Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Γενικές ερωτήσεις ενός αρχαρίου!
#1
Καλησπέρα,είμαι μουσικός έγχορδος με κύριο όργανο το μπουζούκι.

Επιτέλους όμως καταφέρνω να ασχοληθώ και με το κλαρίνο που το αγαπώ πάρα πολύ.Τα πρώτα μου βήματα τα έκανα στο στρατό παίζοντας με boehm σύστημα.
Πρόσφατα έγινα κάτοχος ενός albert system παλιό Kohlert Bb σε αρκατά καλή κατάσταση και έχω αρχίσει και πάλι τη μελέτη.

Χρησιμοποιώ προσωρινά ένα επιστόμιο της Rico το B5.
Έχω πολύ καλύτερο ήχο με επιστόμιο rico #1,5 παρά με vandoren #2,5.Τι προτείνεις τσέλιγκα?Με ποιο από τα δύο να συνεχίσω τη μελέτη μου?

Έχω παρατηρίσει,αυτές τις δύο μέρες που μελετάω με το συγκεκριμένο όργανο,ότι δυσκολεύομαι να παράγω ήχο στις νότες ΣΙ και Ντο (πιέζοντας το thumb key).To παράξενο είναι ότι απο τη Ρε και ανεβαίνοντας που βγαίνουν σχετικά εύκολα και καθαρά.
Θα ήθελα τα φώτα σου πάνω σε αυτό!
Reply
#2
geia sou greg , gia na kataferis ton siditira (sol, la si, do ,re ) tha pari kairos , apo ths poles fores to daxtila tha pesoun monaxatous ,emena me pirai 2 mines(2 months ) me to tragoudi apo (SOL) , samiotissa . gia spasoun ta daxtila , min apelpizesai, me tov kaipo ola tha ginoun , to mono askisi einai (sol, la ,si ,do ,re )( re ,do si, la ,sol,) tseligas give us youre take
Reply
#3
Το βασικό πρόβλημα που δεν έβγαιναν οι συγκεκριμένες δύο νότες ήταν οι τάπες.Το έδωσα σήμερα σε τεχνικό καθώς ήθελαν αλλαγή και το όργανο είχε πολλά χρόνια να παιχτεί!
Reply
#4
Γεια σου Greg,

Καλωσήρθες καταρχήν στο klarinogreek. Και μόλις σου ανέβασα ένα βίντεο. Και εγώ αυτό υποψιάστηκα πως οι τάπες δεν κλείνουνε και σου χω και ένα τρόπο για να το ελέγχεις μόνος σου!
Κοίτα εδώ :
[video]http://youtu.be/TMJP2H4ITuA[/video]
Reply
#5
Greg,

Κοίτα αυτά τα δύο φορουμ για διάφορες πληροφορίες σε καλαμάκια και επιστόμια!
http://klarinogreek.com/forum/showthread...eed-number)

http://klarinogreek.com/forum/forumdispl...949%3B-960

To B5 της RICO εχει μεγάλο άνοιγμα και ναι πρέπει να ακούγεται καλύτερα με το #1.5. (Μεγάλο ανοιγμα = μαλακό καλάμι (μικρό νούμεροWink)

Δεν έχω καλή εμπειρία με RICΟ, από ένα κουτί μου παίζουν τα μισά. Δοκίμασε και τα Vandoren 1.5 και πες μου πως σου φαίνονται!!!

Τι τραγούδια σ ἀρέσουν;;
Reply
#6
greg apo th meros ths ellados katagaisai
Reply
#7
tseligas how important the pads are they cannot leak at all ,they must seal 100% .
Reply
#8
Κι εμένα μου έχει τύχει αυτό. Οταν πήγα να αλλάξω ταπες έχανε στο ΣΙ. Το πρόβλημα είναι ότι η άτομα είχε κάτσει λίγο στραβά. Τη ζέσταμα λίγο πάνω από τη κουζίνα αλλά χωρίς φλόγα μόνο με το μάτι. Την πατησα καλά και μετά έβαλα ένα λάστιχο που κράτησε τη τρύπα κλειστή όλο το βράδυ. Μετά όλα μια χαρά! Ωραίο το κόλπο στο βίντεο για να δεις που χάνει!
Reply
#9
Παιδιά καλησπέρα!

Καταρχήν να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας!Το όργανο βρίσκεται σε τεχνικό για γενικό service (αλλαγή ταπών,καθαρισμό κτλWink

Από Ναύπλιο είμαι αλλά μένω αθήνα.Είμαι λάτρης της λαικής και ρεμπέτικης μουσικής γι αυτό και απο μικρός ασχολούμε με το μπουζούκι.Αλλά ξεχωριστή θέση κατέχει και η παραδοσιακή μουσική που την αγαπώ ιδιαίτερα γι αυτό το λόγο έχω αρχίσει να ασχολούμε με το κλαρίνο!
Reply
#10
argotera prepi o tseligas na perasi to tragoudi (sta napliou to palamidi ) tseligas ston idio dromo pou perasame o kampos eprasinisai
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)