Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Μέγεθος καλαμιού(reed number)
#21
Not very popular I guess!
Reply
#22
I think it is pretty much simple why you don't like something about the synthetic reed: it is synthetic!:p Nothing better than the natural product.
Now I am trying to make one reed on my own, just an experiment nothing more. I let you know if it works out!
Έρρωσθε και ευδαιμονείτε!
Reply
#23
Τσαρούχη,

Πως θα το κάνεις;; Είμαι πολύ περίεργη... Από τι καλάμι... Θα το κατεργαστείς;;;

Βασικά θα ταν τέλεια ιδέα να ξεκινήσεις ένα καινούριο thread για αυτο το εγχείρημα!!! Καλή Τύχη! Διάβασα ότι κ ο Τσέλιγκας πήρε ένα παλιο κλαρινο.
Θα έχουν ενδιαφέρον αυτα τα projects!Big Grin
Reply
#24
oi paleoi klaritzides metaxirizontan itia , giati to xilo etan malako .
Reply
#25
Ιτιά;; όχι καλάμι;;
Reply
#26
tseligas , an old timer(clarinet player) from tripolis , xorgio loukas , they would use itia because it was soft ,maybe kalamia was not growing in this area , i know from traveling that in messinias ,they grow wild in the xantakia .ditches, if you look at the reed it looks like bamboo .
Reply
#27
I want to try them!! If somebody makes them let me know!!! This may have a completely different feel!
Reply
#28
Το ξύλο της ιτιάς είναι όντως μαλακό και εύκολα κατεργάσιμο. ήξερα ότι με ξύλο ιτιάς έφτιαχναν τα στόμια της παραδοσιακής φλογέρας(χαμπιόλιWink δεν ήξερα για reed. Δοκιμάζω με καλάμι σε διάφορα στάδια ωρίμανσης, το χλωρό είναι πιο μαλακό, επιλέγω μέτρια τα οποία θα τα αφήσω να ξεραθούν μετά την κατεργασία. Θα σας κρατάω ενήμερους!
Έρρωσθε και ευδαιμονείτε!
Reply
#29
itia kalami , this could be a dying art ,nobody makes them anymore , after 1960 ,everybody bought them allready made , but well see if tsarouxis can update us later on .
Reply
#30
Λοιπόν σας έχω νέα σχετικά με την κατασκευή reed! Μετά από πολλά πεταμένα καλάμια και πολλά σκισμένα δάχτυλα προσπάθησα να φτιάξω ένα παρόμοιο με το ν1.5 της Vandoren. Το πρώτο πράγμα που μου έκανε εντύπωση ήταν η διαφορετική... γεύση. Όντως όταν σάλιωνα το καλάμι είχε πολύ πικρή αίσθηση αυτό έχει να κάνει φαντάζομαι με τον τύπο του καλαμιού και με το έδαφος στο οποίο ζούσε, όπως άλλα εδάφη βγάζουν πιο γλυκιά ντομάτα. Το άλλο είναι η ακαμψία του reed καθώς ενώ είναι εξίσου λεπτό με το 1.5 είναι πολύ πιο σκληρό, ενας ακόμη παράγοντας δηλαδή που επιρεάζει είναι η πρωτογενής σύσταση του καλαμιού. Και το βασικότερο το άφησα για το τέλος, ο ήχος είναι ... χάλια! Μπορεί να συντονίσει μόνο στις μπάσες νότες, μέχρι την μι και γενικά στο πάνω ρετζίστρο γίνεται σφαγή, όλα πετάνε στον αιθέρα!:mad:
Απέτυχα σε πρώτη φάση αλλά θα συνεχίσω, δεν έχω καθόλου εμπειρία και όπως ανέφερε και ο chitowngreek δεν υπάρχουν πλέον μαστόρια για αυτή την τέχνη. Δυστυχώς εδώ που είμαι δεν υπάρχει ούτε καν μάστορας για κλαρίνο που ίσως θα είχε ακούσει κάτι και για τα καλάμια, anyway συνεχίζουμε και βλέπουμε!Idea!
Έρρωσθε και ευδαιμονείτε!
Reply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  Great information on Reed Structure! tseligas 0 4,506 February 21st, 2014, 14:38
Last Post: tseligas

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)