Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Me ligo Meraki......!
#3
Καταρχάς θέλω κι εγώ με τη σειρά μου να σου πω μπράβο για την προσπάθειά σου!

Πρώτα από όλα έχεις ωραίο και βαθύ ήχο!Πες μας εαν θέλεις για το επιστόμιό σου και για το καλαμάκι που χρησιμοποιείς.Κάποια στολιδάκια σου βγαίνουν πολύ ωραία όπως τα glissando στο 0:28.Τα δάχτυλά σου σε γενικές γραμμές είναι σωστά πάνω στο όργανο!Επίσης το ''Γιάννη μου το μαντήλι σου'' το έπαιξες πολύ όμορφα και με καλό ρυθμό.Δουλεύεις με μετρονόμο?

Προσπάθησε να φτιάξεις λίγο τη ΦΑ διότι φαλτσάρει λίγο κάποιες φορές όπως για παράδειγμα στο 0:07.Γενικά η ΦΑ με το σταυρωτό δαχτυλισμό τείνει να είναι λίγο ψιλή αλλά τη φτιάχνουμε με τη μάσκα μας.Χαλάρωσε λίγο ακόμα τα δάχτυλα,έχω την εντύπωση ότι σφίγγεσαι και πατάς με δύναμη,ισχύει?Εαν παγώσεις την εικόνα στο 0:37 βλέπεις που ο μέσος του αριστερού χεριού κάνει ανάποδη καμπύλη?Αυτό πολλές φορές σημαίνει ότι ασκούμε μεγάλη πίεση.Δε χρειάζεται σκέψου απλά ότι πρέπει να ασκήσουμε τόση λίγη δύναμη έτσι ώστε να μη φεύγει ο αέρας από τις τρύπες.Ένα μυστικό για χαλαρά δάχτυλα είναι να έχουμε τους καρπούς των χεριών χαλαρούς,να το έχεις στο νου σου.Πρόσεξε και την αναπνοή σου,να χρησιμοποιείς το διάφραγμα,γιατί στο 2:22 εαν παρατηρήσεις φουσκώνεις τα πνευμόνια και ανασηκώνονται οι ώμοι.Στο Σκάρο να έχεις το νου σου ότι παίζουμε ΡΕ# και όχι ΡΕ φυσικό σε κάποια σημεία!

Αυτά σε γενικές γραμμές!Πολύ καλή η προσπάθειά σου αναμένουμε και άλλα βίντεο!

Μπράβο Big Grin
Reply


Messages In This Thread
Me ligo Meraki......! - by fourkas - September 21st, 2014, 17:00
Me ligo Meraki......! - by tseligas - September 22nd, 2014, 08:36
Me ligo Meraki......! - by skaros - September 22nd, 2014, 10:27
Me ligo Meraki......! - by fourkas - September 23rd, 2014, 04:20
Me ligo Meraki......! - by skaros - September 23rd, 2014, 05:38
Me ligo Meraki......! - by fourkas - September 25th, 2014, 05:56
Me ligo Meraki......! - by skaros - September 26th, 2014, 09:57
Me ligo Meraki......! - by chitowngreek - September 28th, 2014, 21:48
Me ligo Meraki......! - by fourkas - September 29th, 2014, 10:13

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)