Thread Rating:
  • 4 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
General Video Lesson questions
#21
Ταλαιπωρουμε εδω και 2 μερες να βγαλω την βασικη ΣΙ αλλα μου βγαινει πολυ χοντρη.
Στο βιντεο ειναι με αντιχειρα και 4 πρωτες τρυπες αλλα ειναι πολυ χοντρη.
Θελω την ΣΙ που ειναι μες στο 5γραμο (3η γραμμηWink, μετα βρηκα καπου που λεει οτι ειναι και τα 2 κλειδι αστον αντιχειρα + 6 τρυπες + τα μικρα δαχτυλα και αυτη σκουζι πολυ μου φαλτσαρη
Μπορει καποιος να μου πει ποια ειναι ΣΙ που ειναι μες στο 5γραμο (3η γραμμηWink
Α εχω μποεμ κλαρινο!!
Ευχαριστω!!
Reply
#22
Καλησπέρα φίλε μου!

Παρακάτω σου παραθέτω μια εικόνα όπου φαίνεται η ΣΙ που ζητάς. Είναι όμοιος χειρισμός και σε albert και σε boehm κλαρίνα.


Attached Files Thumbnail(s)
   
Reply
#23
Σε ευχαριστω παρα πολυ!!
Ειναι αυτη που προσπαθω να παιξω που εγραψα και πριν (τα 2 κλειδια στον αντιχειρα + 6 τρυπες + τα μικρα δαχτυλα, δεξι-αριστερο ) αλλα ή μου φαλτσαρη πολυ ή δεν φυσαω πολυ/καλα για να βγει η νοτα!! Θα εχει να κανει με την τοποθετηση στο στομα μου μαλλον!!
Reply
#24
Πρόσεξε να μη πιέζεις πάρα πολύ τα δάχτυλά σου πάνω στο όργανο, να κλείνεις σωστά τις τρύπες με τη ψύχα του δαχτύλου και φύσα σταθερά.
Reply
#25
skaros Wrote:Πρόσεξε να μη πιέζεις πάρα πολύ τα δάχτυλά σου πάνω στο όργανο, να κλείνεις σωστά τις τρύπες με τη ψύχα του δαχτύλου και φύσα σταθερά.
Σε ευχαριστω πολυ σκαρος αλλα δεν μου βγαινει. Αν αφησω τα κλειδια του ΜΙ (ενοω με τα μικρα δαχτυλα, αριστερα και δεξιαWink βγαζει ηχο και σταθερο κι ολας, οταν τα παταω δεν βγαζει ή σκουζη πολυ.
Χρειαζεται περισσοτερο δυναμη στο φυσιμα ή εχει να κανει με τα χειλια μιας και ειναι ψιλη νοτα?
Reply
#26
Δοκίμασε να παίξεις τη Ρε (είναι αυτή που παίζεις χωρίς να πατάς τα κλεδιά που λεςWink και στη συνέχεια δοκίμασε να παίξεις τη Ντο πιέζοντας το κλειδί με το δεξί μικρό δάχτυλο και στη συνέχεια δοκίμασε να παίξεις και τη ΣΙ. Δεν είναι ψιλή νότα όχι. Λογικά από κάποια τρύπα φεύγει αέρας γι αυτό σκούζει!
Reply
#27
Τελικα ειχες απολυτο δικιο, μου εφευγε αερας απο μια τρυπα!!
Ερωτηση, η Ρε που ειναι ακριβως κατω απο το 5γραμο με ποια κλειδια την παιζεις??
Εχω μπερδευτη πολυ με νοτες πανω στο κλαρινο.
Στο βιντεο για αρχαριους που εξηγει τις βασικες νοτες ο τσελιγκας ξεκιναει απο ΣΟΛ και μετα ΦΑ, αρα ξεκιναει απο πανω προς τα κατω το πενταγραμο ετσι??
Γιατι ομως δεν λεει ποια ειναι η ΡΕ που ειναι ακριβως κατω απο το 5γραμο??
Σορρυ αλλα πρεπει να εχουν διαφορες μεγαλες τα μποεμ με τα υπολοιπα γιατι στο βιντεο δινει την ΦΑ με τον αντιχειρα και την 2η πανω τρυπα αλλα οπου εχω κοιταξει(γιατι δεν κολαγε ο ηχοςWink ειναι μονο με τον αντιχειρα η ΦΑ σε μποεμ κλαρινα.
Υπαρχει περιπτωση να μπει καποιο βιντεο με τις βασικες νοτες αλλα με μποεμ κλαρινο??
Πιστευω αν υπαρξει ενα τετοιο βιντεο και ξερουμε που ειναι οι νοτες θα μπορεσουμε να παρακολουθησουμε να μαθηματα πιο ευκολα οσοι εχουμε μποεμ γιατι καθε φορα κανουμε πισωγυρισματα!
Reply
#28
Καλησπέρα φίλε μου!

Σου παραθέτω ένα fingering chart για boehm κλαρίνα όπου μπορείς να δεις την εκάστοτε νότα πάνω στο πεντάγραμμο όπως φαίνεται στο γράφημα από αριστερά και την αντίστοιχη δακτυλοθεσία. Οι διαφορές δεν είναι μεγάλες όμως υπάρχουν! Προσωπικά δεν έχω boehm κλαρίνο, ίσως έχει ο tseligas θα τον ρωτήσω.

http://www.wfg.woodwind.org/clarinet/cl_bas_1.html
Reply
#29
Σε ευχαριστω πολυ, τωρα βγαζω μια ακρη.
Αυτο που δεν μου κολαγε να σου πω την αληθεια τοσο καιρο ειναι πως γινεται οσο ανεβαινει η νοτα στο 5γραμο να γινεται πιο χοντρος/βαρης ακουστικα ο ηχος γιατι συνηθως οταν ανεβαινεις η νοτα/ηχος λεπταινει, γινεται πιο ψιλη η νοτα. (Στα εγχωρδα τουλαχιστονWink
Αυτον ηταν το μπερδεμα μου και σε ευχαριστω πολυ για την υπομονη σου και τις πληροφοριες!!Big GrinBig GrinBig GrinBig Grin
Reply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Scales questions tseligas 1 4,911 November 19th, 2013, 21:10
Last Post: chitowngreek
  Beginner Course Questions tseligas 60 84,565 August 5th, 2013, 19:54
Last Post: chitowngreek
  VK001-PoteVoudas Video Lesson tseligas 10 17,191 February 15th, 2013, 22:20
Last Post: tseligas

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)