Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Stis pikrodafnis ton antho
#1
What's up παιδιά; τι λέτε για αυτό;

 
Reply
#2
Ωραία παίζουν αυτά τα παιδιά! Ξεκίνησαν από Γερμανία παιδιά μεταναστών!!! Πολύ ταλαντούχος ο τραγουδιστής!
Reply
#3
πολυ καλοι μου αρεσουν και ωραια φωνη το παλικαρι.
Reply
#4
oraio tragoudi , it is very close sths pargas ton aniforo with a little modification you should be able to play it , tseligas keep it on youre list ,and if you notice his fingering is slow so you might be able to pick it by watching him .
Reply
#5
these boys are doig a good job sound professional
Reply
#6
Παρατήρισα ότι ο συγκεκριμένος παίχτης ''σηκώνει'' αρκετά τα δαχτυλά του και κάποιες φορές πετάνε!Ισχύει όντως κάτι τέτοιο?
Reply
#7
Δεν βοηθάει σε τίποτα αυτό. Αντιθέτως σε κάνει πιο αργό και χάνεις στο συγχρονισμό σου!
 

Πρέπει τα δάχτυλά σου να είναι όσο πιο κοντά γίνεται στο όργανο. Οι παραδοσιακοί μουσικοί που δεν πήγαν ποτέ σε δάσκαλο δεν μάθαν όλοι το "σωστό τρόπο" και έστω και αν είναι καταξιωμένοι πλέον καλλιτεχνες κάνουν "τεχνικά όχι και το καλύτερο".

Για να δεις σωστή τεχνική σε στήσιμο σώματος και δάχτυλα παρατήρησε κυρίως τους κλασσικούς παίχτες. (Εννοώ κλασσικής ορχήστρας.)

Βέβαια κοιτα και τον Πετρολούκα ο οποίος έχει πάει απόσο γνωρίζω και σε σχολείο μουσικής στη ΝΥ
 
και θα δεις ότι τα δάχτυλα του είναι πολυβόλο και κουνιούνται ελάχιστα.

Οπότε ως κατακλείδα-> Οπωσδηποτε μαθε με τα δάχτυλα πολύ κοντα στις τρύπες και τα κλειδιά. για κανένα λόγο δε χρειαζεται να βγάζουν μάτι.
Σε ελάχιστες περιπτώσεις (όταν πχ γλιστράς μια νότα μπορεί να κουνηθεί πολύ)Wink
Reply
#8
Έχεις δίκιο,αυτό πιστεύω κι εγώ και αυτό έχω διδαχθεί απ' τα βίντεό σου!

Μελετάω πολύ τον Αρκαδόπουλο που τον θεωρώ από τους κορυφαίους κι έχει και κλασσικές σπουδές!
Reply
#9
Έχεις το καλύτερο πρότυπο εκεί! Από τα καλύτερα κλαρίνα ! Αν δε κάνω λάθος είχε δάσκαλο τον Καψάλη! Υπάρχει και ένα βίντεο .....Α! το βρήκα:

[video=youtube] http://www.youtube.com/watch?v=7HY2tkikU0I[/video]

Απόλαυσε! Με αυτό κοιμάμαι και ξυπνάω!
Reply
#10
tseligas when the player does raise is fingers on some notes ,it seems to me that hes hitting the beat (keeping time ) an exxecelent job on this song clear and it is copied easily .
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)