Thread Rating:
  • 7 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Στακάτο
#1
Καλημέρα καταρχήν , ήθελα να ρωτήσω δύο πραγματάκια για το Στακάτο .

αWink Γίνεται με το στιγμιαίο χτύπημα τις γλώσσας .( Κλείσμο αέρα )????
βWink Γίνεται με το στιγμιαίο κλείσιμο τις κάτω γνάθου η κίνησει ????
Reply
#2
Ποιόν και γιάτι θεωρούμαι τον ποιό σωστό ?? Πιστέυω να κατανοήσατε τον δέθτερο τρόπο???
Ευχαριστώ !!!
Reply
#3
Καλησπέρα φίλε μου!

Ο πρώτος τρόπος που αναφέρεις όταν φυσάς προφέρεις το γράμμα Τ και ο δεύτερος το Κ,σωστά?
Reply
#4
Σωστά ...
Έχεις δίκιο....!
Reply
#5
Ωραία!
Το βασικό στακάτο πραγματοποιείται ακουμπώντας με την άκρη της γλώσσας μας το καλάμι.Αυτό επιτυγχάνεται προφέροντας τη συλλαβή ''ΤΑ'' στην ουσία.Αυτός είναι και ο βασικός τρόπος παιξίματος του στακάτου.Από εκεί και πέρα υπάρχουν και άλλες τεχνικές στακάτου αλλά καλό θα είναι να εξασκήσουμε καλά το βασικό τρόπο και τα υπόλοιπα θα έρθουν πολύ πιο εύκολα!
Reply
#6
Το να σφίγγουμε το κλείνουμε τ κάτω μέρος είναι λάθος !!?????
Πρέπει να γίνεται απαραίτητα με το χτύπημα τις γλώσσας???
Reply
#7
Λάθος δεν είναι,απλά γενικότερα η συλλαβή ''ΚΑ'' χρησιμοποιείτε κυρίως στη τεχνική ''double tonguing'' όπως ονομάζεται και τη χρησιμοποιούμε όταν θέλουμε να παίξουμε στακάτο σε γρήγορα περάσματα προφέροντας ''ΤΑ-ΚΑ''.Επίσης κυρίως στην ψιλή σκάλα καθώς όσο ανεβαίνουμε το στακάτο γίνεται όλο και πιο δύσκολο κυρίως σε λεπτά καλάμια μπορούμε να προφέρουμε και ''ΝΤΑ-ΓΚΑ''.

Αλήθεια σε βολεύει πιο πολύ να χρησιμοποιείς το ''ΚΑ'' αντί για το ''ΤΑ''?
Reply
#8
Μάλιστα σωστά , κάποιες φορές σε κάποια κόματια γρήγορα π.χ ( Εισαγωγή μηλο μου κόκκινο .η πω πω μαρία ) μου κολλάει το καλάμι σάν να φουσκώνει πρός τη μεριά του επιστόμειου,( ΌΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΦΥΣΣΑΣ ΔΕΝ ΒΓΆΖΕΙ ΗΧΩ )
σκεφτόμουνα μήπως επειδή σε αυτά τραγούδια δουλευω πολυ το κάτω χείλος , μου διμιουργεί αυτο τό θέμα ...
Reply
#9
Μέ βολέυει ειδίκα σε αυτό που λες στα γρήγορα αλλά δέν ήξερα εάν είναι το σωστό , είδικα βέβαια όταν κυλάω το κάτω χείλος μου για να μειώσο το άκουσμα η το γλίστρημα τις νότας και διότι είναι ποιό στεγνό το καλάμι μου .....
Reply
#10
Μήπως σφίγγεις πολύ σε αυτές τις περιπτώσεις που αναφέρεις και το καλαμάκι παύει να πάλλεται και δεν παράγει ήχο?
Reply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Στακατο! ODYSSEYS 14 27,425 November 4th, 2016, 06:30
Last Post: skaros

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)