Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Μέγεθος καλαμιού(reed number)
#31
Συνέχισε ακάθεκτος. Έχεις καμια φωτογραφία να δούμε την τεχνική σου;
Η δική μου φιλοσοφία είναι ότι δεν υπάρχει αποτυχία παρά μόνο καθυστέρηση στην επίτευξη του στόχου!!

Μου έχεις εξάψει την περιέργεια τώρα!
Έχεις μικρόμετρο για να βλέπεις το πάχος και αν αυτό είναι ομοιόμορφο;
Ίσως να θέλει κάποια κατεργασία; Θέρμανση; εμβάπτιση σε κάποιο υγρό;

Βασικά μην απαντήσεις ακόμα, κοίτα την άλλη μου πρόταση στο αλλο σου ποστ για να κάνιουμε ένα καινούριο μινι φόρουμ που θα συγκεντρώνουμε τα πάντα για τα καλαμάκια.
Reply
#32
perimenoumai uppdate
Reply
#33
Εγώ περιμένω να μου στείλεις και καλαμάκι! :-)
Chitown, κατάφερες να βάλεις ελληνικά στο PC σου;
Reply
#34
i saved youre instructions last time i will try to do it . http://www.saxplus.com/reed-strenght-chart.html
i cant get the chart to post , but go here click on the site map go to the bottom right side and you will see reed comparison charts , click it on will give you some insight how different reed measure up . also if you go on the web you can pull up comparison sites
Reply
#35
Οπότε η συνέχεια στο φόρουμ περί καλαμακίων!
Έρρωσθε και ευδαιμονείτε!
Reply
#36
when i first started playing , i went through a lot of reeds ,1. 1.5 ,2, 3., i would shave them ,in the middle ,on top ,the bottom , soak them ,
destroyed alot of them ,until i settled for a rico 1 or 1.5 . it is a trial and error prcedure. i always thought it was the clarinet , then i would let a seasoned player, play it and the clarinet sounded good . and they would always tell me (prepi na spithi to xili sou )
how would you tranlate it to english
Reply
#37
You got to get lip blisters? Haha
Work out the lips?
Reply
#38
tsarouxis Wrote:Οπότε η συνέχεια στο φόρουμ περί καλαμακίων!

Ρίξτε μια ματιά στα καινουρια φόρουμ και ακούω αν έχετε αλλες ιδέες.
Reply
#39
Επανακινώ εδώ το θέμα για να ενημερώσω ότι έπεσε στα χέρια μου ένα φυλλάδιο της Ρικο που έχει μαζεμένα και λακωνικά ό,τι χρειάζεται να ξέρεις για συντήρηση οργάνου και για τα reeds.Τα περισσότερα, μάλλον όλα τώρα π το ξανασκέφτομαι, έχουν αναφερθεί στο φόρουμ αλλά έλεγα αν γίνεται-νομικά κυρίως για λόγους δικαιωμάτων κλπ, να το σκανάρω και να το ανεβάσω γιατί μέσα σε 3 σελίδες τα συγκεντρώνει όλα περιληπτικά. Τσέλιγκα έχεις το λόγο.
Έρρωσθε και ευδαιμονείτε!
Reply
#40
Δε βλέπω γιατί όχι εφόσον έχει επάνω το όνομα της RICO. Καλή ιδέα!
Reply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Great information on Reed Structure! tseligas 0 4,497 February 21st, 2014, 14:38
Last Post: tseligas

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)