Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Service σε κλαρίνο Buffet
#11
Σε τονικοτητα λα.

ΠΟΛΥ ωραίο παίξιμο. ΠΟΛΎ ωραίο το όργανο !!!!
Σαν πάς στην Καλαμάτα και 'ρθεις με το καλό φέρε μ' ένα μαντίλι να δέσω στο λαιμό,να ναι μεταξωτό !!!
Reply
#12
Σάκη, σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!  Smile

Ο χειρισμός από ΣΙ- είναι πιο δύσκολος εάν παίζεις με βέργες. Βέβαια και αυτό συνήθεια είναι. Η χρήση των ρόλλερς καθιστά λίγο πιο εύκολο το πέρασμα Σι - Ντο# και αντίστροφα. Βέβαια, πολλές φορές σε ένα νέο κλαρίνο μπορεί να χρειαστεί να πειράξουμε ένα από τα δύο αυτά κλειδιά ή και τα δύο για να μας βολέψει στο παίξιμο. Να π.χ το buffet του Tseliga παραπάνω δε με βολεύει στο πέρασμα αυτό, ενώ στα δύο δικά μου όργανα είναι παιχνιδάκι. Είναι ανάλογα το πως βολεύει τον καθένα. 
Υπάρχει και μία τεχνική που μπορείς να εφαρμόσεις για να διευκολύνεις αυτό το πέρασμα που ίσως τη γνωρίζεις. Το μικρό δάχτυλο του αριστερού χεριού να το έχουμε πάνω στο Ντο# έτσι ώστε όταν έρχεται η στιγμή να παίξουμε τη νότα στην ουσιά να μη χρειάζεται να πατήσουμε και τα δύο κλειδιά ταυτόχρονα αλλά το ένα και μετά με τη σειρά να προχωρήσουμε και στο πέρασμα από το Ντο# - Σι. Η εξοικονόμηση κινήσεων πάνω στο όργανο είναι κάτι πολύ σημαντικό.
Reply
#13
Ναι είσαι καλά !!!

ΝΑΙ αυτό το έχω παρατηρήσει και προσπαθώ να το κάνω. Θέλει λίγη μελέτη για να το συνήθίσω. Αλλά σαφώς βολεύει. ΈΧΩ βρει κ ένα κόλπο για να βοηθάει το πέρασμα των δακτύλων επάνω στα κλειδιά, ρίχνω μια σταγόνα key oil κ έτσι γλιστρά στο δάχτυλό επάνω σχεδόν σαν να έχει ρολλερς. .. Λίγο μπακαλικος τρόπος αλλά βοηθάει. τι να κάνουμε που έχει βέργες ο "γέρος"... Big Grin
Σαν πάς στην Καλαμάτα και 'ρθεις με το καλό φέρε μ' ένα μαντίλι να δέσω στο λαιμό,να ναι μεταξωτό !!!
Reply
#14
μπραβο σκαρε ., πολυ ωραια ακουγεται το κλαρινο. εξαιρετικη δουλεια
Reply
#15
Suntown σε ευχαριστώ,

(November 4th, 2016, 08:53)Sakis kalamata Wrote: Ναι είσαι καλά !!!

ΝΑΙ αυτό το έχω παρατηρήσει και προσπαθώ να το κάνω. Θέλει λίγη μελέτη για να το συνήθίσω. Αλλά σαφώς βολεύει. ΈΧΩ βρει κ ένα κόλπο για να βοηθάει το πέρασμα των δακτύλων επάνω στα κλειδιά, ρίχνω μια σταγόνα key oil κ έτσι γλιστρά στο δάχτυλό επάνω σχεδόν σαν να έχει ρολλερς. .. Λίγο μπακαλικος τρόπος αλλά βοηθάει. τι να κάνουμε που έχει βέργες ο "γέρος"... Big Grin

Ένα άλλο κολπάκι το οποίο θα βολέψει καλύτερα όταν παίζεις κάπου έξω και θα 'ναι δύσκολο εκείνη τη στιγμή να το λαδώσεις είναι το εξής,

Στα πλαϊνά της μύτης μας το δέρμα μας είναι γενικότερα πιο λιπαρό. Οπότε αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να περάσεις το μικρό δάκτυλο από εκεί και θα δεις πόσο ευκολότερα θα γλιστρήσει το δάκτυλο πάνω στα κλειδιά! Δοκίμασέ το και θα με θυμηθείς!!!
Reply
#16
Χαχαχαχα.... είσαι απίστευτος. ... Έχεις πολύ δίκαιο !!!
Κοίτα τι μπορεί να μάθει κανείς !!! Big Grin
Σαν πάς στην Καλαμάτα και 'ρθεις με το καλό φέρε μ' ένα μαντίλι να δέσω στο λαιμό,να ναι μεταξωτό !!!
Reply
#17
Μπράβο Σκάρε!!! Κανόνι το κλαρινάκι!!! Από τα αγαπημένα μου!!!
Reply
#18
Καλησπερα,
Γρηγορη στο βιντεο σε πολλα σημεια παιζεις με ποιο μεσα απο την ρογα, ειναι αυτο που σου ελεγε ο Σακης στο αλλο θεμα.
Κοντα στην κλειδωση, δες το !!

Για να λαδωσεις τα δαχτυλα τα βαζεις διπλα στη μυτη και για να τα στεγνωσεις τριβεις τον βολβο του αυτιου ή στο πισω μερος του αυτιου πανω στο κρανιο. Εκει οπου κανει μια γουβιτσα το κρανιο πισω ακριβως απο το αυτι, κατω χαμηλα.

@Τσελιγκα εσενα θα σου εχουν πει να το κανεις χωρις να το ξερεις το λογο, οταν φτανεις στον ελεγχο διαβατηριων στις ΗΠΑ αν δεν διαβαζεται το αποτυπωμα σου.
Reply
#19
Καλησπέρα Κώστα, τι γίνεσαι?  Smile

Δε θα το 'λεγα..Στα συγκεκριμένα περάσματα με το ''μήλο'' του δακτύλου κλείνω τις τρύπες. Μπορεί να σου φαίνεται επειδή έχω μακριά δάκτυλα ίσως, δε ξέρω!
Reply
#20
(November 5th, 2016, 22:18)kosdan Wrote: @Τσελιγκα εσενα θα σου εχουν πει να το κανεις χωρις να το ξερεις το λογο, οταν φτανεις στον ελεγχο διαβατηριων στις ΗΠΑ αν δεν διαβαζεται το αποτυπωμα σου.

Βασικά ποτέ δεν μου τυχε...ίσως επειδή τρώω χωρίς μαχαιροπήρουνα!!  Big Grin
Καμιά φορά όταν ιδρώνουν τα δάχτυλα γίνεται πολυβόλο το όργανο!!!...ειδικά όταν ήμουν Βοστώνη κ είχε πολύ υγρασία!
Reply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
  service zaxzax 25 49,493 January 25th, 2016, 11:02
Last Post: skaros
  Αναβιώνοντας ένα παλιό κλαρίνο skaros 6 12,485 February 23rd, 2015, 20:02
Last Post: chitowngreek

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)