Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Μονό Ντο!
#1
Chitown,

Take a look!

http://www.ebay.com/itm/Bb-Clarinet-Albe...2a20b3f843

What do you think of this one? Price looks low..How can we found out who makes them?
Reply
#2
And by the way if you type albert clarinet you will find so many of them! First time I see so many for sale! mmmmm!
Reply
#3
http://www.aliexpress.com/item/new-color...14989.html
vlaxopoula εγω εχω παθει πλακα με αυτα τα χρωματα χαχα δεν εχουν πλακα?
Reply
#4
πασχαλινό σπέσιαλ !! χαχα! Πρώτη φορά βλέπω κόκκινο κλαρίνο..!

Δε ξέρω πως μου ρθε αλλα αν το STAR αποφάσιζε να βγάλει παραδοσιακή ορχήστρα με παιδάκια (βλ. Kimon and his Gang!) θα ταίριαζαν τέτοια! ROFL
Reply
#5
otav blepis kainourgio klarino me $400.00 den tha einai kalo to kalo klarino einai peripou 1,200.00 euro. h that bries metaxirismeno ,me episkebi peripou 400.00 apo 70 h 80 xronon klarino
Reply
#6
Να ρωτισω κάτι.ποια είναι τα κλαρίνα που υπαρχουν;δηλαδή αυτό το μονο ντο τι είναι και τι αλλά υπαρχουν;έχει σχέση με το βαρελάκι;
Reply
#7
Υπάρχουν 2 κατηγορίες βασικές.. Tα Αλμπερτ ή γερμανικά και τα Boehm ή γαλλικά. Έχουν μερικές διαφορες στο δαχτυλισμό κ άλλες πιο λεπτες όσον αφορά τον ήχο.

Τώρα κάθε κατηγορία έχει εξελιχθεί μέσα στα 200 χρόνια κλαρίνου καθώς το σχέδιο βελτιώνεται διαρκώς. Για σένα Μονό και διπλό ντο δεν έχει πολύ σημασία. Είναι διαφορά στο σχεδιασμό του κλαρίνο πως θα βγάλει τη συγκεκριμένη νότα. Ο δαχτυλισμός σου είναι ο ίδιος. Κοίτα το δικό μου κλαρίνο στο gallery και θα δεις είναι διπλό ντο .. Δηλαδή κάτω δεξιά όπως το κρατάς έχει 2 τάπες. Το μονό (όπως το πλαστικό που έχεις έχει 1)

Το βαρελάκι δεν παίζει ρόλο.

Ακόμα μια άλλη μεγάλη διαφορά είναι το κούρδισμα του κλαρίνου. Υπάρχουν 2 βασικά είδη. Τα πολύ παλιά που ήταν HP (High pitch) και τα καινούρια που είναι ΟΛΑ LP Low Pitch. Αυτό πρέπει να κοιτάξεις να πάρεις.
Όπως λέει και ο chitown με 1000+ ευρώ παίρνεις καλό όργανο.

Αλλά βεβαίως με 400 κάτι θα μπορούσες να πάρεις ένα "μαθητικό" το οποίο θα είναι αξιοπρεπές. Όταν θες να αγοράσεις θα σου δώσω και μερικά τηλέφωνα για να κάνεις έρευνα αγοράς.

Ξανά όπως λεει ο chitown τα μεταχειρισμένα παλιά είναι πολύ καλά όργανα αλλά μπορεί να θέλουν λίγη φροντίδα παραπάνω!
Reply
#8
tseligas ta eipes orea ,bravo ,
Reply
#9
καταλαβα tseliga ευχαριστω.το να αγορασω κλαρινο θα αργησει πολυ ακομα βεβαια.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)