Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kaigomai kai sigoliono
#1
I protes prospathies!! Perimeno sxolia kai simvoules!!:o

Reply
#2
ωραίος φούρκα το καλοκαίρι αν βρεθούμε πάνω να κάνουμε και καμιά πρόβα μαζί ( στα τσίπουρα σίγουρα θα πάμε καλά )
Reply
#3
Giati oxi Fasoulis, oso gia ta Tsipoura tha mas xalarosoun gia tis proves!!
Reply
#4
Re Paidia................kana sxolio, kamia simbouli gia to videaki den iparxi?????
Reply
#5
Καλησπέρα φίλε μου!
Πολύ καλή η προσπάθειά σου,έχεις ωραίο ήχο!Αν και ο Tseligas θα σου δώσει μία πιο αναλυτική απάντηση εγώ παρατήρισα τα εξής:
Προσπάθησε να απομονώσεις το δεξί μικρό δαχτυλάκι από τον παράμεσο γιατί όποτε σηκώνεις τον παράμεσο αυτομάτως σηκώνεται και το μικρό (λογικό από τη στιγμή που συνδέονται με τους ίδιους μυςWink θέλει εξάσκηση βέβαια για να γίνει αυτό,να ακουμπάει δηλαδή μονίνως πάνω στο κλειδί.Το δουλεύω κι εγώ πολύ τελευταία γιατί σε γρήγορα περάσμα δε δίνω σημασία στο δαχτυλάκι και σηκώνεται.
Και το αριστερό μικρό δαχτυλάκι έχω την εντύπωση ότι το έχεις αρκετά σφιγμένο,ισχύει?
Επίσης έχε το μυαλό σου και στο ρυθμό.Δούλεψε με ένα μετρονόμο Smile
Reply
#6
Καλησπέρα παιδιά! Ήμουν σε επαγγελματικό ταξίδι κ μόλις τώρα έκατσα σε κομπιούτερ και έπιασα και το κλαρίνο!!! Γεια σου Φούρκα!! Καταρχήν να σε επεναίσω για τη προσπάθειά σου!!

Σχόλια:
-> Κάθε πότε παίρνεις ανάσα; μου φαίνεται ότι φυσάς μέχρι να χασεις όλο τον αερα μέσα σου. Αυτό φαίνεται γιατί οι νότες χάνουν τη "στήριξη." Οπότε να παίρνεις ανάσες ανά τακτά διαστήματα.
-> Οι νότες ακούγονται γενικά στον τόνο! αλλά όταν πας σε ΜΙ χαμηλό φαλτσάρει!
Έχεις κουρδιστήρι; Φύσα ΜΙ και δες αν είσαι σωστός. (Πρέπει να λέει ΡΕ το κουρδιστίρι σε A=440Mhz)
-> όπως είπε ο Greg βάλε το μετρονόμο ή χτύπα δυνατά το πόδι σου για να μένεις στο ρυθμό!
-> Ακόμα κάνε πρακτική το πέρασμα 0:10 ... πατάς ΣΙ κ δε νομίζω χρειάζεται. Το κάνεις κ σε άλλα σημεία.
-> 2:12 Όταν κάνεις τρίλια ή χτυπάς δυνατά τα κλειδιά δε πρέπει να σου κουνιέται το κλαρίνο.
-> 1:50.. Χτυπάς με τη γλώσσα σου το γλωσσίδι; ή κάνεις τις παύσεις με το λαιμό σου;;
Ανέβασε και το αυθεντικό κομμάτι που έχεις ακούσει... Ετσι θα καταλάβω τι θες να κάνεις και θα σου πω το πως! !! Καλή συνέχεια!!

ΥΓ Αυτή τη βδομάδα είμαι χαλαρός και θα είμαι συνέχεια ονλινε οπότε θα απαντάω άμεσα!!Cool Συγκεντρώστε απορίες και ρίξτε!!!Idea!
Reply
#7
Giasou tseligas,
efxaristo gia to epenos ek merous sou!
Brika to tragoudi sto akoloutho Video kai ekana mia prospathia......
Lipon exo ta eksis problimata:
1) den perno taxtika anasa
2) diskolevomai sto xtipima tis glossas! Saliono poli to Kalamaki kai den bgaini i nota etsi opos thelo
Nai, polles fores kano tis pauseis me ton laimo!
Oxi den exo Kourdistiri (ine akribo??) alla isos mporo na bro, pos kourdizete ena Klarino;



Anipomono kai ta leme sintoma

(kai panta efxaristo)
Reply
#8
Να ξέρεις ότι πέφτεις στα βαθιά με τα ηπειρώτικα γιατί έχουν πολύ δουλειά με τη μάσκα και τα δάχτυλα συγχρόνως.
-> Συστήνω να κάνεις τουλάχιστον 50% του χρόνου που μπορείς να αφιερώσεις σε ασκήσεις σαν αυτές που δείχνω και να προσέχεις τις λεπτομέρειες. Θα δουλεύεις ΠΑΝΤΑ με μετρονόμο!!!
Εδώ είναι ένας δωρεάν
http://www.webmetronome.com/
σε κάθε χτύπημα παίζεις 1 νότα και συγχρόνως χτύπα και το πόδι.
Ξεκίνα από τα 60 BPM και όταν φτάσεις στα 120 άλλαξε άσκηση. Ποιότητα πάνω από ταχύτητα!!!!!

->Κουρδιστίρι ή tuner. Νομίζω κάπου έχω γραψει πως κουρδίζεται το κλαρίνο αλλά μη σε απασχολεί αυτό τώρα γιατί η μάσκα σου είναι πιο σημαντικός παραγοντας. Όταν λέω μάσκα εννοώ το πως φυσάς κ το πως χειρίζεσαι το καλαμάκι με το στόμα.
Εδώ είναι ενα δωρεάν tuner online:
http://www.seventhstring.com/tuner/tuner.html

Τώρα πρόσεχε αυτό που θα σου πω. Το δικό σου κλαρίνο που είναι Σι ύφεση ή Bb είναι ένα τόνο επάνω από το A=440MhZ. Σε απλά ελληνικά όταν εσύ παίζεις ΜΙ το κουρδιστίρι θα λέει ΡΕ!!!!

Αλλη μια παρενθεση εδώ είναι η αντιστοιχία μεταξύ τρόπου σημείωσης νοτών. Ελληνικά : Μι Φα Σολ Λα Σι Ντο Ρε Λατινικά : Ε F G A B C D

Να στο κάνω ακόμα πιο απλα για να είσαι σίγουρος ότι τοπιασες.
Παίζεις: Μι Φα Σολ Λα Σι Ντο Ρε και από κάτω θα πρέπει να δείχνει:
Τuner: D D# F G A Bb C

Και η άσκηση γίνεται ως εξής: Παίζεις καλή ανάσα με το στομάχι (να σαι όρθιος καλύτεραWink. Δείνεις αέρα και κρατάς κάθε νότα για 10 δευτερόλεπτα. Πρέπει η βελόνα να μένει στη μέση.
Με το κλαρίνο έχεις τη δυνατότητα να λυγίσεις τις νότες. Και εδώ είναι και η έξτρα δυσκολία με τα ηπειρώτικα.. Με το κουρδιστίρι θα καταλάβεις πόσο πρέπει να σφίγγεις τα χείλια σου για να είσαι σωστός.

--> Όσον αφορά τις ανάσες: Κουράζεσαι γιατί φυσάς με τα πνευμόνια. Δες τα βίντεο που μιλάω για αναπνοή και γράψε αν εχεις απορία!

--> Χτύπημα με γλώσσα/λαιμό: ΔΕΝ κάνει να κόβεις τη νότα με το λαιμό (Το ΔΕΝ επίτηδες το έβαλα απόλυτο....δεν είναι ακριβώς έτσι αλλά συγκεντρώσου σε αυτό που θα σου πωWink
Ο αέρας που λες είναι διαρκής από την κοιλιά σου!!!! ΔΕΝ σταματάμε τη ροή του αέρα...

Ωραία θα μου πεις ...αλλά πως καρφώνω τις νότες;; ---> και απαντάω---> Με τη γλώσσα σου.. Αγγίζοντας ελαφρά το καλαμάκι δεν του επιτρέπεις παλμό οπότε ο ήχος βουβαίνει. Ο αέρας συνεχίζει να ρέει μέσα στο κλαρίνο γιατί αν κοπει μετά είναι πιο δύσκολο να τον ξεκινήσεις.

Ξανά κοίτα τα beginner videos όπου λέω πως πρέπει να είναι η γλώσσα.

Το καλαμάκι σάλιωνέ το όσο θες.

Καλή συνέχεια Παρασκευά!!! SmileCoolCool
Reply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  .......kai eki pou bariomoun tsak ena Video! fourkas 20 29,881 January 11th, 2016, 06:04
Last Post: skaros

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)