Thread Rating:
  • 1 Vote(s) - 5 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Anti squeak
#21
you tseligas , when we all first stared , we thought it the clarinet , its the reed , its the mouth piece, the bottom line it was the fingers , thats a good thread when i first started , the problems that we encountered,it might help future players
Reply
#22
Καλημέρα τσέλιγκα έβαλα λίγο χαρτί σταμάτησε να κουνιεται το επιστόμιο αλλά ακόμα τσιριζει.όταν βάζω το επιστομιο λίγο πιο μέσα στο στόμα μου και φυσηξω τοτε τσιριζει.
Reply
#23
Ελένη ετοιμάζω ένα βίντεο για το πως να εξετάσεις αν το κλαρίνο "χάνει" αέρα από κάπου.
Βασικά πρέπει να ελέγξεις ένα ένα τα κομμάτια του κλαρίνου.

Για πες μου, όταν φυσάς χώρίς να κλείνεις καμία τρύπα τσιρίζει; Δηλαδή τσιρίζει πάντα;
Πάρε καμια φωτογραφία και ανέβασε να εκτιμήσουμε λίγο και την κατάσταση του κλαρίνου.

Ακόμα το καλαμάκι το σαλιώνεις για κανά 3 λεπτο πριν ξεκινήσεις;

τι γράφει επάνω το καλαμάκι; Πρέπει να γράφει ένα νούμερο 1, 2 , 2.5 που όσο μεγαλύτερο είναι τόσο πιο σκληρό!

Και υπομονή πάνω απόλα..όταν λαλήσει θα ανταμειφθείς!!!:d:d
Reply
#24
elena to klarino tsirizi ,se mia foni h sai orizimenes fones .
Reply
#25
Ελένη,

Κοιτα στο Beginners course, έχω ανεβάσει 5 νέα βίντεο.

Chitown, Ρίξε μια ματιά κ πες μου αν λείπει κάτι να το προσθέσουμε,

Ευχαριστώ!
Reply
#26
Τσιριζει και με ανοιχτές τις τρύπες και με κλειστές το καλαμακι είναι vandoren 11/2.έβαλα και τις φωτογραφιες.


Attached Files Thumbnail(s)
           
Reply
#27
Ελένη, δες το 2ο βίντεο που δείχνω πως να δοκιμάσεις να δεις αν εχεις διαρροές.

Από την πρώτη εικόνα βλέπω πως η δέστρα σου σαν να είναι λίγο μεγάλη για το επιστόμιο.
Κρατάει σταθερά το καλαμάκι;
Reply
#28
Ναι μια χαρά δεν κουνιεται καθολου.δεν μπορω να τα δω τώρα γιατι είμαι με ενα ipad αύριο θα πάρω το λάπτοπ μου απο τον μάστορα.με αυτό κάτι μου λέει και δεν με αφήνει να τα δω.κοιτά το κλαρίνο βασικά το είχα κανει δώρο στον ξάδερφό μου το πήρα 60 ευρώ.δεν περιμένω να είναι και τίποτα της προκοπης.
Reply
#29
Το πήρες καινουριο;
Reply
#30
Αυτός μου είπε οτι είναι απο μαγαζί που έκλεισε και τα δίνει όσο όσο αλλά είχε γρατσουνιές πανω.φαντασου το πήρα για χαβαλε γιατί και ο ξάδερφος μου ήθελε να μαθει του το πήρα πίσω όμως χαχα.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)