Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pentatonic - Πεντατονική
#11
also did a little research into the pentatonic scale , it gets complicated , all scales have a relative scale ,tseligas try to figure out the song and if it works and sounds correct well figure out what and where later .
Reply
#12
Hello Tseligas

Unfortunately, I am not familiar with the song Gia sena Kai Gia mena. however,
I will tell you that most my epirotic songs are played from either
C major pentatonic - C D E G A C or its relative A minor pentatonic A C D E G A.

Now, your notes (A B C# D E) are not an epirotic scale. I would suggest you try instead D major pentatonic D E F# A B D or its relative B minor pentatonic
B D E F# A B

Or, A major pentatonic A B C# E F# A or its relative minor F# Minor F# A B C# E
I suspect it is the A Major pentatonic you should be using.

FYI - Some songs combine scales. The Giourndi scale is most oftern combined
with Pentatonic scales. This combination is used mostly when playing
Kangelia or Kambisia. For example, O Menousis, uses C Major pentatonic
and then goes into Giourndi G (G A A# C C# E F G).
Reply
#13
niaven, did you take music major in school or minor , you very knowledgeable about how scales work and go toghether >>
Reply
#14
Τσέλιγκα τα ηπειρώτικα όπως είπατε και εσείς όντως αναπτύσσονται στην πεντατονική. Ωστόσο σε πολλά σημεία κάνουν περάσματα και από άλλες νότες, είναι φυσικό να χρησιμοποιείς αλλοιώσεις για να κάνεις διάφορα σημεία πιο πιασάρικα. ΓΙα παράδειγμα κομμάτια όπως το Δόντια πυκνά και το Σιδηροβέργινο κλουβί, στα μέρη του κλαρίνου-στις φωνές λιγότερο, χρησιμοπιούν πολλές αλλοιώσεις και θα δεις ότι δεν αντιστοιχούν 100 τις 100 στην πεντατονική, είναι η ευρηματικότητα του κάθε κομματιού που το παραλλάσει.
Επίσης το οργανικό κομάτι Φυσούνι(γυναικείος χορός ΗπείρουWink του οποίου η μελωδία είναι γεμάτη αλλοιώσεις!
Προσωπικά δεν κολάω πολύ σε αυτά μόνον εαν όπως στη δική σου περίπτωση παίζεις με μπάντα κια χρειάζεται να χτίσεις την αρμονία! Ελπίζω να βοήθησαIdea!
Έρρωσθε και ευδαιμονείτε!
Reply
#15
Τσαρούχη από περιέργια πιο πολύ το ξεκίνησα αυτό το θέμα καθότι κ ξέρω να διαβάζω μουσική προτιμώ να παίζω με το αυτί!!! Και αυτό που με ενδιαφέρει επίσης κ είναι κ χρήσιμο είναι που θέλω να μαθαίνω τα τραγούδια από όλες τις νότες...
Ο Νιαβεν είναι καλός σε αυτό!!
Reply
#16
tseligas , all profesional clarinet players have 2 clarinets with them ,on one video if i come across it again a lady singer invited a male from the audience to sing a song , the clarinet player tried to catch him , he puts down one clarinet , picks up the second , then puts down the second and picks up a third (yes picks up a third ) he probably had a DO ,siB mol and a LA . end result the singer was all over the board out of tune he just grined and beared it .in the end even professionals learn the songs i would say from 3 scales and just change the clarinet . so much easier
Reply
#17
Tell me about it! Right now the band I am playing with..the singer sings all songs from Mi (piano) So Fa# for a Sib.

It is relearning from scratch and of course it is not as easy as playing mostly naturals...but it is also great practice!!

I was looking to see if there is an effect box where you can shift the notes coming out...Easy to do on a midi keyboard but for a clarinet I haven't found anything...

I guess what I am looking for is a transposer....Dear Santa...Repeat
Reply
#18
there is an octave booster ( pedal) . got it guitar center or sam ash web site , a friend of mine was a violin player and he used one . he said they work
Reply
#19
Η χρήση διαφορετικών κλαρίνων είναι σύνηθες, όντως οι περισσότεροι κουβαλάνε τουλάχιστον δύο μαζί τους για να πιάνουν την τονικότητα του κάθε ερμηνευτή. Βέβαια από την άλλη όπως είχε πει και ο Bird για να μάθετε ένα όργανο τέλεια να παίζετε όλα τα τραγούδια που ξέρετε από 12 διαφορετικές τονικότητες!!! Για φαντάσου:confused: Βέβαια έτσι κάνεις χρήση όλων των κλειδιών αλλά από την άλλη παιδεύεσαι υπερβολικά χωρίς λόγο γιατί ακριβώς για αυτό υπάρχουν όργαναν σε άλλον τόνο. Στο sib μπορεί η κλίμακα ρε (η μι δηλαδή στο όργανοWink να είναι λίγο σπαζοκεφαλιά ειδικά γύρω από την περιοχή του ρετζίστρου αλλά στο sol κλαρίνο-αν δεν κάνω λάθος, είναι όπως η σολ στο sib. Οπότε λεφτά να χεις να παίρνεις κι αλλα όργανα!
Έρρωσθε και ευδαιμονείτε!
Reply
#20
Ακόμα είναι δύσκολο να κουβαλάς 3 κλαρίνα.. δε θες βαλιτσάκι μετά αλλά βαλίτσα!! Rofl

Πάντως από την πρόσφατη εμπειρία μου που έμαθα από 3 διαφορετικές νότες το Γιάννη μου το μαντήλι σου παρατήρησα τα εξής θετικά :
αWink Δεν είναι τόσο δύσκολο να το μάθεις από άλλη τονικότητα.
βWink Ανοίγουν άλλοι δρόμοι έκφρασης. Δε ξέρω πως να το περιγράψω αλλά δοκιμάστε να παίξετε ενα κομμάτι από άλλη τονικότητα και θα δείτε ότι το μυαλό εφεύρει καινούριες εκφράσεις. Δύσκολο να εξηγήσω ακριβώς αλλά ένας φίλος μου μου είπε το εξής όταν άλλαξα τονικότητα. ..."Πριν" μου λέει "αντέγραφες το κομμάτι που είχες ακούσει και είχες μάθει το τραγούδι. Τώρα το έκανες δικό σου"

Δηλαδή σαν να ελευθερώνεσαι από το ακριβές παίξιμο και έχεις δυνατότητα να αναπτύξεις το προσωπικό σου!

γWink Τρίτον! Όπως είπε και ο Τσαρούχης...Λύνοντας τη σπαζοκεφαλιά θα δάχτυλα πετάνε πάνω από τις διέσεις και επειδή συγκεντρώνομαι ώστε να μην ακουμπάω άλλες νότες βελτιώνεται ο έλεγχος των δαχτύλων μου.

Έχει κανείς παρόμοιες εμπειρίες;;
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)