Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΚΛΑΡΙΝΟΥ.
#21
(September 14th, 2016, 01:48)tseligas Wrote: Χεχε ανοίξατε ενα τρομερό θεμα εδω όσον αφορά τάπες και κούρδισμα.
Ειναι πραγματικά πολύπλοκο κ αξιοθαύμαστο οργανο οταν μπαίνεις σε τέτοια βάθος.

Ρίξτε μια μάτια σε αυτο το αρθρο πουεξηγει αναλυτικά τρόπους κουρδισματος του κλαρίνου κ μετα τη μέση θα δείτε την ανάλυση που κανει για τη λειτουργία των ταπων.

Αναμένω σχόλια.
http://www.clarkwfobes.com/pages/tuning-...e-clarinet

Με την πρώτη ευκαιρία θα το μελετήσω με την ησυχία μου και θα γράψω εντυπώσεις..
Reply
#22
Μερικά σημεία από το άρθρο κ ίσως να κάνουμε κ μερικά μαθήματα για το από που βγαίνει ο ήχος της κάθε νότας κτλ..

- Όσον αφορά τις τάπες και το κούρδισμα:

- Κατέβασμα της τάπας χαμηλώνει την νότα και μετά από ένα σημείο βραχνιάζει. Συνήθως τις βάζουμε όσο το δυνατόν χαμηλότερα ώστε να μην επηρεάζουν την ποιότητα του ήχου.
Τρόποι για να χαμηλώσει η τάπα είναι
α) πιο πολύ φελός στην άλλη άκρη του κλειδιού,
β) πιο πολύ κόλλα
γ) Λύγισμα κλειδιών που καλό είναι να το κάνει μάστορας.

Όταν βρείτε αυτή τη θέση ο τόνος αλλάζει με τη γεωμετρία της τρύπας.

Πχ για να χαμηλώσουμε τις οξείες νότες της ψηλής σκάλας τότε μπορούμε να επέμβουμε στο Σιb.
Χαμηλώνοντάς την τάπα του Σιb έως και 1mm απόσταση από την τρύπα μπορούμε να κατεβάσουμε τις A2-C3 έως και 5 εκατοστά. Προσέχουμε να μην χαλάσουμε το Σιb.

----ένα άλλο στοιχείο που δείνει είναι σχετικά με τις τρύπες... Μεταφράζω κ σχολιάζω
" το να δουλέψεις μέσα σε μια τρύπα θέλει υπομονή και προσοχή. Ένα εσωτερικό φως χρειάζεται να φωτίζει την τρύπα. Οτιδήποτε λάθος και απροσεξία θα φανεί ηχητικά. Η σταθερότητα και η ποιότητα του ήχου επηρεάζεται από προεξοχές, απότομες γωνίες ή αυξημένη εκκεντρικότητα στο σχήμα της τρύπας. Για την μεγαλύτερη επιτυχία στο να μειωθεί η οξύτητα όλο το κούρδισμα πρέπει να συγκεντρωθεί στην πάνω μεριά της τρύπας (προς το επιστόμιο).

(Σχόλιο ¨Γι αυτό είναι σημαντικό να είναι καθαρό το όργανο και οι τρύπες να μη μαζεύουν ....πράμα" :-) )

Τρόποι για να το δοκιμάστε αυτό είναι να χρησιμοποιείστε ηλεκτρική ταινία βινυλίου που είναι αρκετά πλαστική και μπορεί να πάρει τη μορφή της τρύπας. Βέβαια από την υγρασία και τα λάδια από τα δάχτυλα θα φύγει σιγά σιγά.

Για να καθαρίσετε τις τρύπες σας χρησιμοποιήστε λίγο οινόπνευμα και μπαμπάκια για τα αυτιά. Η ταινία να μην μπαίνει μέσα στον κυρίως σωλήνα...
Για μονιμότητα βάζουμε φελλό και τσιμέντο και μετά με μια λίμα διορθώνουμε. Αν κάτι φύγει μέσα στον κυρίως σωλήνα χρησιμοποιούμε ένα Exacto με ειδική λεπίδα για να διορθώσουμε. Όταν τελειώσουμε 1-2 στρώματα ακρυλικού (το Clear για τα νύχια) και έτσι και δεν περνάει υγρασία και ο ήχος δεν αποροφάται.

Για τις μικρότερες τρύπες χρησιμοποιούμε Duro Master Mend Metal Repair E-poxy.

-----
Αυτά για μια μικρή ιδέα του τι λεει το άρθρο... είναι πολύ καλό γιατί ακόμα κ αν δεν επειχηρήσουμε να διορθώσουμε ένα κλαρίνο μαθαίνοντας πως επηρεάζεται ο ήχος εκτιμούμε περισσότερο το όργανο!
Θα ζητήσω την άδειά του να κάνω μια πλήρης μετάφραση στα ελληνικά :-)
Reply
#23
Ναι μια μετάφραση του κειμένου θα ήταν ότι καλύτερο .......
Reply
#24
Μπορεί να μου πει κάποιος ποιες είναι οι διαστάσεις σε κάθε τάπα σε κλαρίνο Albert system  είναι έυκολο ???
Reply
#25
Ξεκινάνε από 7 mm και μπορεί να φτάσουν και εως 17 mm Grimbovo.. Δεν υπάρχει κάτι στάνταρ, είναι ανάλογα το κλαρίνο, τη μάρκα κτλ.
Reply
#26
Βγάζεις μία μία την τάπα κ αφού καθαρίσεις τις παλιές κολλες μετράς το εσωτερικό των ταπων με παχυμετρο. Σημειώνεις σε ένα χαρτί τις διαστάσεις κ παραγγέλνεις... θα σου κοστησου κάνα 50άρικο με τα μεταφορικά κ την αντικαταβολή. Εγώ μάλλιστα έβαλα κ μια ακόμη παραπάνω από το κάθε μέγεθος για παν ενδεχόμενο να έχω κάβα !!!
Σαν πάς στην Καλαμάτα και 'ρθεις με το καλό φέρε μ' ένα μαντίλι να δέσω στο λαιμό,να ναι μεταξωτό !!!
Reply
#27
Σάκη, έχεις κάποια μάρκα που προτιμάς;;
Reply
#28
Τσελιγκα εγω ειμαι ασχετος με επισκευες κ τετοια. Οπως ξερεις εναμισι χρονο ασολουμαι συστηματικα με το οργανο.Επειδή δεν είχα την επιλογή να διαλεξω μάρκα , μιας και με δυσκολιά βρήκα σε ένα κατάστημα στην Ελλάδα, τα περισσότερα είχαν έλειψη σε διάφορα Μεγεθη, μου ήρθαν δύο μάρκες. Rigoti και pissoni. Δυστυχώς στην καλαματα δεν μπόρεσα να εξυπηρετηθώ. Κ πήρα κ μερικές πάρα πάνω να έξω αποθήκη ,για να μη ξαναπληρωνω μεταφορικά. Σύνολο πηγαν μαζί με αντικαταβολή κάποιο 50άρι
Σαν πάς στην Καλαμάτα και 'ρθεις με το καλό φέρε μ' ένα μαντίλι να δέσω στο λαιμό,να ναι μεταξωτό !!!
Reply
#29
Οι pissoni είναι κορυφαίες τάπες, όπως επίσης και οι riggoti είναι πολύ αξιόλογες!
Reply
#30
Παιδιά τι κόλλα βάζετε στις τάπες;
Κανένα λινκ;
Επεσε στα χερια μου ενα παλιο οργανο
και ξεκινησα να το ανακατασκευαζω σιγα σιγα.
Reply


Possibly Related Threads…
Thread Author Replies Views Last Post
Photo Επισκευή σούστας Anagnostis 0 117 April 3rd, 2023, 13:44
Last Post: Anagnostis
  Συντηρηση κλαρινου nikosp007 3 7,377 August 26th, 2018, 10:25
Last Post: skaros
  Επισκευη κλαρινου Kunamuta 1 4,642 April 9th, 2018, 13:30
Last Post: tseligas
  Καθημερινή και μηνιαία συντήριση του κλαρίνου Greg 3 9,126 July 21st, 2013, 16:54
Last Post: chitowngreek

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)