Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Καλαμάκι πάνω από το επιστόμιο
#1
Καλησπέρα στην παρέα!

Έχω παρατηρήσει κατά καιρούς κάποιους παλιούς κυρίως κλαρινίστες οι οποίοι μοντάρουν το καλαμάκι πάνω στο επιστόμιο με τέτοιο τρόπο έτσι ώστε να προεξέχει λίγο πιο πάνω από το χείλος του επιστομίου σε αντίθεση με τον κοινό κανόνα που λέει πως το καλαμάκι πρέπει να είναι σύριζα με το χείλος του επιστομίου.

Ποιες οι διαφορές?Γνωρίζει κάποιος?
Reply
#2
Γρηγόρη,

Εγώ πάντα το βάζω ελαφρώς κάτω από την κορυφή.
Βεβαίως υπάρχουν και διαφορετικές απόψεις και το θέμα είναι πολύπλοκο αν λαβεις υπόψιν τη μάσκα κ τον τρόπο που φυσάει ο κάθε παίχτης.

Ωστόσο οι παίχτες το ανεβάζουν λίγο πάνω από το επιστόμιο είναι για τον εξής λόγο:
Το καλαμάκι γίνεται πιο "σκληρό" και αποκτούν πιο πολύ έλεγχο και αντίσταση. Σε αυτή τη θέση το καλαμάκι θα φθαρεί γρηγορότερα!

το ανάποδο ισχύει όταν το κατεβασεις.

Εδώ παραθέτω και ένα ωραίο άρθρο που το χαμε βρει και παλιά στο φόρουμ!
http://www.matteimusicservices.com/TMEA%20Handout.pdf

Αυτό το άρθρο λέει οτι για το B45 το σωστό μέγεθος είναι 2-1/2....Αναρωτιέμαι πόσο επηρεάζει η χρήση #1 στο B45.:confused::confused:
Reply
#3
Χμμ,ναι η Vandoren δίνει όντως για το B45 προτεινόμενα καλάμια 2-2 1/2 και 3 νομίζω.Με 1 παίζεις ή 1 1/2?
Προσωπικά παίζω με το B45 Lyre me 1 1/2!Είναι καλό set up.

Όσων αφορά το θέμα με το καλαμάκι πιο πάνω από το επιστόμιο.Μπορεί ίσως να φθείρεται πιο γρήγορα αλλά ισως βολεύει καλύτερα αυτούς που παίζουν με μαλακά καλάμια (όχι δηλαδή τους κλασσικούςWink να έχουν καλύτερη ανταπόκριση?Να είναι δηλαδή το καλαμάκι μαλακό αλλά ταυτοχρόνως και όσο σκληρό χρειάζεται εκεί που πρέπει?

Στο παρακάτω βίντεο πάγωσε στο 0:48,παρατήρησε πως το tip του καλαμακιού προεξέχει και ο Πλαστήρας είναι ένας καταξιωμένος κλαρινίστας ;-)

Reply
#4
xexipara pano? h einai out of focus from the camera ?
Reply
#5
μμμμ..ναί όντως το έχει πολύ παραπάνω...Δοκίμασα και έπαιξα σήμερα με αυτό τον τρόπο κ μπορώ να πω πως μἀρεσε...θα δείξει βέβαια με το χρόνο..Θα συνεχίσω να το δοκιμάζω!
Reply
#6
Τι διαφορές παρατήρησες?Τι σου άρεσε περισσότερο δηλαδή ας πούμε με αυτόν τον τρόπο?

Ψήνομαι να το δοκιμάσω κι εγώ!
Reply
#7
Δοκίμασέ το.. Εδώ και δυο μέρες παίζω έτσι και μου έχει τύχει κ ένα καλαμάκι που δεν είνια κ πολύ συνεργάσιμο....
Όταν το ανεβάζω παίζει καλύτερα και γίνεται κ πιο μαλακό! Θέλει λίγο συνήθεια ακόμα!
Reply
#8
Μάλιστα,ωραία!

Χαίρομαι!! Για να δούμε .....Wink
Reply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Αναμονή από την ώρα που ρυθμίζουμε ήχο μέχρι και & atgklarino 10 19,245 January 21st, 2014, 11:26
Last Post: atgklarino
  Συμβουλές για πέρασμα από χαμηλή σε ψηλή σκάλα leventis 7 14,705 May 9th, 2013, 17:06
Last Post: chitowngreek

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)