Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Αναζήτηση για βαρελάκι
#1
Καλησπέρα!

Έχω παρατηρήσει ότι σε γενικές γραμμές το κλαρίνο μου είναι λίγο ψηλό και για να κουρδίσω καλά πρέπει να βγάλω το βαρελάκι.Βέβαια παίζουν πολλά ρόλο όπως οι συνθήκες που επικρατούν κάθε στιγμή.Αναρωτιέμαι πάντως εαν με λίγο μεγαλύτερο βαρελάκι θα κουρδίζει άψογα.Το μήκος αυτού που έχω τώρα είναι 66 mm.Έχω δει πως υπάρχουν στην αγορά επώνυμα βαρελάκια σε διάφορα μήκη και θα ήθελα να δοκιμάσω.
Reply
#2
greg exounai to klick barrel pou einai ajustable tseligas youre opinoin , ??
Reply
#3
Ναι, Γρηγόρη, αν παίζεις σε διαφορα περιβάλλοντα...δηλαδή εξωτερικά ...μέσα σε μαγαζί... κρύο ζέστη κτλ θα δεις διαφορές... Σε αυτή την περίπτωση το Click Barrel einai teleio http://www.musicalinstrumenthaven.com/Cl...arrel.aspx

Από ποιότητα ήχου δε νομίζω πως προσθέτει κάτι... Είχα ένα και το πούλησα.. δεν ενθουσιάστηκα.

Αν το κλαρίνο σου έιναι λίγο ψηλό τότε ίσως έτσι είναι το κλαρίνο φτιαγμένο. Τότε μέτρα τη διαφορα του πόσο το τραβάς έξω και πάρε ένα βαρελλάκι που να ταιριάζει. Αν δε βρεις, ένα μεγαλύτερο και μετά σε ένα τορναδόρο να στο κοψει εκεί που θες!

Chitown, ever had a click barrel?
Reply
#4
Έχω βάλει στο μάτι ένα της amati 68 mm!Ίσως το χτυπήσω!
Reply
#5
Ετοιμαζομαι να φτιάξω δικά μου βαρέλια από αλουμίνιο. Θα είναι χυτά! Πιστεύω πως επόμενη βδομάδα θα έχω φτιάξει μερικά. Βασικά δε θέλω να τρυπησω τα αυθεντικά των μπουφέ και κολερτ!!
Reply
#6
Γρηγόρη. Στο κολερτ σου το επιστομιο καίνε εύκολα στο βαρελακι ή ήταν λίγο στενό;;
Reply
#7
To πρώτο που δούλεψα,ένα της rico,έμπαινε εύκολα.Για το vandoren που χρησιμοποιώ τώρα το βαρελάκι είναι λίγο στενό.
Reply
#8
no tsel;igas i never had one,, just pull the barrell out and in ,i have seen that they also sell rings that you can put in between the 2 clarinet pieces to bring into tune ,as the clarinet heats up , the humidity in the air will effect the tuning if it is only a few notes that are off slightly you can play throught it ,
Reply
#9
Και εγώ το ίδιο Γρηγόρη. Το βαρελάκι είναι λίγο στενο γιατ το B45.
Reply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
Wink Καλύτερο setup για το κλαρίνο μας! skaros 62 105,134 June 23rd, 2017, 10:49
Last Post: kosdan

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)