Thread Rating:
  • 11 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Shawls in the mouthpiece
#1
Γεια σας!

Πολλές φορές μετά από αρκετής ώρας παίξιμο συσσωρεύεται σάλιο στο επιστόμιο με αποτέλεσμα καμιά φορά να υπάρχει μικρό σκούξιμο.Επίσης συσσωρεύεται υγρασία και σε κάποιες τάπες στο πάνω τμήμα του οργάνου.Τι μπορούμε να κάνουμε για να λύσουμε επιτόπου το πρόβλημα?Χωρίς δηλαδή να χρειαστεί να λύσουμε και να καθαρίσουμε το όργανο.

Κίμωνα,ποια η άποψή σου?
Reply
#2
Αυτό όντως συμβαίνει και εδώ είναι τί μπορείς να κάνεις:

-Όπως παίζεις συχνά να στεγνώνεις το στόμα σου και να καταπίνεις.
-Συχνά πριν φυσάς να ρουφάς λίγο ώστε να στεγνώνεις το καλάμι.

Με τα δύο παραπάνω ελαχιστοποιείς την υγρασία μεσα στο κλαρίνο. Να τα κάνεις συνήθεια!

Τώρα έστω ότι η όποια υγρασία είναι μέσα στο κλαρίνο και όντως πάει και σου κάθεται πάνω στην τάπα και σου χαλάει τον ήχο.
-Σιγα σιγα θα δεις ότι αυτό επαναλαμβάνεται σε συγκεκριμένη τάπα....-
Να το προλαβαίνεις και να τη φυσάς την τάπα που και που...

Αυτοί είναι οι απλοί τρόποι και σίγουρα θα βελτιωθεί η κατασταση.

Τώρα όσο περισσότερο παίζεις τόσο πιο πολύ θα χρησιμοποιείς όλα τα κλειδιά βαζοντας στολίδια. Αυτό ελαχιστοποιεί κι αλλο την πιθανότητα να συσσωρευτεί υγρασία σε μία τάπα.

---> Το άλλο κόλπο που κάναν οι παλιοί απόσο έχω ακούσει είναι να στάζεις λαδι μεσα στο κλαρίνο και να κοιτάξεις να "στεγνώσει " σε ενα μονοπατι που να είναι μακριά από τρύπες.
Αυτό θα βοηθήσει στο να κατευθύνει την υγρασία.
Δε θα το δοκίμαζα το τελευταίο γιατί όπως καταλαβαίνεις μπορείς να προκαλέσεις κ ζημιά στο όργανο!!!
Δοκίμασε τα πάνω και πες μου αν βελτιώνετε το θέμα!!
Reply
#3
Σωστός,σ' ευχαριστώ!
Κάποια από αυτά τα έχω γενικά στο νου μου απλά από δω και στο εξής θα τους δίνω μεγαλύτερη προσοχή!

Όσων αφορά το άλλο με το λάδι δεν σκοπεύω να το κάνω!Smile
Reply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Mouthpiece C Clarinet zwniana 2 6,846 January 20th, 2014, 15:55
Last Post: tseligas

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)