τι καλάμι παίζεις?Για να έχω μία πιο ολοκληρωμένη άποψη πάνω σε αυτό θα ήθελα κάποια στιγμή να γράψεις και κάποιο βίντεο να παίζεις και στην ψιλή σκάλα.

Κάποιες παρατηρίσεις τώρα :

-H στάση του σώματος δεν είναι απόλυτα σωστή.Εννοώ με τον τρόπο που κάθεσαι αντιμετωπίζεις πιο εύκολα δυσκολία στη σωστή αναπνοή απ' ότι εαν έχεις την πλάτη του ίσα ή όταν παίζεις όρθιος.

-Πρόσεξε λίγο τη φα με τον σταυρωτό δαχτυλισμό σε κάποια σημεία όπως για παράδειγμα στο 6:01 δεν είναι πολύ σωστή στον τόνο.

Αυτά κατά βάση,ότι απορία έχεις μπορείς να με ρωτήσεις!

Συνέχισε την καλή δουλειά!Smile

Δεύτερη Οκτάβα (Μήλο μου Κόκκινο ) και Κλίμακα ΡΕ Μινόρε ΟΥΣΑΚ ......
Reply
#9
Καλημέρα φίλε μου!Smile

Πολύ ωραίο το βίντεό σου.'Εχεις καλό έλεγχο και ωραίο ήχο και στην ψιλή σκάλα,συνέχισε έτσι!

Στο ''Μήλο μου κόκκινο'' πρόσεξε λίγο το ρυθμό,σωστά το παίζεις το κομμάτι γενικότερα και μου αρέσει που χρησιμοποιείς αρκετά και το στακάτο για να δίνεις έμφαση στο τέμπο!Οπότε με λίγη εξάσκηση ακόμα στο ρυθμό θα είναι ολόσωστο και στη συνέχεια θα έρθουν και τα στολίδια.

Μια διευκρίνηση τώρα όσων αφορά την κλίμακα που παίζεις.Δεν είναι η Ρε ουσάκ αλλά η Ρε Νικρίζ.Σύντομα σκοπεύω να φτιάξω αναλυτικά μαθήματα για όλους τους δρόμους εδώ στο σάιτ!Είναι μέσα στα σχέδια.Κατα τα άλλα μου σου βγαίνουν όμορφα οι ψιλές!

Συνέχισε την καλή δουλειά!
Reply
#10
skaros Wrote:Καλημέρα φίλε μου!Smile

Πολύ ωραίο το βίντεό σου.'Εχεις καλό έλεγχο και ωραίο ήχο και στην ψιλή σκάλα,συνέχισε έτσι!

Στο ''Μήλο μου κόκκινο'' πρόσεξε λίγο το ρυθμό,σωστά το παίζεις το κομμάτι γενικότερα και μου αρέσει που χρησιμοποιείς αρκετά και το στακάτο για να δίνεις έμφαση στο τέμπο!Οπότε με λίγη εξάσκηση ακόμα στο ρυθμό θα είναι ολόσωστο και στη συνέχεια θα έρθουν και τα στολίδια.

Μια διευκρίνηση τώρα όσων αφορά την κλίμακα που παίζεις.Δεν είναι η Ρε ουσάκ αλλά η Ρε Νικρίζ.Σύντομα σκοπεύω να φτιάξω αναλυτικά μαθήματα για όλους τους δρόμους εδώ στο σάιτ!Είναι μέσα στα σχέδια.Κατα τα άλλα μου σου βγαίνουν όμορφα οι ψιλές!

Συνέχισε την καλή δουλειά!
Ευυχαριστω που απαντησες , ειχα μια μεγαλη αμφιβολια για τοις ψιλες δευτερη οκταβα εαν ειναι σωστες.Θα προσπαθησω παρα πολυ για τον ρυθμο ,  Ευχαριστω...
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)